JUS standardizacija

Efikasno funkciocnianje samoupravnog društveno-ekonomskog sistema pretpostavlja njegovo prilagođavanje konkretnim uslovima, koje bi nametnula raina situacija, pa svi subjekti društveno-ekonomskog sistema nophodno je da biagovremeno, još u miru izvrše normativno-regulativne, organizacione, materijalne i druge pripreme, pomoću kojih će obezbediti kontinuitet u radu i funkcionisanje u raznim uslovima rata.

Funkcija i zadaci standardizacije u efikasnom razvoju naše privrede su dovoljno obrađeni i manje više su poznati. Međutim, i pored nerazdvojne povezanosti i međusobne uslovijenosti privrede i opštenarodne odbrane, funkcija standardizacije u odprambenim pripremama (izuzev OS) nije dovoljno izučena i normativno regulisana. U ratu, cela ekonomika i materijalni izvori zemlje postaju osnova našeg odbrambenog potencijala, pa je nužno da se u miru postave neophodni okviri u kojima treba da se materijalno obezbedi vođenje opštenarodnog odbrambenog rata i utvrde osnove za prelaz sa mirnodopskog na ratni proizvodni sistem. Jedan od osnovnih elemenata odbrambenih priprema predstavlja materijalno obezbeđenje oružane borbe, a glavni izvor toga obezbeđenja predstavljaju proizvodnja i usluge. Posebno složen zadatak pripreme proizvodnje u ratnim uslovima predstavlja obezbeđenje sirovina ı repromaterijala pa je potrebno još u miru uraditi standarde za proizvodnju u ratnim uslovima. Ratnim standardima treba odrediti zamenitelje u nekoliko varijanata jer se ne može znati sa kakvim mogućnostima će se raspolagati. Od primarnog značaja za odbrambene pripreme predstavlja izrada standarda za zamenitelje uvoznih sirovina i repromaterijala, naročito crne i obojene metalurgije, koje predstavljaju osnovu za stabilan rad većine industrijskih grana od posebnog značaja za narodnu odbranu. Realizacija ovog zadatka je dugoročnijeg karaktera jer je skopčana sa određenim naučno-istraživačkim radom, provera valjanosti rešenja pre standardizovanja i sprovođenje procesa tipizacije i unifikacije u cilju utvrđivanja minimalnog asortimana neophodnog za proizvodnju u ratu.

Pored izrade standarda za supstituciju sirovina i repromaterijala za ratnu proizvodnju, neophodno je u miru izraditi standarde za određene proizvode koji će se proizvoditi u ratnim uslovima sa minimalnim neophodnim zahtevima i pojednostavljenim metodama kontrole kvaliteta. Ratni uslovi proizvodnje zahtevaće određene izmene u kombinovanju prirodnih, tehničko-tehnoloških, ljudskih i ekonomskih faktora zašto je potrebno standadizovati pojednostavljena tehničko-tehnološka rešenja i promovisati određene proizvode za ratne uslove proizvodnje i upotrebe. Ovo će se moći postići sprovođenjem procesa tipizacije i unifikacie radi racionalnog smanjenja asortimana ratnih proizvoda i reduciranja različitih sastavnih elemenata iste funkcionalne namene. Savremeni način

vođenja rata bi od zemlje zahtevao velika ekonomska naprezanja pa se ušteda materijalnih dobara, otpmizacija proizvoda, proizvodnje i proizvodne opreme postiže standardizacijom koja svojim procesima eliminiše sve ono što je suvišno i Koja na bazi naučnih, tehničko-tehnoloških i praktičnih dostignuća propisuje rešenja koja predstavljaju objektivni optimum.

Da bi se ovi zadaci mogli sprovesti neophodno je najpre normativno regulisati delatnost standardizacije za potrebe proizvodnje u ratnim uslovima i to na svim nivoima standardizacije (definisanje potrebe, planiranje, razvoj, postupci izrade i donošenja akata standardizacije i dr.). Po Zakonu o opštenarodnoj odbrani organizacije udruženog rada dužne su da sopstvene pripreme za opštenarodnu odbranu i rad u ratnim uslovima planiraju i izvršavaju srazmerno svojim ljudskim, materijalnim i proizvodnim mogućnostima. Sadržaj planova odbrane zavisi od karaktera delatnosti koju obavljaju i konkretnih zadataka koje će izvršavati u ratu, ali pored vrsta proizvoda, standarda za supstituciju materijala, sirovina i energije, osnovnih sredstava i alata i dr. moraju imati tehničko-tehnološka rešenja procesa proizvodnje u ratnim uslovima sa maksimalno sprovedenom tipizacijom i unifikacijom. Osnovna koncepcija našeg sistema opštenarodne odbrane polazi od oslanjanja na sopstvene snage i podrazumeva optimalno korišćenje sopstvenih resursa za autonomnu proizvodnju: veći samostalni razvoj tehnologije uz maksimalno korišćenje domaćih sirovina i repromaterijala. To znači, da osnovni izvor planiranja naših potreba za odbranu mora predstavljati sama jugoslvenska privreda. Tu činjenicu bi trebalo respektivnije uvažavati prilikom izgradnje strategije tehnološkog razvoja. Dugoročno vezivanje nekih industrija za jednu stranu zemlju ili grupu zemalja i proizvodnja istih tehničkih srestava zasnovana na licencama različitih tehničko-tehnoloških osnova i neusklađenih rešenja u standardima, pored društveno-ekonomskih posledica ima negativan odraz na odbrambenu bezbednost zemlje. Za prevazilaženje problema neusklađenosti tehničkih i tehnoloških sistema jedan od značajnih mehanizama predstavlja i standardizacija. Da bi standardizacija mogla imati odgovarajuće efekte, ona se mora uključiti već u fazi pripreme izgradnje novih kapaciteta radi izbora onih tehničko-tehnoloških rešenja koja su prilagodljiva domaćim i koja se mogu brže i efikasnije transformisati prema potrebama opštenarodne odbrane.

Realizujući princip oslanjanja na vlastite snage mi smo u JNA u procesu opremanja naoružanjem i vojnom opremom i modernizacijom naših OS, kako u oblasti proizvodnih potencijala tako ı odgovarajućih uslužnih, remontnih i drugih potencijala neophodnih za odbranu, ostvarili maksimalnu tehničko-tehnološku samostalnost koriste-

Standardizac ija 1984./ br. 1—2