JUS standardizacija
RAZVOJ INFORMACIONOG SISTEMA O STANDARDIMA I DRUGOJ TEHNIČKOJ
REGULATIVI (IS) – IZRADA TEZAURUSA —
Dušan Pajčić, dipl. meh.
i. Uvod
Dosadašnji razvoj IS u SZS odvija se na osnovu prihvaćenog glavnog projekta IS SZS, koji je postavio kao konačan cilj automatizaciju informisanja u oblasti standardizacije i tehničke regulative. IS u SZS o standardima i drugoj tehničkoj regulativi treba da se uklopi u kontekst informacionog sistema ISONET međunarodne organizacije za standardizaciju (ISO).
Jedan od osnovnih instrumenata koji obezbeđuje efikasnu razmenu podataka u okviru ISONET (Infomraciona mreža ISO) je jednoznačno indeksiranje dokumenata, što ujedno omogućava ubrzano pretraživanje raspoloživih baza podataka. Indeksiranje predstavlja pripremu dokumenata za unošenje u bazu podataka i to tako, što se iz teksta dokumenta u prirodnom jeziku, odabiraju ključne reči (deskriptori) na osnovu kojih će se kasnije vršiti pretraživanje. Znači, odabiranje deskriptora i njihovo upisivanje u dokument, predstavlja indeksiranje dokumenata. Kao osnova za indeksiranje i nenumeričko pretraživanje koristi se ISONET tezaurus potvrđen od strane Komisteta za informacije (INFCO) koji je u okviru ISO zadužen za rad na tezaurusu.
2. ISONET tezaurusi
ISO je potvrdio i preporučio dva tezaurusa za upotrebu prilikom indeksiranja i pretraživanja i to verziju Međunarodnog tehničkog tezaurusa (TiT) koja je razvijena u okviru Francuske nacionalne organizacije za standardizaciju (AFNOR) i ROOT veriziju koja je razvijena u okviru Britanske organizacije za standardizaciju (BSI). TIT verzija raspolaže francuskim i engleskim deskriptorima, koji su dati u azbučnom redosledu, i ROOT verzija koja, za sada, raspolaže samo engleskim deskriptorima. Oba tezaurusa su multidisciplinarna i pokrivaju područja gde se primenjuje standardizacija, kao na primer: metalurgija, poljoprivreda, mehanika, informacioni procesi itd. Pored deskriptora određenih za ove oblasti, definisani su i dodatni, koji se koriste sa aspekta standardizacije, kao na primer: ispitivanje i ispitne metode, kontrola kvaliteta itd.
Standardizacija 1984./br. 1—2
Na osnovu statističkih podataka koje je pripremio ISO/INFCO, vidi se da se ROOT tezaurus koristi u 12 različitih organizacija za potrebe indeksiranja i za bibliografski posao. TIT tezaurus se koristi u 8 različitih organizacija (engleska verzija) i 9 organizacija (francuska verzija).
2.1 Iskustva pojedinih organizacija u praktičnom radu sa tezaurusima i automatizovanim bazama podataka
2.1.1 iskustvo AFNORH-a
TIT tezaurus je nastao kao rezultat indeksiranja oko 13.000 dokumenata, a sadrži oko 10.000 deksriptora i sinonima. U TIT tezaurusu postoje tri vrste semantičkih relacija:
— relacija ekvivalencije
— hijerarhijske relacije
— asocijativne relacije
TIT tezaurus je prvo uveden u praktičnu primenu u AFNOR-u, gde se koristi za indeksiranje NORIAN baze podataka, koja sadrži 34.000 dokumenta i to: francuski standardi, standardi evropske ekonomske zajednice, standardi u izradi, ISO standardi i IEC publikacije. Tezaurus je automatizovan pomoću programskog paketa MISTRAL IV. Na osnovu raspoloživog TIT tezaurusa, za indeksiranje 10.000 dokumenata u AFNOR-u su bila angažovana tri lica za indeksiranje — dokumentaliste u trajanju od tri godine, što ukazuje na obim i ozbiljnost ovog posla. 2.1.2 Iskustvo BSI
ROOT tezaurus je objavljen kasnije u odnosu na TIT tezaurus, a korišćena su stečena iskustva pri izradi TIT tezaurusa. BSI koristi ROOT tezaurus za indeksiranje dokumenata britanskih standarda u automatizovanoj bazi podataka, koja raspolože sa 1.000 dokumenata (podatak iz oktobra ove godine).
Interesantno je ovde izneti način ažuriranja tezaurusa. Na osnovu utvrđene procedure vrši se ažuriranje i TIT i ROOT tezaurusa, koje obavljaju specijalisti AFNO RA-a
27