JUS standardizacija

Zaključak

Odbrambene pripreme se ne mogu uspešno sprovoditi bez delatnosti standardizacije. Standardizacijom se kao progresivnim sredstvom, u određenoj vojno-političkoj, tehničkoj i ekonomskoj situaciji mogu uspešnije rešavati osnovni ekonomski, tehničko-tehnološki, organizacijski i vojni problemi kao što su: unošenje reda

i sistema u proces opremanja i stvaranja· mogućnosti ubrzane proizvodnje, sa maksimalnom pouzdanošću tehničkih sredstava, visokog stepena zamenljivosti delova i agregata, jedinstvenih postupaka i metoda proizvodnje uz racionalno korišćenje novčanih sredstava, ljudske snage i vremena. Uspešno sprovedena standardizacija u miru obezbeđuje efikasno funkcionisanje društveno-ekonomskog sistema u ratu.

MERENJE ZAPREMINE I MASE NAFTE I NAFTNIH PROIZVODA SA VISOKOM TAČNOŠĆU

Dr Dobrivoje Prokić, dipl. fiz.

Jugoslovenskim standardom, JUS B.H2.010, propisano je „UTVRĐIVANJE KOLIČINE NAFTE | TEČNIH NAFTNIH PROIZVODA U SUDOVIMA ZA TRANSPORT I USKLADIŠTENJE“.

S tim u vezi, data je metoda koja omogućava merenje mase i zapremine nafte i naftnih proizvoda (u cisternama i drugim posudama) sa visokom tačnošću pomoću savremenih elektronskih vaga.

1. Uvod

Stalan porast potrošnje nafte i naftnih proizvoda kao i njihova visoka cena na svetskom tržištu, zahtevaju da se merenje zapremine i mase nafte ı naftnih proizvoda vrši sa visokom tačnošću.

S tim u vezi, u ovom radu je data metoda za merenje zapremine ı mase nafte i naftnih proizvoda (u cisternama i drugim posudama) sa visokom tačnošću na bazi merenja mase na savremenim elektronskim vagama (bez poluga i bez tegova).

Suština date metode sastoji se u izvođenju formule za određivanje zapremine i mase nafte i naftnih proizvoda, a što se ustvari svodi na određivanje formule za korekciju potiska vazduha pri merenju na elektronskim vagama, pošto se pri merenju na njima ne mogu direktno upotrebljavati formule koje se upotrebljavaju pri merenju na konvencionalnim vagama sa polugama i tegovima.

Data metoda ima niz prednosti (kao na primer: brzo izvođenje merenja, automatizacja, štampanje i obrada rezultata merenja, eliminacija sistematskih grešaka i povećanje tačnosti merenja) u odnosu na merenja na konvencionalnim vagama sa polugama i tegovima, zbog čega smatramo da će data metoda imati veliku primenu u praksi.

Data metoda u principu zahteva da se izvrše dva merenja (ili samo jedno merenje kod vaga sa mogućom kompenzacijom tare) na savremenoj elektronskoj vagi, pod pretpostavkom da je na mestu upotrebe, pre merenja, izvšena kalibracija, vage sa odgovarajućim etalonskim tegovima. Napomena: Pored savremenih elektronskih vaga koje funkcionišu na elektromagnetskom principu, mogu se upotrebljavati ivage koje funkcionišu na principu “load cells“ ili su njima slične.

2. Postupak pri merenju Prvo merenje (“)

Na prijemnik tereta (platformu) savremene elektronske vage stavi se prazna posuda — tara mase m+ koja služi za čuvanje [ili prenošenje) nafte i naftnih proizvoda čiju zapreminu i masu treba izmeriti odnosno odrediti. Posle automatski postignute ravnoteže vage može se napisati

21

Standardizacija 1 984./ br. 102