JUS standardizacija
radio prijemnike stone i prenosne, Hi-Fi stereo uređaje, magnetofone i druge video i akustične aparate.
2. Aparate za domaćinstvo sa sledećim proizvodima: štednjaci — električni, plinski, kombinovani i na čvrsto gorivo, klima uređaji, grejalice, mašine za pranje, sušenje i peglanje rublja, mašine za pranje suda, električne pegle, električni motori i drugi proizvodi.
3. Profesionalnu elektroniku i telekomunikacije sa sledećim proizvodima: telefonski aparati, javne govornice, centrale, telegrafske centrale, teleprinteri, multipleksni uređaji za prenos informacija, radio-komunikacioni i interkomunikacioni uređaji, signalno-sigurnosni uređaji za železnicu i puteve, merni elektronski elementi i drugi uređaji.
4. Računsku tehniku sa sledećim proizvodima: kalkulatori, računske mašine, knjigovodstvene mašine i kompjuteri srednje kategorije (EI—Honeywell).
5. Medicinske aparate i uređaje kao što su: rendgen aparati, elektroradiografski aparati za elektrohirurgiju, fizikalnu terapiju i dijagnostiku ı razni drugi aparati i uređaji.
6. Elektronske komponente u koje se ubrajaju kondenzatori, folijski i tantal poluprovodnici, integralna kola, diode, ispravljači, tranzistori, elektronske i rendgen-cevi, cevi za mikrotalasnu opremu, feriti, keramički kondenzatori i drugi proizvodi.
7. Elektromehaničke komponente: alati ı tehnologija s proizvodima, promenijivi kondenzatori, trimeri, potenciometri, tastature, preklopnici, prekidači, sklopke, releji, zvučnici, mikrofoni, slušalice, konektori, podnožja, termoelementi, programatori, nivostati, elektroventili, elementi za automobilsku ıdustriju, osigurači, instalacioni materijal, i drugo.
kablovski setovi
III ORGANIZACIJA SOUR Ei „NIŠ”
U toku 1973. godine Elektronska industrija je transformisana u Radnu organizaciju sa 46 osnovnih organizacija udruženog rada. Dalji razvoj ovog velikog sistema uslovio je prelazak na više oblike organizovanja u smislu Zakona o udruženom radu u Složenu organizaciju udruženog rada sa 11 radnih organizacija i 4 Radne zajednice. Dinamičan razvoj Ei u periodu od 1975. do 1981, godine ı ostvareni pozitivni rezultati poslovanja uslovili su dalji proces usavršavanja unutrašnje organizacije, osnivanjem novih osnovnih i radnih organizacija. Na kraju 1981. godine u SOUR Elektronske industrije bile su udružene sledeće radne organizacije: 1. RO Elektronika široke potrošnje „Ei-TV Elektronika”, Niš u čijem su sastavu dvadest OOUR -a. 2. RO „TELEKOMUNIKACIJE” — Beograd u čijem su sastavu 3 OOU R-a. 3. RO ELEKTROMEDICINA, RENDGEN, MAŠINA |
Standardizacija 1983./br.3—4
OPREME „Ei ERMO” tri OOURH-a.
4. RO PROFESIONALNA ELEKTRONIKA | AUTOMATIKA „PEA” — Beograd u čijem su sastavu tri OOUR-a.
5. RO ZA PROIZVODNJU APARATA ZA DOMAĆIN... STVO „AD” – Nišu čijem su sastavu dva OOU R-a.
6. RO „El RAČUNARI” — Niš u čijem su sastavu dva OOUH-a.
7. RO PROFESIONALNA ELEKTRONIKA „PE”Niš. 8. RO ALATA |I PEGLE „FAEP” — Uroševac u Čiiem su sastavu dva OOUR ·a.
9. RO „ELEKTROMOTORI” — Đakovica.
10. RO POLIESTER „FAPOL” — Podujevo.
11. RO METALNA INDUSTRIJA „MILAN BLAGOJEVIĆ” — Smederevo u čijem su sastavu dva OOUR-a.
12. RO ISTRAŽIVAČKO RAZVOJNI INSTITUT „,IRU — Beograd u čijem su sastavu dva OOUR-a.
13. RO ZA OBAVLJANJE SERVISNIH USLUGA „,BEOGRAD” — Beograd.
14. RO EXIM EXPORT — IMPORT — Beograd.
15. ROELEKTRONSKI RAČUNSKI CENTAR „ERC” — Niš. ,
16. RO ZA !ZRADU MEHANIČKIH ELEMENATA „ČEGAR” – Niš.
17. RO PROIZVODNO USLUŽNIH DELATNOSTI „ZAJEDNIČKE USLUGE” — Niš u čije su sastavu tri OOUR-a.
18. RO PROIZVODNO USLUŽNE DELATNOSTI „PUD” — Beograd u čijem su sastavu četiri OOUR -a
19. RO NAMENSKA PROIZVODNJA U OSNIVANJU — Pljevlja.
U radne organizacije sistema SOUR Elektronska indus-
trija Niš udruženo je 54 osnovnih organiazcija udruže-
nog rada.
U drugoj polovini 1981. godine započet je dalji proces
transformacije organizacije El. Ovom dogradnjom pod-
stiče se veći stepen integralnosti i zajedništva OOUR i
RO u El, odnosno veći stepen dohodovne povezanosti
pre svega u sticanju i raspodeli zajedničkog dohotka ı
ukupnog prihoda.
Niš u čijem su sastavu
IV MESTO | ULOGA FUNKCIJA ATESTIRANJA
Polazeći od navedene definicije za atestiranje, teško se može sagledati uloga i značaj atestiranja u procesu ugrađivanja kvaliteta u proizvode. Takođe je teško uočiti ulogu atestiranja u smislu preventivnog delovanja na kvalitet. Međutim, ukoliko analiziramo značaj atestiranja u procesu reprodukcije treba proučiti njegovu ulogu u svim komponentama funkcije kvaliteta, odnosno u svim fazama nastanka jednog proizvoda od ideje do realizaci-
101