JUS standardizacija
SSSR
Dekretom Ministarstva zdravlja SSSR, prestala je proizvodnja sledećih kancerogena:
1-naftilamin
dihlorbenzidin
ortotoluidin-hidrohlorid
dimetilaminoazobenzen
ortoaminoazotoluen
benzidin
žuta masna boja
|straživanjima u industriji, dokazano je da postoji opasnost od kancerogena, i to u: rafinerijama, pri elektrolizi aluminijuma kada se koriste anode za koagulaciju, u proizvodnji nikla, nromata i azbesta.
Velika Britanija
Regulativom o kancerogenim supstancama striktno su utvrđena pravila kojima se s jedne strane radnicima zabranjuje bilo kakav dodir sa ovim materijama, a sa druge, propisuje da rad sa ovim supstancama mora da bude praćen posebnim preventivnim merama zaštite. Zabranjene su sledeće supstance:
2-naftilamin i njegove soli
benzidin i njegove soli
4-aminodifenil ı njegove soli
4-nitrodifenil i njegove soli
Ova zabrana važi i za sve mešavine koje sadrže više od 1 % pomenutih supstanci; ukoliko se ove mešavine koriste u zatvorenim sistemima, njihovo korišćenje može odobriti glavni fabrički inspektor.
Sledeće supstance se mogu koristiti uz kontrolu: 1-naftilamin i njegove soli
orto-tolidin ı njegove soli
dianizidin i njegove soli
dihlorbenzidin i njegove soli
auramin
magenta
Prilikom rada sa ovim supstancama moraju se primenjivati posebne preventivne mere zaštite, uključujući i redovne medicinske preglede i ispitivanja.
Švajcarska
MPK vrednosti nisu ustanovljene za susptance za koje se, na osnovu sadašnjeg stanja, može pretpostaviti da predstavljaju rizik za čoveka ukoliko je izložen njihovom dejstvu. Ovo se tvrdi iz razloga što nije poznato kolike su dozvoljene koncentracije, mada je lista kancerogena napravljena i to onih koji su od interesa za Švajcarsku industriju. U slučajevima kada se ne može izvršiti supstitucija ovih supstanci sa manje opasnim supstancama, a njihova pri-
Standardizacija 1983./br.3—4
mena se ne može izbeći, zahteva se primena tehničkih i medicinskih mera zaštite, kako bi se rizik sveo na najmanju moguću meru. Listu sačinjavaju sledeće supstance: akrilo-nitril
4-aminodifenil
azbest (prašina)
bis-hlormetil-etar
benzidin i njegove soli
Denzen
diazometan
2-naftilamin
vinil-hlorid
ksenilamin
3,3-dihlorbenzidin
etilen-imin i
heksametiltriamid-fosfat
4,4"-metilen-bis(2-hloranilin)
metilsulfat (neutralni)
4-nitrodifenil
poliaromatični ugljovodonici {iz katrana uglja)
Švedska
Kancerogeni su podeljeni utri gruupe:A,BiC
Prva grupa A, sadrži supstance čija je primena zabranjena; one su vrlo kancerogene i smatra se da i pri najmanjoj ekspoziciji mogu da izazovu pojavu karcinoma. Nivoi nisu ustanovljeni a njihove vrednosti moraju biti jednake nuli.
Druga grupa, B, sadrži supstance sa kojima se može raditi, ali tek po utvrđivanju metoda rada od strane Inspektorata rada, i to za svaki slučaj posebno. Za ove supstance se pretpostavlja da su kancerogene i u malim koncentracijama, te se mora sprečiti bilo kakav dodir zaposlenih sa njima, ili ga svesti na minimum. | ovde limiti nisu određeni s obzirom na nedostatak informacija.
Postoji i treća grupa, C, koja obuhvata kancerogene koji su uključeni u TLV listu.
Liste kancerogena grupa A,B iC:
Grupa A:
2-acetilaminoflouren
4-aminobifenil
benzidin i njegove soli
bis(hlormetil)etar
krokidolit
4-dimetilaminoazobenzen
heksametilfosforamid
metil-hlormetil-etar
metilnitrozokarbamid
2-naftilamin
4-nitrodifenil
Grupa B:
auramin
dianizidin
93