JUS standardizacija

informacije o stanaara!zaciji

ZAKLJUČCI

,

Petog jugoslovenskog savetovanja „STANDARDIŽACIJA 'B82" održanog 14. i 15. oktobra 1982. godine u Ohridu

Na osnovu izloženih referata na moto temu „„Aktuelni problemi standardizacije U svetlu stsblizscije Sa diskusije po ovim referatima i rasprave održane za okruglim stolom na temu „Povećanie efikasnosti u donošenju | reviziji jugoslovenskih standarda“, utvrđeni su sledeći stavovi i zaključci.

Savetovanje ,,Standardizacija 82“ je pokazalo da napori na unapređivanju standardizacije u našoj zemlii čirie bitan deo ukupnih društvenih aktivnosti usmerenih na sprovođenje u život politike ekonomske stabilizacije.

Jugoslovenska standardizacija, i pored određenih slabosti i nedostataka, ostvaruje značajne rezultate u pogledu unapređivanja proizvodnje, prometa i usluga, racionalnoa korišćenja snergije i sredstava i u pogledu olakšavanja izvoza našin proizvoda. Konstatuje se, međutim, da se još uvek u mnogirn delovima našeg društva nedovoljno sagledavaju mogućnsoti odgovarajuće primene i sprovođenja standardizacije, tc se ove mogućnosti samo delimično koriste. Posebno se ukazuje na nedovoljno iskorišćavanje mogućnosti u regulisanju ' obezbeđivanju skladnijeg uvoza strane opreme i tennologije, Većeg uticaja na dečinisarije tehničkih zahteva na međunarodnom nivou i boljeg korišcenja rezuitata rada na međunarodnom planu u ovoj oblasti. Ocenjuje se da je praksa potvrdila ispravr:ost koricepta integralnog pristupa standardima, tehničkim normativirma, noriiarız. kvaliteta i sistemu atestiranja. Ovaj korcept treba dalje razvijati tešnjim povezivanjem 8 aktivnostima metrologije koja kroz merenja obezbeđuje potreban tok informacija bez kojin ne može ni jedani proizvodni Sroces, naročito u oblasti mehanizaciile i "automatizacije proizvodnih procesa.

{stiče se poseban značaj uspešnog sprovođenja standardizacije u miru bez kojeg nije moxsuće efikasno funkcionisarija društv enr-ekonomskog sistema u ratu.

Takođe se ističe značaj standardizacije za očuvanje zdrave životne sredine.

Konstatovano je da su uvođenjem jedinstvenih sistema nomerikiatu:- i klasiti kacije, u protekiom periodu, u pojedinim Orgar'izacijama udruženog rada postignuti značajni rezultati, jer su stvoreni uslovi za specijalizaciju, tipizaciiu, unifikaciju, AOP i E većanje ekonomičnosti, produktivnosti i rentabilnosti proizvodnje.

Konstatuje se, takođe, da je u pojedinim organizacijama udruženog raqa postignuto značaino smanjenjs troškova putem tiDizacije i unifikacije reprodukcionih materijala, proizvoda, alata i ostalih činilsca posiovan;ja.

U pogledu daljeg razvoja i dosledne primene jugoslovenske standardizacije utvrđujui ze siedeći zaključci'

1. Budući pravci razvoja i primene standardizacije u našoj zemlji treba da budu zasnovani na uspešnijeri jačanju KkadrDvske Dsze, boljoj organizaciji službi za standardizaciju u udruženo radu, koordinaciji aktivnosti, unapređivanju postupka rada, aktivnijem učešću u radu međunarcadnih orosnizaciija za staridardizaciju i boljem korišćer,ju rezultata rada, U tom cilju je neophodno:

— planiranje standardizacije bazirati na potitici i programima izvoza, razvoja prioritetnit grana, na planovima supstitucije

uvoza, štednje energije, racionalne proizvodnje sredstava za opštenarodnu odbranu ina drugim strateškim planovima, kao ı na kom:pleksnim i dugoročnim sagledavanjima: pri tome treba obezbediti veću disciplinu u sprovođer:ju plan' anih zadataka; |

— radi uspešnijeg razvoja i primene standardizaciie potrebno je obezbediti obrazovanje kadrova i njihovo permanentno dcosposobljavanje. Radi toga Savez za unapređenje standardizacije Jugoslavije u saradnji sa Privrednom komorom Jugoslavije, republičkim i pokrajinskim komorama i republičkim i pokrajinskim savezima za unapređerije standardizacije treba da :niciraju i predlože republičkim i pokrajinskim SIZ-ovima za obrazovanje programe koji bi bili sastavni deo programa sistema redovnog usrmerenog, permanentnog i Visokog corazovanja, kao i Ga se arigažuju u pogledu ovazbsđivanja odgovarajuće stručne literature; ·

— potreban je aktivniji odnos organizacija ucr:uženog rvdg u pogledu jačarija postojećih službi za standardizaciju i formirarija istih tamo gde ne postoje kako bi se s#worlta baza za doslednije angažovanie U razvoju i primani standardizacije. Na rozi planu potrsbio je i u privrednim komorama, opštim udružanjima, poslovrdm i drugim zajednicama i asccijacijema preduzeti mere za jačanje postojećih i formiranje odgovarajućih tela i službi koje bi radile na iniciranju i koordiniranju aktivnosti iž

601

Standardizacija 1982/br. 11—12