JUS standardizacija

KOMENTAR PRAVILNIKA O KVALITETU MLEKA, PROIZVODA OD MLEKA, SIRILA I ČISTIH KULTURA

Dr. Života Živković, dipl. ing.

Ovaj Pravilnik je objavljen 27. avgusta 1982. godine u „,Sl. stu SFRJ", br. 51/82). Obuhvata pet poglavlja i to: Opšte odredbe, Mleko, Proizvodi od mleka, Sirila i čiste kulture. Pakovanje i označavanje proizvoda a sadrži ukupno 197 članova.

Opšte odredbe

U članu 1 je istaknuto da se ovim Pravilnikom propisuJu minimalni uslovi koje u pogledu kvaliteta mora da ispuni: mleko, proizvodi od mleka, sirila i čiste kulture pod zajedničkim nazivom u daljem tekstu (proizvodi). Isto tako propisani su minimalni uslovi za obezbeđenje i očuvanje kvaliteta proizvoda. Propisani uslovi moraju biti ispunjeni u proizvodnji i prometu proizvoda. Imajući u vidu stalnu težnju za una pređenjem kvaliteta proizvoda ız ovog Pravilnika data je mogućnost da proizvođač, na osnovu proizvođačke specifikacije, koju sam donosi i u kojoj propisuje kvalitet za proizvode za koje nije donet standard ili norma kvaliteta, proizvodi nov ili usavršava postojeće proizvode. Međutim, sem prava koja proizlaze iz pomenute odredbe, treba znati da postoji i određena obaveza koja se mora poštovati pri proizvodnji proizvoda po proizvođačkoj specifikaciji. Već u članu 2. stav 1. propisana je obaveza iz koje se jasno vidi da se najpre moraju ispuniti uslovi koji su propisani za srodni proizvod iz ovog Pravilnika, pa tek onda da se ide dalje. U isti član, da · ne bi bilo zabune ili pogrešnog tumačenja, ugrađena je “je obaveza za proizvođača prema kojoj on mora za proizvod, za koji donosi proizvođačku specifikaciju da navede qrupu kojoj proizvod pripada. Za sve proizvode iz ovog Pravilnika koji se stavljaju u promet u originalnom pakovanju, propisana Je u čl. 3 obaveza deklarisanja kao ı koje podatke mora da sadrži deklaracija koja prati proizvod u prometu. Podaci koji se moraju navesti u deklaraciji su jasno iskazani pa ih

564

ne treba komentarisati. Međutim, zDog toga Što Pravilnik sadrži više grupa proizvoda, bilo je nuzno istaći pojedinosti, koje moraju biti deklarisane za određeni proizvod kao ı još poneki od podataka na što ćemo se vraćati u toku daljeg komientara.

Ima slučajeva da se kod nekih prehrambenih proizvoda zaboravlja da deklaracija, pored ostaloq, služi i za praviIno obaveštavanje potrošača o proizvodu pa do nesporazuma dolazi Često i u samom nazivu, odnosno trgovačkom imenu proizvoda ili se taj deo teksta ispisuje najsitnijim slovima. Da ne bi došlo do sličnih pojava kod mleka i proizvoda od mleka, odnosno da ne bi došlo do proizvoljnih tumačenja ili do formainog Gekla risanja, u ovom članu je istaknuto da deklaraci!a mora biti lako uočljiva, jasna i čitka. Deklaracija ne sme da sadrži oznake (nazive, slike, crteže i sl.) koje bi mogle da dovedu u zabunu potrošača u pogledu porekla ı kvaliteta proizvoda.

Radi potrebe da se već iz naziva vidi o kojem proizvodu je reč propisana je obaveza da veličina i tip slova za naziv proizvoda i firmu, odnosno naziv proizvođača budu veći od ostalog teksta deklaracije. Trgovački naziv ima istu važnost kao ı naziv proizvoda prema tome ne sme se dogoditi da se tim nazivom prikriva naziv pro izvoda koji je utvrđen odredbama ovog Pravilnika.

U članu 4 propisana je obaveza deklarisanja proizvoda koji nisu originalno upakovani kao i šta treba da sadrži ta deklaracija.

Imajući u vidu da i kod ovih proizvoda ima sitnih pakovanja gde je teško smestiti veliki tekst deklaracije, u članu 5 je propisano šta mora da sadrži deklaracija na proizvodima mase do 50 gr.

Imajući u vidu probleme koji nastaju u toku punjenja odnosno pakovanja proizvoda od mleka, predviđena je mogućnost odstupanja od deklarisane mase. Tako su propisane gornje granice za moguće pojedinačno odstupanje kod pojedinih proizvoda, s tim da prosek slučajno izabranih 10 pojedinačnih pakovanja mora odgovarati deklarisanoj masi proizvoda.

·Standardizacija 1982/br. 11—12