JUS standardizacija
SRO AA MI
—
aktuelnosti
PORUKA Dr D.C. KOTHARI-a, PREDSEDNIKA ISO-a, POVODOM PETNAESTOG SVETSKOG DANA STANDARDIZACIJE, 14. OKTOBRA 1984. GODINE
Petnaestogodišnjica Svetskog dana standardizacije daje mi mogućnost da se obratim svima onima koji učestvuju u ovom poslu sa religioznom revnošću. To je takođe prilika da se sumiraju rezultati i izrazi zahvalnost, da se razmišlja o zadacima unapred i da se ponovno zakunemo da ćemo uložiti još veće zajedničke napore da pokret standardizacije postane još internacionalniji. Svetski dan standardizacije je dan posvećen uzvišenim idealima svetske standardizacije, većoj mobilizaciji i jačanju podrške javnosti, dan posvećen ciljevima koji su obuhvaćeni suštinom standardizacije i prekim potrebama da ona bude primenjena u skladu sa industrijskim i društvenim poretkom, što bi bilo najbliže onome o čemu su sanjali osnivači pokreta standardizacije.
Mada je standardizacija bila značajan istorijski činilac, koji je doprineo da se prešlo na opremu za masovnu proizvodnju i automatizaciju, njena sadašnja uloga regulatora u društvu i instrumenta ekonomskog planiranja je skorijeg datuma. Međutim u toku srazmerno kratkog perioda od nekoliko poslednjih dekada, pokret standardizacije je prerastao u jedan organizovan pokret kao predominantna karakteristika današnje industrijalizovane civilizacije.
Dok sa opravdanim ponosom gledamo ovaj razvoj dužni smo da se ovom prilikom podsetimo na rad naših prethodnika, zahvaljujući kome su stvoreni jaki temelji na kojima sada počiva naša nadgradnja.
U isto vreme, mi treba da ostvarimo da nam nauka i tehnologija, koje se stalno unapređuju, ne dozvole da se odmaramo na lovorikama, naš rad na standardizaciji mora da drži korak sa napretkom društva kako ne bi bio zastareo i staromodan. Drugo, potrebno je da se više pažnje usredsredi na povećavanje sadržaja rada, na uključivanje što većeg broja zemalja pod naš kišobran, tako da pokret standardizacije poprimi stvarno univerzalni karakter.
Pored istorijskog napretka i istovremene ekspanzije, razumevanje standarda mora dobiti i treću dimenziju — dimenziju dubine. Zbog toga što standardizacija prelazi međunarodne granice, njena sveukupna poruka mora još da se prilagodi nivou velikog broja korisnika. Samo udruženi napori svih zainteresovanih — komiteti i saveti koji donose standarde, proizvođači koji ih prihvataju i potrošači koji koriste finalne proizvode — mogu doprineti da međunarodna standardizacija bude zaista uspešna. Masovna komunikacija, stoga, od sada pa nadalje, treba da bude jedan od naših stvarnih zadataka. Potpuno odvojeno od širenja sadašnje amplitude naših aktivnosti, osećam da treba da doprinesemo u jednoj oblasti, koja je bila nedavno u žiži pažnje. Posmatrajući stvari na jednom višem planu, mi imamo obavezu prema narodima Trećeg sveta. Pružanje pomoći njihovom razvoju nije samo u njihovom interesu: jedna opšta i buduća perspektiva zahteva da takvi progresivni napori pruže dobru perspektivu za evoluciju novog poretka, većeg prosperiteta ı izobilja. Tehnologija u zemljama Trećeg sveta je često zamrznuta na nivou koji su im servirali saradnici. Standardizacija mora da odigra pozitivnu ulogu kao sredstvo za transfer tehnologije, za unapređenje i poboljšavanje takve zamrnute tehnologije i na taj način da služi unapređivanju nove svetske industrijske kulture.
Nadam se da će ovaj Svetski dan standardizacije nagovestiti novo buđenje u poimanju kvaliteta. Treba da bude shvaćeno da sadašnja cena plaćena za loš kvalitet ima teške posledice: cena plaćena za otpatke, odbačenu robu, opravke i prepravke je izuzetno visoka. . Neka dani koji dolaze donesu da standardizacija postane masovni pokret, da njena sadašnja delatnost bude ojačana snažnim podsticajnim faktorom Javnog mnjenja.
301
'Standardizacija 1984./br. 1112