JUS standardizacija
_ broja IEC publikacije i broj IEC O publikacije. U pripremi su standardi i za druge familije komponenata. Za pojedine familije komponenata, u zavisnosti od primenjivosti IEC standarda, koristiće se u skladu sa pravilima sistema, privremene specifikacije. Sobzirom da je stvoren ICC, da su izdata osnovna dokumenta, da su usvojeni primenjivi IEC standardi (najmanje u obliku dokumenata po šestomesečnom postupku), IEC O sistem je zvanično bio spreman 1. januara 1982. godine za normalno operativno funkcionisanje. Praktično Sistem će otpočeti sa radom kada se u okviru Sistema izvrši provera prvog proizvođača i prve komponente. U toku Je na šestomesečnom postupku dokumenat CMC [Central Office) 21 pravilo procedure o pristupanju Sistemu proizvođača, distributera ı ispitnih laporatorija iz zemalja koje nisu članice Sistema. Usvojen je takođe budžet IEC O sistema za 1982. god., u iznosu od 142.500 Šv. fr. sa raspodelom kotizacije na pojedine zemlje članice Sistema (u rasponu od 3.215 Šv. fr. do 8.835 Šv. fr. po zemlji).
3.8 Atestiranje i obezbeđenje kvaliteta elektrotehničkih proizvoda
Na osnovu izveštaja predsednika G. Pearmain-a o radu stalnog komiteta Saveta IEC za koordinaciju atestiranja {uključujući i obezbeđenje kvaliteta) — CCC, Savet je doneo nekoliko odluka kojima se traži poboljšanje procedure koja Di dala dovoljno mogućnosti za dostavljanje komentara od strane CCC na dokumenta ISO/CERTICO i prenošenje na CERTICO velikog iskustva IEC na atestiranju elektrotehničkih proizvoda, kao i urgentno uključenje IEC u rad ISO/TC 176 za obezbeđenje kvaliteta. Posebno se zahteva urgencija da CERTICO uzme u obzir IEC komentare na dokumenta CERTICO 175 (Rev. 2) „,Korektivne akcije od strane odgovornog tela za atestiranje u slučaju pogrešne primene znaka usaglašenosti“, CERTICO 205 (Rev.) ,,Zahtevi u vezi sa standardima koji su pogodni za atestiranje proizvoda” i CERTICO 203 (Rev.) „,Opšti zahtevi u pogledu tehničke nadležnosti ispitnih laboratorija“.
3.9 Problematika potrošača
Na osnovu izveštaja predsednika R. Winckler-a o radu stalnog Komiteta Saveta IEC za pitanja potrošača — CCCM i saradnje sa ISO/COPOLCO, Savet je prihvatio zajedničke smernice ISO/IEC o pripremi standardnih metoda merenja karakteristika potrošačkih dobara i zajedničke smernice ISO/IEC u vezi sa upustvima za upotrebu proizvoda koji su od interesa za potrošače. Savet je takođe prihvatio da se povuku smernice ISO/IEC No 13
Standardizacija 1 982./br. 81 0
za rad kao ı značaj za potrošače oznake usaglašenosti sa standardima. Zadužen je predsednik IEC da sa predsednikom ISO razmotri iznalaženje pogodnijeg postupka prilikom usvajanja novih smernica ISO/IEC.
3.10 Saradnja sa CEE
Savet je prihvatio zahtev sa Plenarne skupštine CEE, koja je održana maja 1982. godine, u Dablinu, da se ispitaju mogućnosti potpune Integracije CEE i IEC i da se u tom smislu pripreme predlozi koji bi obuhvatili pitanja buduće organizacije, finansijske i pravne posledice.
3.11 Organizaciona pitanja
Prihvaćen je izveštaj radne grupe koja proučava razne aspekte IEC standarda i zaključeno je da se u predgovor IEC publikacıja ne unose rezultati glasanja. Isto tako prihvaćeno je tumačenje da glasanje Do šestomesečnom postupku ne stvara obaveze nacionalnom komitetu u pogledu primene odgovarajućeg standarda, jer je to samo deo jednog procesa za utvrđivanje mišljenja IEC, dok primena IEC standarda zahteva posebnu akciju nacionalnog komiteta svake zemlje. Nacionalni komiteti se mole da upozore svoje eksperte koji učestvuju u radu IEC da što konciznije obrađuju tehnički tekst IEC standarda kako bi se izbeglo pisanje knjiškog teksta. Zahteva se od sekretarijata tehničkih komiteta i potkomiteta da buduća zasedanja svojih komiteta zakazuju najkasnije 15—18 meseci unapred kako bi se delegatima omogućilo da na vreme planiraju finansijska sredstva.
4. RAD AKCIONOG KOMITETA
Akcioni komitet, čiji je član i naša zemlja od 1980. godine, odžao je svoje sastanke 3. i 11. juna 1982. godine, pre ı posle podne, na kojima je iscrpljen dnevni red od 14 tačaka sa mnogo podtačaka uz obimnu prateću dokumentaciju. Iznosimo najznačajnije zaključke sa ovih sastanaka. 4.1 Izveštaj Savetodavnog komiteta za bezbednost ACOS
R. Winckler, predsednik ACOS-a je istako u svom prikazu značajnu ulogu ACOS-a u pomoći prilikom priprema IEC standarda iz bezbednosti koji se mogu direktno primeniti na nacionalnom nivou, za šta je vrlo pogodan sadašnji sastav ACOS-a.
Usvojen je dodatak za publikaciju Smernice 104 koji se odnosi na grupni standard iz bezbednosti za priključne naprave, kao ı dokumenat 02(C.O)276 o ulozi komiteta
457