JUS standardizacija
standardi ı propisi u jugoslaviji
ANALIZA RADA U OBLASTI STANDARDIZACIJE MODULNOG SISTEMA MERA AMBALAŽE U
OKVIRU SEV! SA OSVRTOM NA RAD ISO?)
Prevod sa ruskog sa komentarima
U okviru SEV postoji Stalna komisija SEV za saradnju u oblasti standardizacije koju sačinjavaju radne grupe za pojedina područja. Jedna od tih radnih grupa je Radna grupa za ambalažu i pakovanje koja je izradila II nacrt teme iz plana rada SEV za period 1981 — 1985. NŠ 01.300.12 – 82:
„Analiza rada u oblasti standardizacije modulnog sistema mera sa osvrtom na rad ISO“ — (april 1984.).
Zbog izuzetnog značaja materije koja se analizira, veoma sažetog prikaza materije i obilja veoma aktuelnih parametara kao i podudarnosti stavova SEV i naše zemlje po ovom pitanju, koju predstavlja Savezni zavod za standardizaciju (SZS) u ISO smatram veoma korisnim učiniti. ovu Analizu dostupnom svima koji se na bilo koji način bave problemima ambalaže i pakovanja. Pored toga, ako se ima u vidu i međusobna zavisnost mera i ambalaže, prevoznih sredstava i skladištenja krug zainteresovanih je još veći.
Prema tome, prevod i obrada ove teme iskazani kroz ovaj pregled imaju za cilj prvenstveno informisanje o tome šta se u svetu radi u oblasti standardizacije ambalaže i pakovanja, a zatim i da inicira rad na donošenju odgovarajućih jugoslovenskih standarda.
Uvod
Stalno rastući broj stanovnika na našoj planeti i stim u vezi porast proizvodnje i potrošnje robe znače povećanje tokova tereta ı njima pripadajuće probleme ambalaže, rukovanja, prevoza ı skladištenja.
Udaljenost mesta proizvodnje i potrošnje je sve veća jer se međusobna razmena dobara vrši ne samo između zemalja sa visoko razvijenom industrijom i trgovinom, nego i između tih zemalja i zemalja u razvoju, a takođe i između zemalja sa različitim društvenim i privrednim poretkom. Tehnološki sistemi realizacije tokova tereta postaju važna činjenica ekonomičnosti u odnosu na radnu snagu,
1) 2)
SEV — Savet zaekonomsku uzajamnu pomoć ISO — Međunarodna organizacija za standardizaciju
smanjenje troškova, humanizaciju radne sredine ı metode rada.
Uslovi za izvođenje i racionalizaciju procesa obrade tereta i za tehniku robnih tokova dovode takođe do primene računske tehnike, elektronike i robotizacije, što pozitivno utiče na faktor vremena.
Jedan od osnovnih činilaca racionalizacije, koji pozitivno utiču na proces distribucije i tehniku tokova tereta, jeste standardizacija modulnog sistema mera kod ambalaže, primena paleta i kontenerizacija.
Polazna tačka za izradu analize bilo je postojeće stanje u radu tehničkih komiteta ISO: TK 51 (palete), TK 104 (konteneri) i TK 122 (ambalaža), koji se bave i standardizacijom mera u datoj oblasti.
Postojeće stanje dopunjeno je osnovnim smernicama za unapređenje rada tih komiteta.
Postojeće stanje je i polazni materijal za razradu nekih kritičnih primedbi na važeći standard ST SEV 227 — 75 (Ambalaža. Sistem mera) i, naročito, na plan razrade standarda mera SEV i programa rada u oblasti standardizacije mera u okviru SEV.
1 Postojeće stanje 1.1 Ambalaža
Posle dugotrajnog rada ISO/TK 122—1975. godine došlo se do kompromisnog rešenja za standard ISO 3394 (= JUS Z.M0.001), kojim je utvrđena osnovna modulna mera za ambalažu 400 mm X 600 mm.
Ovaj modul je odgovarao merama ravnih paleta za prevoz tereta 800 mm X 1200 mm i 1000 mm X 1200 mm (videti t. 1.2 Palete). Modul takođe dozvoljava stvaranje nepaletizovanih jedinica tereta, na primer paketa. Zatim omogućava dobro, korišćenje tovarne površine ISO kontenera serije 1, pre svega imajući u vidu njihovu unutrašnju širinu, koja iznosi 2330 mm (videti t. 1.3 konteneri). Deljenjem ili množenjem osnovnih modulnih mera celim brojem određuje se niz mera spoljašnje dužine i spoljašnje širine transportne ambalaže. Mera visine nije bila utvrđena. Standardizacija 1985./br. 1—2