JUS standardizacija

Sanitarne prostorije sastoje se od pretprostora i nužničkih prostorija koje su neophodne za duži, neprekidni boravak za zadovoljavanje fizioloških i higijenskih potreba. Eksperimentalno utvrđeni normativi predviđaju tri nužničke prostorije za 100 lica, od toga 2/3 za žene i 1/3 za muškarce, s tim da će se predvideti još po jedan pisoar na svaki muški nužnik.

Iz ekonomskih razloga u skloništima se primenjuju suvi ili hemijski nužnici, koji omogućuju potpunu odvojenost od spoljašnjih instalacija vodovoda i kanalizacije. U dvonamenskim objektima koji, prema propisima zaštite na radu, moraju da imaju nužnike sa vodenim ispiranjem, oni se projektuju van zaštićenog i hermetički zatvorenog dela skloništa i normalno se priključjuju na vodovod i kanalizaciju. Ovo rešenje, međutim, ne isključuje potrebu za suvim nužnicima u dvonamenskom objektu.

U sklopu sanitarnih prostorija obavezna je i prostorija za otpatke. U racionalnoj funkcionalnoj organizaciji prostora skloništa, prostorija za otpatke treba da se nalazi između ustave ulaza i sanitarnih prostorija, čime se omogućava iznošenje posuda sa otpacima preko ustave iz skloništa. Prostoriju za otpatke koristimo i kao elemenat sistema za provetravanje. Kroz nju se vrši evakuacija dela utrošenog vazduha preko protivudarnih ventila za regulaciju natpritiska, pa u tom slučaju ova prostorija funkcioniše i kao ekspanziona komora na taj način što udarni talas

,

vazduha koji prodire u prostoriju za vreme zatvaranja |

ventila (nekoliko milisekundi), ekspandira i gubi svojstvo udarnog talasa uz primetan pad pritiska.

U prostoriju za uređaje smeštaju se filtroventilacioni uređaji (za svakih 50 lica po jedan), ručni generator za jednosmernu struju snage 0,2 W/m? osnove skloništa, razvodni orman, elementi za kontrolu vazduha (merač natpritiska, termometar, hidrometar), instrumenti za RH kontrolu kao i komplet rezervnih filtara za kolektivnu zaštitu.

Prostorija za uređaje projektuje se odvojeno od prostorija za boravak u skloništima kapaciteta preko 50 lica, dok se u vrlo malim i malim skloništima ovi uređaji smeštaju u prostorije za boravak.

Za smeštaj peščanih pretfiltara odnosno mehaničkih

pretfiltara, obezbeđuje se posebna prostorija. Ova prostorija mora da bude odvojena od prostorije za boravak i od prostorije za uređaje armiranobetonskim zidom debljine 40 cm. Zid ima funkciju apsorbera gama i drugih zračenja radioaktivne prašine koja se, u slučaju kontaminacije spoljašnje atmosfere, prilikom filtracije zadrži u peščanoj ispunii pretfiltra. Zbog opasnosti od zračenja, pristup prostoriji za pretfiltar može da bude samo iz sporednih prostora ili prostorija skloništa u kojima se samo privremeno mogu nalaziti ljudi, kao npr. iz ustave pomoćnog izlaza. Jedna filtarska jedinica 1,0 m X 1,0 m osnove postavlja se za 50 lica pod uslovom da je granulacija peščane ispune prečnika 4 mm do 8 mm, a visina sloja ispune 120 cm (mereno od gornje ivice sabirnog kanala). Pestoji alternativa da se upotrebi za ispunu pretfiltra pesak frakcije 1 mm do 4 mm i visine sloja 80 cm. Međutim, za 50 ljudi su potrebne dve jedinice 1,0m X 1,0m ovog pretfiltra.

Za smeštaj naneophodnije količine vode za piće i higijenske potrebe predviđa se prostor (do 50 lica) odnosno posebna prostorija (preko 50 lica). Pri dimenzioniranju ove prostorije mora se obezbediti manipulacija i mogućnost skidanja rezervoara (ili posude) za vodu sa svog postolja, punjenje i čiščenje.

U skloništu osnovne zaštite mogu se predvideti i druge prostorije, kao npr. za podgrevanje hrane, ostave za hranu, opremu, pribor, alat, prostorije za pružanje prve: medicinske pomoći, izolaciju, rukovodstvo skloništa i dr. Prostorije skloništa grupišu se u kompozicionu celinu, koja mora biti usklađena sa potrebama kretanja i boravljenja i sa sistemom provetravanja. U pogledu provetravanja, prostorije za uređaje i peščani pretfiltar grupišu se oko pomoćnog izlaza (smer dovođenja svežeg vazduha) a sanitarne prostorije iprostorije za otpatke grupišu se oko ulaza (smer odvođenja upotrebljenog vazduha). Kao primer je na sl. 4. i 5. prikazana kompozicija dvonamenskog objekta!! koji se koristi kao sklonište za 300 lica, a u vreme mira služi kao disko-klub. |

11 ZVANI: e O Autor idejnog rješenja je | Slobodan Paljić, dipl. inž. arh.

(1983), jedan od pionira u novoj oblasti projektovanja dvonamenskih objekata, u kojoj je zauzeo zapaženo mjesto.

25

Stendardizacija 1985./br. 1—2