JUS standardizacija

Ako se ispitivanjem, na jednom uzorku, utvrdi da je izrnjerena razina radiofreKvencijskih smetnji u skladu s

graničnim vrijednostima utvrđenim jugoslovenskim stan- -

dardima izdaje se RSO atest (točka 8). Taj atest vrijedi 5 godina. Ovakav zahtjev sadržava sa stručnog i znanstvenog stanovišta neodrživ način zaključivanja. Nedopustivo je na osnovu poznavanja svojstava jednog uzorka zaključiti za cijelu seriju, tim više, što uopće nije poznata njena veličina, koja se nespretno i potpuno neadekvatno pokušava definirati vremenskim razdobljem od 5 godina umjesto, što bi bilo jedino ispravno, definirati je Srojem komada.

Postupajući na opisan način nismo ispunili osnovni cilj “Naredbe...” jer određeni broj proizvoda može UžroOkovati viši nivo smetnji od dozvolienih granica. Ovu ocjenu čini još nepovoljnijim i saznanie da nam nije poznato kod kojeg se broja odnosno postotka proizvoda može očekivati prekoračenje dozvoljenih granica.

Što se događa ako se ispitivanjem utvrdi da izmjereni nivo smetnji na ispitivanom uzorku nije u skladu s graničnim vrijednostima?

Odgovor ma ovo pitanje je sadržan u točki 10 i glasi: ..... ispitivanja se moraju ponoviti na tri nova UZ Nažalost i sama ova izreka je nedorečena.

Fretpostavimo (samo za ovo razmatranje Što inače ne bismo imali pravo) da u cijelosti treba glasiti”.....ispitivanja se moraju ponoviti na tri nova uzorka a izmjereni nivo radiofrekvencijskih smetnji na sva tri uzorka moraju biti u skladu s graničnim vrijednostima utvrđenim jugoslavenskim standardima”.

Ovdje se susrećemo s pokušajem, uvođenja HRESKVE statističke metode, Na žalost ovaj pokušaj je potpuno neadekvatan iz već prije spomenutih razloga a osim toga ne pruža u statističkom smislu "jednaku šansu” svim vrstama proizvoda (odnosno proizvođača).

Ako se želi osigurati ispunjenje osnovnog cilja "Naredbe.....” potrebno je uvesti adekvatne statističke metode, odnosno ukinuti kategoriju važnosti atesta ograničenu vremenom. Umesto toga atest treba biti vremenski neograničen ali vezan isključivo uz određenu količinu proizvoda koja je u atestu pobliže definirana, tvorničkim ili serijskim brojevima.

22 (Pripremanje uzoraka za ispitivanje

U praksi ispitivanje radiofrekvencijskih smetnji vrši se na uzorcima koji u pravilu do tada nisu bili u upotrebi. Sa stanovišta jednakih uvjeta to je ispravno rješenje, ali sa stanovišta osiguranja neometanog prijema radio i YV emisija nije.

200

Mehanički, elektromehanički i elektronski sklopovi predstavljaju izvore smetnji koji u procesima tr ošenja i starenja mijenjaju svoje osobine a kroz to i nivoe radiofrekvencijskih smetnji koji mogu znatno · 'odstupati od prvobitno utvrđenih a na bazi kojih su izdati atesti, Zbog toga je potrebno na jedinstven propisan način pripremiti uzorke za ispitivanje kako bi dobili približno iste uvjete, koji će se javiti u eksploataciji proizvoda i kako bi na taj način došli do stvarnih nivoa smetnji.

2.3 izvještaj o ispitivanju

Točka 9. propisuje sadržaj izvještaja o ispitivanju koje

pobliže određuje proizvod i proizvođača. Stav 5 zahtjeva

da se navedu elementi suzbijanja radiofrekvencijskih

smetnji. Kod proizvoda koji svojim radom uzrokuju

radiofrekvencijske smeinje razlikujemo (sa opisanog

stanovišta) tri grupe

a) ne postoje elementi za suzbijanje smetnji

b) postoji nekoliko (pasivnih) elemenata

c) zaštita je provedena na jedan ili više tehnički veoma složenih načina

U slučajevima a) i c) elementi za suzbiianje smetnji se

ne navode pa preostaju samo slučajevi pod b).

Međutim, nije jasno zašto su i kome ovi podaci (naravno

djelomični i potrebni.

Proizvođaču su naravno poznati jer'ih koristi.

Ispitni laboratoriji dobivaju tehničku dokumentaciju

koja ostaje kod njih pohranjena.

Korisnika odnosno kupca atestiranog uređaje ne zanima

način ograničenja smetnji već samo stupanj ograničenja.

Navedeni razlozi ukazuju na potrebu da se na izvještaju

o ispitivanju ne navode (ionako djelomični) podaci o

elementima suzbijanja radiofrekvencijskih smetnji.

3. ZAKLJUČCI

U ispunjenju zahtjeva za neometanim prijemom radio i,

TV emisija potrebno je:

— uvesti adekvatne statističke metode

— atesti trebaju biti vremenski neograničeni ali vezani isključivo uz određenu količinu proizvoda definiranih tvorničkim brojevima

— dogovoriti jedinstvene načine priprema uzoraka za ispitivanje u cilju dobivanja stvarnih nivoa koji se javljaju u eksploataciji

— U izvještajima o ispitivanju nije potrebno navoditi elemente za suzbijanje radiofrekvencijskih smetnji.

Standardizacija 1983./br. 7-8