JUS standardizacija
Zenici, Ljubljani i Sisku, kao i osam metalurških fakulteta). Jedan broj ovih institucija radi na poslovima unapređivanja tehnologije i osvajanja novih proizvoda crne metalurgije ili na poslovima ispitivanja osobina i poboljšanja kvaliteta proizvoda pri čemu utvrđuju i granične vrednosti karakteristika u odnosu na namenu proizvoda, a to je upravo osnova za donošenje standarda za proizvode iz ove oblasti.
Današnji uticaj ovih institucija na definisanje karakteristika proizvoda crne metalurgije i na propisivanje metoda provere tih karakteristika, pri izradi i donošenju jugoslovenskih đandarda, nije dovoljan.
Polazeći od činjenice da se ove institucije ne bave samo obrazovanjem novih generacija metalurga već i naučnoistraživačkim radom i da su najbolji poznavaoci naučnih dostignuća u oblasti metalurgije trebalo bi ih na odgovarajući način uključiti u realizaciju kompleksnog programa standardizacije, gde bi mogli da daju svoj dragocen udeo u usaglašavanju stavova proizvođača i potrošača naročito prilikom donošenja standarda koji „definišu tehničke uslove za izradu i isporuku proizvoda.
Korisno bi bilo da navedene naučnoistraživačke i obrazovne institucije razmotre, još jedanput, Program i sagledaju koliko su u mogućnosti da doprinesu realizaciji istog. Korisno je da Komisija za naučnoistraživački rad Opšteg udruženja crne metalurgije Jugoslavije da predlog kroz koje vidove rada naučnoistraživačke institucije, članice udruženja, mogu da doprinesu ovom velikom zajedničkom poslu.
Opšta udruženja i poslovne zajednice se moraju intezivnije uključiti u rad na standardizaciji
Intenzivniji rad opštih udruženja i poslovnih zajednica na konkretnim zadacima standardizacije, je, pre svega, potreba udruženog rada, a i preporuka Saveznog izvršnog veća doneta u vidu zaključka prilikom usvajanja „Kompleksnog programa standardizacije iz crne metalurgije”. Jedna od mogućnosti za intenzivniji rad na standardizaciji na nivou grane, kao i na nacionalnom nivou, je aktiviranje i organizovanje kontinuiranog rada komisija za standarde na izradi granskih standarda, na izradi nacrta i usaglašavanju stavova članica pri donošenju jugoslovenskih standarda i na drugim aktivnostima standardizacije. Organizacije udruženog rada aktivno učestvuju u donošenju jugoslovenskih standarda .
Uporedo sa Saveznim zavodom za standardizaciju, čija
je to osnovna delatnost, na izradi jugoslovenskih standarda i njihovoj primeni radi i većina organizacija udruženog rada čiji je interes brže donošenje standarda. Stručnjaci iz udruženog rada najčešće i izrađuju predloge jugoslovenskih standarda iz svih oblasti i iz oblasti crne metalurgije i vrlo aktivno rade u komisijama za standarde.
Udruženi rad može dati još veći doprinos realizaciji ovog Programa uključivanjem u rad onih organizacija koje su, za sada, pasivni posmatrači donošenja jugoslovenskih standarda a koje su prema Zakonu o standardizaciji, obavezne da ih primenju u praksi.
Vrlo obiman i odgovoran rad stručnjaka iz udruženog rada i institucija na izradi predloga nacrta i na donošenju standarda je volonterski, što nije česta pojava u našem društvu, kada su u pitanju stručni poslovi.
INTENZIVAN RAD SVIH JE PUT KA REALIZACIJI PROGRAMA
Zakon o standardizaciji utvrđuje nadzor nad realizacijom planiranih zadataka, ali i obavezuje na organizovan rad na planiranim aktivnostima koji se bliže utvrđuju Društvenim dogovorom.
Bez aktivnog rada učesnika u izradi i donošenju akata standardizacije Program neće moći da bude realizovan. Samo intenzivan rad stručnjaka iz Saveznog zavoda za standardizaciju i stručnjaka iz privrede, naučnih i obrazovnih institucija, kao i pomoć privrednih komora, zajednica nauke i poslovnih udruženja uticaće na donošenje većeg broja jugoslovenskih standarda koji sa raznih aspekata pokrivaju proizvode crne metalurgije. Standardi koji utvrđuju tehničke uslove kvaliteta proizvoda na medunarodnom nivou su garancija da će jugo slovensko tržište biti zaštićeno od plasmana nekvalitetnih proizvoda iz zemlje i iz uvoza
Proizvodi izrađeni po takvim standardima su konkurentni i mogu se plasirati na inostrano tržište.
Realizacija Kompleksnog programa standardizacije u oblasti crne metalurgije je put da standardizacija da svoj doprinos ekonomskoj stabilizaciji zemlje.
Literatura
—–
. „Kompleksni program standardizacije iz crne metalurgije” . ,,Čelik”, časopis OUCMJ, broj
. Eisen und Stahl Statistisches Bundesamt, Dusseldorf
4. Godišnji izveštaj o radu u 1981. godini, OUCM —Ju-
goslavije
O ~
563
Standardizacija 1982/br. 11—12