JUS standardizacija

INFORMACIJA

o sastancima zemalja-koordinatora Pokreta nesvrstanih za oblasti standardizacije, metrologije i kontrole kvaliteta, održanim u Nju Delhiju od 23. do 31. januara 1985. godine

U zaključcima Sedme konferencije šefova država ili vlada nesvrstanih zemalja, održane u Nju Delhiju od 7 — 12. marta 1983. godine, zahtevano je brže sprovođenje Akcionog programa saradnje u oblasti standardizacije, metrologije i kontrole kvaliteta (SMO CC). Radi efikasne realizacije ovih zaključaka, u Nju Delhiju su održani sledeći sastanci: 1. Sastanci funkcionalnih grupa:

23. januara, II sastanak Funkcionalne grupe 1 (opšti problemi, standardizacija, informisanje, unapređenje rada); II sastanak Funkcionalne grupe 2 (kontrola kvaliteta i atestiranje);

24. januara, II sastanak Funkcionalne grupe 3 (metrologija); II sastanak Funkcionalne grupe 4 (programi finansiranja, investicije i savetodavna pomoć); :

2. 25. januara, Seminar o standardizaciji i obezbeđenju kvaliteta:

3. 28. i 29. januara, V sastanak zemalja-koordinatora:;

4. 30. i 31. januara, || sastanak stručnjaka svih zainteresovanih zemalja,

Na sastancima su učestvovale sledeće zemlje: Argentina, Gabon, Etiopija, Indija, Indonezija, Iran, Kenija, DRN Koreja, Kuba, DR Laos, Malezija, Nepal, Peru, Saudijska Arabija, Sudan, Tanzanija, Ujedinjeni Arapski Emirati, DR Vijetnam, Zambija i Jugoslavija.

U nastavku se daju prevodi izvoda iz zapisnika sa pojedinih sastanaka.

SASTANCI FUNKCIONALNIH GRUPA

Zemlje u razvoju treba da dostignu industrijski razvijene zemlje u što kraćem roku, ali pri tome ne smeju dozvoliti da njihova industrija prolazi kroz ista negativna iskustva. Zbog toga je važno da se standardizacija pažljivo primenjuje kako u oblasti industrije tako i u oblasti poljoprivrede. Organizacije koje se bave tom aktivnošću suočene su sa određenim teškoćama, jer standardizacija je disciplina u kojoj ne postoje tehnička iskustva u mnogim zemljama u razvoju. Efikasan način za ublažavanje takve situacije predstavlja učešće u programima funkcionalnih grupa koje prikupljaju informacije i iskustva raznih zemalja i razmatraju mogućnosti zejedničke saradnje radi postizanja opšte koristi.

202 '

Funkcionalna grupa 1

S obzirom da su odgovore na upitnik, koji je Jugoslavija poslala svim nesvrstanim zemljama članicama ISO, dostavile samo tri zemlje (Indija, Kuvajt i Jugoslavija), utvrđeno je da to nije dovoljno za analizu. Zbog toga je od nesvrstanih zemalja zatraženo da predsedavajućem pošalju odgovore na upitnik. Pri tome je naglašeno da je prikupljanje i razmena informacija između nesvrstanih zemalja o stanju u specifičnim područjima iz domena rada Funkcionalne grupe 1 stalan proces i sastoji se u pro učavanju onoga što je u standardizaciji učinjeno, kao i u inciranju ili organizovanju analiza i odgovarajućih studija o razvoju industrije i poljoprivrede sa ciljem da se pomoću transfera tehnologije i uzajamnih odnosa u irgovini uklone tehničke barijere između nesvrstanih i drugih zemalja u razvoju.

Pokazujući veliko interesovanje za budući rad na razmeni informacija i tehničke dokumentacije, delegati su se zalagali za dva pristupa: centralizovanu i bilateralnu razmenu informacija između nesvrstanih zemalja, sa napomenom da bi bilo poželjno da u toj razmeni i informacije i tehnička dokumentacija budu na engleskom jeziku: Shvatajući značaj centralizovanog sistema informisanja i posedovanja nezavisnog pristupa naučnim i tehničkim informacijama ulrazvoju tehničkih mogućnosti nesvrstanih zemalja, delegati su odlučili da ispitaju mogućnost stvaranja centralizovane informacione mreže, uzimajući u obzir sledeće:

a) potrebu da se takav informacioni sistem stvori u svakoj nesvrstanoj zemlji;

b) mogućnost stvaranja takvog sistema imajući u vidu kojim sredstvima raspolaže svaka nesvrstana zemlja;

c) koordinaciju i međusobnu razmenu informacija između nesvrstanih zemalja;

d) korišćenje automatskog sistema za pretraživanje informacija; e) povezivanje sistema sa nesvrstanim zemljama.

Na sastanku su razmatrana i pitanja koja se odnose na usaglašavanje standarda, !· izradu programa za obrazovanje i stvaranje centra za obuku kadrova iz nesvrstanih zemalja u oblasti SMOC.

Standardizacija 1985./br. 7—8