JUS standardizacija

za reciklažu na način koji najbolje odgovara zahtevima korisnika ovih sirovina. Najviši nivo prikupljanja i korišćenja otpadaka i sekun- darnih sirovina postignut je u industrijski razvijenim zemljama, sa modernom tehnologijom. Prema podacima objavljenim u časopisu "Materials Reclamation”, u Velikoj Britaniji, Italiji, SR Nemačkoj, SAD, Kanadi i Japanu su strogo utvrđeni uslovi kvaliteta otpadaka i sekundarnih sirovina po vrstama i poreklu. Istina, ovi

uslovi nisu predmet standardizacije već sporazuma iz-"

među raznih privrednih asocijacija. Tako, na primer, razvrstavanje otpadaka gvožđa i specifikacija elemenata kvaliteta utvrđeni su od strane Britanske federacije za otpadne materijale, Britanske korporacije za čelik i Britanskog nezavisnog udruženja proizvođača čelika. Evropska ekonomska zajednica (EEZ), u okviru zemalja članica, utvrdila je svoje norme u pogledu uslova kvaliteta otpadaka i sekundarnih sirovina kao i u pogledu uslova prometa. -

Sve to omogućava veću disciplinu u poštovanju uslova klasiranja i stepena “Čišćenja” pojedinih otpadaka i sekundarnih sirovina od strane svih učesnika a te znači i potpunije zadovoljavanje potreba industrije koja ove sirovine koristi kao sirovinu za izradu novih proizvoda.

Obim prikupljanja i korišćenja otpadaka i sekundardnih sirovina

U Jugoslaviji je oko 35 specijalizovanih organizacija prijavilo i kao osnovnu delatnost registrovalo prikupljanje, preradu, doradu i promet otpadaka i sekundarnih sirovina: 18 u SR Srbiji; 8 u SR Hrvatskoj, 3 u SR Makedoniji, 3 u SR Bosni i Hercegovini, 2 u SR Sloveniji i i u Crnoj Gori. Svoju delatnost usmerile su uglavnom na područje industrije a skoro ni malo ra organizaciju prikupljanja otpadaka :z široke potrošnje. Takođe nije obuhvaćena, sa nekim izuzecima, ni naftna industrija, odnosno delatnost na prikupljanju otpadnih ulja.

U sledećoj tabeli prikazane su količine otpadaka cdnosno sekundardnih sirovina koje su prikupljene tokom 1982. godine.

Podaci navedeni u tabeli ukazuju na sledeće: industrija Jugoslavije još uvek vrlo malo koristi otpatke i sekundarne sirovine u reciklaži. U proseku njihova potrošnja, odnosno prikupljanje može se povećati dva puta, naravno pod uslovom da se ova delatnost izbori za uslove koji su napred navedeni. Svi činioci moraju prihvatiti činjenicu da razvitak ove delatnosti ima opravdanje zbog relativno niže vrednosti ovih sirovina u odnosu na primarne sirovine i sve veće deficitarnosti primarnih sirovina. Standardizacija 1984./br. 5—

Program rada na standardizaciji otpadaka i sekundardnih sirovina

U međunarodnim i nacionalnim standardima malo je onih koji se odnose na otpatke i sekundarne sirovine. ! naša standardizacija nije u tome izuzetak. Međutim, sve je veći broj zemalja koje samostalno ili u okviru ekonomskih grupacija, nastoje da standardima uređuju svoje odnose u pogledu tehničkih uslova ovih sirovina i standardi im služe čak prilikom rešavanja sporova i arbitraže.

Sovjetska standardizacija je standardima GOST obuhvatila čitave industrijske grane (crnu i obojenu metalurgiju, tekstil ı druge), a prvenstveno klasifikaciju i razvrstavanje otpadaka i sekundarnih sirovina u okviru ovih indus. grana. Francuska standardizacija je pristupila izradi standarda (NF) u oblasti otpadaka čelika i sivog liva. U našoj zemlji, standardima su obuhvaćene tekstilne sekundarne sirovine, kablovski otpaci i otpaci drveta. EEZ je utvrdila propis o kvalitetu gvozdenih otpadaka: klase u zavisnosti od oblika i mase otpatka, minimalne uslove kvaliteta u pogledu čistoće otpadaka i pakovanje otpadaka.

Savezni zavod za standardizaciju je, u okviru odgovarajućih· Komisija za standarde i radnih grupa, u saradnji sa stručnjacima iz zainteresovanih privrednih organizacija u okviru INOT, utvrdio Program izvršavanja zadataka na standardizacij: otpadaka i sekundarnih sirovina i pristupio je njegovom izvršavanju.

Izvršen je izbor privrednih grana za koje je od interesa ova delatnost i u okviru ovih grana su utvrđeni bliži naslovi zadataka i rokovi izvršenja.

Na sledećem prikazu po granama je izložen program rada.

GRANA 0105 PROIZVODNJA DERIVATA NAFTE — OTPADNO ULJE Standard 1. "Klasifikacija upotrebljavanib vrsta otpadnih ulja za industriju nafte ili energetske potrebe” Standard 2. "Specifične metode utvrđivanja kvaliteta otpadnog ulja”

GRANA 0107 CRNA METALURGIJA — OTPADAK ČELIKA I SIVOG LIVA

Standard 1.

"Otpadak čelika i sivog liva. Termini i definicije, klasifikacija, tehnički uslovi, označavanje i pakovanje”

141