JUS standardizacija
otvor za pristup u prostoriju pretfiltra kada je isti iz hodnika pomoćnog izlaza;
— sredstva koja su posredno izložena toplotnom i hemijskom dejstu, treba da budu otporna na toplotno opterećenje i povišeni pritisak da se hermetički zatvaraju i da imaju prag. Ova se sredstva ugrađuju na otvorima unutrašnjih zidova ustave ulaza i ustave pomoćnog izlaza kao i na otvorima prostorije za dekontaminaciju i prostorije za otpatke;
— sredstva koja nisu izložena dejstvima oružja (tzv. obična sredstva), treba da budu otporna na dejstvo potre sa. Ova se sredstva ugrađuju na ostalim otvorima u unutrašnjosti skloništa i dvonamenskih objekata.
U pogledu sveilih mera sredstava za zatvaranje zadržan
je isti asortiman, s tim što je kod vrata sa pragom i obič-
nih vrata usvojena i dimenzija 1100 X 2000 mm, a za ve-
rtikalni kapak i dimenzija 625 X 1200 mm. Povećanje vi-
sine i širine vrata na 2000 mm, odnosno 1100 mm usle-
dilo je zbog obezbeđenja mirnodopskih zahteva kod dvonamenskih objekata.
Čelični delovi sredstava, obavezno se zaštićuju od ko-
rozije sredstvima koja posle sušenja na vazduhu ne smeju
oslobađati otrovne materije pri temperaturi od 90"C.
Na krilu vrata koje se hermetički zatvara ugrađuje se
zaptivna traka koja treba da ima sledeće karakteristike:
tvrdoću 40 do 50 ShA, prekidnu čvrstoću najmanje
10 MPa i prekidno izduženje najmanje 350%. Dopuštene
promene fizičko-mehaničkih karakteristika posle ubrza-
nog starenja u toplom vazduhu na 100"C za vreme od
70 h iznose: prekidna čvrstoća najviše — 15%, prekidno
izduženje najviše — 20% i tvrdoća najviše + 5 ShA.
Dopuštena trajna deformacija može da iznosi najviše
40%.
OPREMA SKLONIŠTA
Osnovne grupe opreme skloništa su: oprema za boravak, sanitarna oprema, oprema za pripremanje hrane, oprema za vodu i oprema za samospasavanje.
Opremu za boravak čine: sedišta i ležajevi, a po potrebi i stolovi, stolice, ormari i police. Mirnodopska oprema dvonamenskih objekata i oprema u porodičnim skloništima može se koristiti i u vreme rata, s tim da bude obezbe đena od prevrtanja i pomeranja.
Sanitarnu opremu čine: suvi nužnici, pisoari, umivaonici, posude za otpadne vode, posude za fekalije i uređaji za presovanje čvrste ambalaže. Ova oprema mora biti konstruisana da obezbeđuje higijensko rukovanje i održavanje. Masa napunjene posude za fekalije i otpadne vode ne sme da iznosi više od 60 kg a posude moraju biti takvih dimenzija koje omogućavaju nesmetano prenošenje kroz otvore za kretanje u skloništa. Umivaonici treba da imaju posude za vodu i posude za otpadne vode.
210:
Oprema za pripremanje hrane i: oprema za vodu. U skloništu se dozvoljava korišćenje električnih štednjaka ili rešoa sa zatvorenim grejnim telima. Ova se oprema, po pravilu koristi za eventualno podgrevanje već pripremljene hrane ili za spremanje toplih napitaka.
Za držanje obaveznih zaliha vode za piće i higijenske Dotrebe koriste se posude i rezervoari, koji su tako konstrui sani da se mogu lako održavati i prazniti.
Oprema za samospasavanije treba da služi za intervencije u samom skloništu u slučaju delimičnog oštećenja skloništa.
OBEZBEĐENJE VODOMI i ODSTRANJI VANJE OTPADNIH VODA I FEKALIJA
U sistemu snabdevanja skloništa vodom sprovedeno je načelo da se voda za piće i higijenske potrebe Koristi iz zaliha, da se otpadne vode i fekalije prikupljaju u posude i iznose iz skloništa kada uslovi to budu dozvoljavali. Time se isključuju iz troškova izgradnje vrlo skupe a često i vrlo komplikovane zaštitne instalacije vodovoda i kanalizacije, jer njihovo furnkcicnisanje u ratnim uslovima nije apsolutno zagarantovano, zbog nedosta? potrebne energije za njihov rad. Izuzetno se u prostoriji za dekontaminaciju može uvesti voda iz javne mreže. 1 8kođe je preporučljivo da se voda iz javne mreže dovede neposredno pored skloništa, kako bi se na što lakši način (pomoću creva) vršilo Dunjenje posuda za vodu u skIoništu. Zaliha vode za piće i zalina vode za higijenske potrebe iznosi 3 | na dan po jednom licu, s tim da se u skloništima dopunske zaštite obezbedi ukupno potrebna Količina za najmanje jedan dan, a kod skloništa osnovne zaštite za 7 dana.
Zaliha vode za dekontaminaciju obezbeđuje se u ukupnoj količini od 14 I po jednom licu. Upotrebljena voda posle dekontaminacije odvodi se iz skloništa u sabimu jamu. ·
Zapremina posude za otpadne vode i feka se u ukupnoj količini za jedan dan za skloništa dopur zaštite, odnosno za 7 dana za skloništa osnovne zaštite, prema normativu, i to: za otpadne vode 1 | po jednom |icu dnevno; za fekalije 1,3 |I po jednom licu dnevno; i za otpatke 2 | po jednom licu dnevno.
oj
INSTALACIJE ZA PROVETRAVAMNJE
instalacijama za provetravanje skloništa održavaju se određeni mikroklimatski uslovi i obezbeđuje zaštita od prodiranja spoljašnjih kontaminata i vazdušnog udarnog talasa eksplozije.
Posledica dužeg boravka većeg broja ljudi u skloništu je brz porast temperature i relativne vlažnosti. Dovođe-
Standardizacija 1984./br. 7—8B