JUS standardizacija

LITERATURA

1. Zakon o mernim jedinicama ı merilima (,,Službeni list SFRJ", br. 13/96 i 74/82).

. Pravilnik o uslovima koje u pogledu stručnosti radnika, opreme i prostorija moraju ispunjavati organizacije udruženog rada za vršenje pregleda i žigosanje merila (,,Službeni list SFRJ", broj 63/70)

3. Pravilnik o standardizaciji i metrologiji u oružanim

NK

snagama SFRJ

4. Dokumenti Britanske službe za kalibraciju

Dokumenti Holandske službe za baždarenje

6. Dr Dobrivoje Prokić, dipl.ing: Podruštvljavanje zakon ske metrologije, Beograd, 1980

7. Vesna Spasić, dipl. ing.: Ovlašćivanje i nadzor organizacija udruženog rada po osnovu člana 22. Zakona o mernim jedinicama i merilima, Beograd, 1981.

1

ATESTIRANJE PROIZVODA U FUNKCIJI OBEZBEĐENJA KVALITETA SOUR El „NIS”

Mirko Minić, dipl. ing. Aleksandar Stamenković, dipl. ing.

Rieferat saopšten na Savetovanju „„Atestiranje 827, Svetozarevo I UVOD

Ovo izlaganje, o problemima u aktivnostima atestiranja, standardizacije i izvoza ima za cilj da predstavi sistem elektronske industrije „,Niš” i da svoj doprinos problemu atestiranja i verifikacije kvaliteta proizvoda kako na domaćem tržištu tako i pri izvozu. U SOUR EI „Niš“ problem standardizacije i atestiranja prihvaćen je kao neodvojivi elemenat procesa proizvodnje i kontrole kvaliteta posmatrano sa aspekta celog sistema. Deo ove problematike podleže zakonskoj regulativi u smislu Zakona o standardizaciji, obaveznosti primene JUS standarda i naredbi o obaveznom atestiranju. Drugi deo problematike obrađuju interni normativni akti — interni standardi Ei-a.

Poznato je da pod atestiranjem podrazumevamo postupak utvrđivanja saobraznosti karakteristika kvaliteta proizvoda propisanim karakteristikama, kao i to da je atest isprava kojom se potvrđuje da je proizvod na propisan način ispitan i da ispunjava propisane uslove i zahteve u pogledu karakteristika kvaliteta. Ova materija regulisana je Zakonom o standardizaciji i jugoslovenskim standardima, iz kojih proističu obaveze proizvodnih i prometnih organizacija da pre stavljanja u promet odreGene proizvode moraju atestirati. Sam izgled atestnog znaka, način označavanja atestiranih proizvoda, kao i izdavanje i poništavanje atestnog znaka, regulisano je Naredbom o izgledu i upotrebi atestnog znaka (,,SL. List SFRJ" br.4/79).

100

a IIIz–—sI II ==—:——:—==+Z7: 411 g1 Ig IK o II III

Međutim, polazeći od toga da se osnovna bitka za kvalitet proizvoda obavlja u proizvodnim organizacijama udruženog rada, zatim uzimajući u obzir stepen tehnološkog razvoja u nas, kao i odnose koje imamo unutar radnih sredina, kao i organizovanost na ostvarivanju ciljeva kvaliteta, želimo ovde da ukažemo na ulogu i značaj atestiranja u cilju obezbeđivanja i održavanja kvaliteta proizvoda na željenom nivou.

Značajno je takođe istaći i to da se ovladavanjem sistemom atestiranja stvaraju uslovi za brže uključivanje naše zemlje u tokove svetske privrede. Naš izvoz, posebno na konvertibilno tržište, predstavlja imperativ daljeg uspešnog razvoja privrede. Nesumljivo, kvalitet proizvoda predstavlja faktor uspeha naših OUR na stranom tržištu. Do skora se smatralo da je cena jedini faktor konkurentnosti jugoslovenskog izvoza. Danas, sve značajniju ulogu igraju tzv. necenovni faktori, gde se ubrajaju kvalitet proizvoda, naučno-istraživački rad, industrijsko oblikovanje i marketing. Pokušaćemo, da u kratkim crtama iznesemo neka naša sagledavanja problematike atestiranja, koja su proizašla iz prakse SOUR Elektronske industrije — Niš.

II DELATNOST SOUR Ei „NIŠ” Sadašnji proizvodni program Elektronske industrije inkorporira nekoliko proizvodnih oblasti:

1. Televizijske i radio-akustične uređaje koji obuhvataju televizijske prijemnike u crno-beloj i kolor tehnici,

- Standardizacija 1983./br.3—4