JUS standardizacija
Pošto je za uspešno sprovođenje pomenutog međunarodnog sistema atestiranja potrebna jedinstvenost u radu laboratorija u zemljama članicama, formiran je već pre nekoliko godina specijalan tehnički odbor za Ispitne stanice (Committee of Testing Stations — CTS). Ovaj odbor na godišnjim sastancima rešava konkretne probleme koji se pojavlju kod ispitivanja i traži jedinstvena rešenja. U želji da se postigne optimalna koordinacija rada laboratorija i što bolje upoznaju načini i postupci rada, sastanci se održavaju svake godine u drugoj ispit-
noj stanici.
3.2 Sistem atestiranja sastavnih delova za elelctroniku Međunarodne elektrotehničke komisije
Međunarodna elektrotehnička komisija (International Electotechnical Commission — IEC) je preuzela u svoj
program rada sistem atestiranja sastavnih delova za
elektroniku u najnovije vreme, i to na predlog Tehnič-,
kog odbora (TO 56) koji je predložio da se po ugledu na zapadnoevropski sistem atestiranja sastavnih delova za elektroniku uvede sličan svetski sistem. U tu svrhu formiran je specijalni odbor za rukovođenje atestiranjem (Certification Management Committee — CMC) koji ima svoj statut i poslovnik i koji radi finansijski nezavisno od budžeta matične organizacije. U ovom sistemu se polazi od toga da nacionalne organizacije formiraju nacionalnu instituciju koja je ovlašćena da radi kao upravljačko telo, a osim toga moraju postojat: nacionalne organizacije za standardizaciju, nacionalni inspektorat i institucija za baždarenje i nadzor merne opreme. Za rad ovog sistema potrebni su standardi u kojima će biti detaljno obrađeni postupci ispitivanja i kriteriji za ispitivanje kvaliteta odnosno pouzdanosti. Zbog toga je dato svim tehničkim odborima, koji su zaduženi za izradu standarda za sastavne delove, da ubrzano rade standarde i specifikacije, na osnovu kojih će se sprovoditi tipska ispitivanja i preuzimanje partija, tako da se delovi koji su ispitani i odabrani u zemlji proizvođača prihvataju kao takvi u svim zemljama koje učestvuju u sistemu, te se ne vrše nikakva ispitivanja prilikom prijema delova odnosno partija i sl.
Do sada su se u ovaj sistem uključile 22 zemlje članice lEG!
574
3.3 Sistem atestiranja sastavnih delova za elektroniku Evropskog komiteta za elektrotehničku standardizaciju Evropski komitet za elektrotehničku standardizaciju (Comite Europeen de Normalisation Elčctrotechnique — CENELEC) je 1970. godine uveo sistem za potvrđivanje kvaliteta sastavnih delova za elektroniku, te u tom cilju osnovao dva odbora: Odbor za sastavne delove za elektroniku (CENELEC Electronic Components Committee — CECC) preuzeo |e zadatak za razvoj celokupnog sistema i time i izradu potrebnih specifikacija, dok je Odbor za obezbeđivanje kvaliteta sasatvnih delova za elektrotehniku (Electronic Components Quality Assurance Committee — ECOAC) preuzeo inspekcijsku funkciju.
Zadatak je sistema CECC da usaglašavanjem standarda odnosno specifikacija ı postupcima za obezbeđivanje kvaliteta olakša međiinarodnu trgovinu sastavnih delova ze elektroniku. U tu svrhu, u okviru sistema proizvedeni i od strane inspektora preuzeti sastavni delovi, nose medunarodni znak saobraznosti (Mark od Conformity) odnosno za njih se izdaje atest o saobraznosti ({Certificate of Conformity) koji služe kao osnov da ih kupci odnosno industrija uređaja u zemljama članicama preuzimaju bez ponovnih ispitivanja.
U sistemu CECC do sada je izdato oko sto osnovnih specifikacija i oko 800 detaljnih specifikacija za sastavne delove koji se u zemljama članicama preuzimaju kao nacionalni standardi direktno tako, da npr. u Nemačkoj dodaju samo prvu stranicu kojom se specifikaciji daje uloga DIN standarda, u Vel. Brtaniji uloga BS standarda itd. Na osnovu ovih spcifikacija u sistem je do sada uključeno preko 1350 raznih delova s obezbede nim kvalitetom od oko 100 proizvođača, što znači da proizvođači uređaja raspolažu sa oko 60 000 sastavnih delova za elektroniku koji ispunjavaju zahteve sistema CECC.
S obzirom da je sistem atestiranja u IEC formiran kasnije, a sistem CECC je u Zapadnoj Evropi, naročito u Velikoj Britaniji, naišao na dosta široku primsnu, treba kod izvoza u zapadnoevropske zemlje računati na sve veći pritisak, da se kao preduslov ispune zahtevi koje postavlja ovaj sitem.
—&—- —------ -----_- IJ — _______________Č__Č______________ _____ ______ ___ ___ __ __ ___ __ __ ___—
Standardizacija 1982/br. 11—12