JUS standardizacija

iz ovog uporednog pregleda je vidljivo da su Naredbom neznatno smanjene minimalne srednje vrednosti za savojnu i zateznu čvrstoću, dok je procenat maksimalno dozvoljenog bubrenja, za sve klase kvaliteta ploča iverica sa horizontalnim rasporedom ivera znatnije smanjen, i to za ekstra i | klasu za 2 %, a za || klasu za 3 %. Sada je u toku revizija jugoslovenskih standarda za ploče iverica kojima će se propisati uslovi kvaliteta adekvatni sadašnjim potrebama finalne potrošnje, kao i revizija jugoslovenskih standarda koji propisuju metode ispitivanja ploča iverica. Uporedo sa tim, potrebno je izmeniti i Naredbu o obaveznom atestiranju ploča iverica, a u smislu iskustava stečenih njenom trogodišnjom primenom.

3. Ovlašćivanje organizacija za atoestiranje i nadzor nad njihovim radom

i

Sprovođenje Naredbe o obaveznom atestiranju ploča iverica za opštu upotrebu i građevinarstvo podrazumeva i · Oovlašćivanje organizacija za atestiranje. Do sada je ovžešćeno osam organizacija za atestiranje ploča iverica i to na način kako predviđa Zakon o standardizaciji. Savezni zavod za standardizaciju je formirao Komisiju koju su sačinjavali pored stručnjaka iz Zavoda, savezni tržišni inspektor i stručnjak Opšteg udruženja šumarstva i drvne industrije iz Privredne komore Jugoslavije. Komisija je nakon konkretnog uvida kod organizacija koje su podnele zahtev za atestiranje, podnela izveštaj Zavodu sa obrazloženjem po svim tačkama zahteva i dala svoj predlog. Posle analize svih prijavljenih organizacija od strane Zavoda, predlog je dostavljen Opštem udruženju šumarstva i drvne industrije Jugoslavije, koje je dostavilo svoje mišljenje. Na osnovu takvog predloga i mišljenja, Savezni zavod za standardizaciju je doneo rešenje o ovlašćivanju organizacija za atestiranje pioča iverica, pri čemu se posebno vodilo računa o njihovoj ravnomernoj teritorijalnoj raspoređenosti na području SFRJ. Spisak organizacija ovlašćenih za atestiranje ploča iverica je objavljen u (,,Siužbenom listu SFRJ“, br. 40/79, 14/80 i 38/81). Davanjem ovlašćenja za atestiranje organizacijama stvoreni su uslovi za primenu Naredbe u praksi. Radi sprovođenja atestiranja na jedinstven način, bilo je potrebno sinhronizirati rad svih ovlašćenih organizacija, zbog čega se , sa njima jednom godišnje održavaju sastanci na kojima se rešavaju problemi vezani za obezbeđenje jedinstvenog rada na atestiranju ploča iverica.

Pored toga, komisija za nadzor nad radom ovlašćenih organizacija za atestiranje, koju formira Savezni zavod za standardizaciju, jednom godišnje obilazi ovlašćene organizacije. Zadatak komisije je da izvrši uvid u rad ovlašćenih organizacija i da utvrdi postojeće stanje istih u pogledu zadovoljavanja uslova propisanih Naredbom o obaveznom atestiranju. O nađenom stanju komisija podnosi pismeni izveštaj. Ukoliko rad ovlašćene organizacije nije za-

248

dovoljavajući, na osnovu izveštaja o nadzoru donosi se rešenje o oduzimanju ovlašćenja, koje se objavljuje u „,Sl. list SFRJ“. : -

Ovlašćene organizacije na kraju svake godine, sačinjava-

.ju izveštaj o obavljenom atestiranju ploča iverica, za pro-

teklu godinu. Izveštaj sadrži broj ispitivanja, naziv proizvođača, rezultate ispitivanja, probleme na koje su naišle ovlašćene organizacije, kao i svoje primedbe, predloge i zaključke. U toku rada na atestiranju, ovlašćene organizacije daju i svoje sugestije i stručnu pomoć u cilju Doboljšanja proizvodnje ploča iverica.

U toku 1981. god. izvršen je komisijski nadzor nad radom 7 ovlašćenih organizacija za atestiranje ploča iverica. Nadzor je vršen uvidom u dokumentaciju o registraciji organizacije, stanju kadrova i tehničke opremljenosti, te dokumentaciju o izvršenom ispitivanju Kvaliteta ploča iverica u svrhu izdavanja atesta proizvođačima. Ustarnovljeno je da je dokumentacija o ispitivanju uglavnom ispravno vođena, što je potvrđeno i prilikom inspekcijskog nadzora kod proizvođača. Nadzorom je izvršena provera da li je došlo do promena pravnog statusa, odnosno odgovornog lica institucije ovlašćene za atestiranje, da li je izvršena provera ispravnosti merila i mernih instrumenata, da li je bilo promena kadrovske strukture, kako su uzimani uzorci, da li je atestiranje vršeno u predviđenom roku od 1 godine dana, da li su proizvođači ploča dobijali ateste u zakonskom roku od 30 dana nakon uzimanja uzorka i da li je Savezni zavod za standardizaciju dobijao svu potrebnu dokumentaciju o izvršenom ispitivanju kvaliteta ploča iverica u svrhu atestiranja.

Uporedo sa nadzorom nad radom organizacija ovlašćenih za atestiranje, u tri OOUR koje proizvode ploče iverice, izvršen je inspekcijski nadzor nad primenjivanjem Dropisa o kvalitetu u proizvodnji i prometu ploča iverica, u kojem su sem Saveznog tržišnog inspektora učestvovali i ostali članovi komisije kao stručni saradnici. Ovim nadzorom izvršen je uvid u celokupan proces proizvodnje, počev od skladištenja i manipulacije sa sirovinom koja je namenjena za proizvodnju ploča, preko proizvodnje, skladištenja, označavanja, interne provere Kvaliteta do atestiranja i otpreme.

Cilj ovog nadzora·bio je, da se sem ukazivanja na propuste i preduzimanje mera, uoče problemi i određene specifičnosti koje treba imati u vidu prilikom donošenja odnosno revizije propisa o atestiranju ploča.

Ovim nadzorom komisija je uočila neke pojave koje bi ubuduće trebalo otkloniti, kao što su:

— da predstavnici ovlašćene organizacije za atestiranje ne vrše uvid u knjige evidencije o svakodnevnoj proveri kvaliteta ploča u procesu proizvodnje;

— da većina ovlašćenih organizacija uzima uzorke po izZmenjenom jugoslovenskom standardu JUS D.A1.100, iako ova izmena još nije okončana. Sem toga kod dva,

Standardizacija 1983./br. 9—10