JUS standardizacija

i

Akreditovanih organizacija za izradu standarda ima 5, akreditovanih organizacija za ispitivanje 6 a akreditovanih organizacija za atestiranje 4.

Akreditovane organizacije za Izradu standarda donose standarda u svojim tehničkim. komitetima a veliki broj ovih standarda Kanadski savet za standardizaciju priznaje kao naclonalne standarde Kanade|(ispred brojne oznake nose kod CAN). Standardi su u Kanadi po pravilu neobavezni | donose se konsenzusom, Međutim, preko zakonskih akata regionalnih vlasti u svakoj od provincija kao | putem sporazuma oni mogu postati obavezni. Na primer, u svim provincijama Kanade obavezni su standardi za električne instalacije koji obuhvataju sve standarde iz bezbednosti. Tokom priprema kanadskih standarda ug-

lavnom se prerađuju odgovarajući međunarodni | strani -

standardi. 50 Integralni deo kanadskog nacionalnog sistema standardiza-

cije je rad na međunarodnoj standardizaciji. Kanadski savet za staridardizaciju (SCC) predstavlja Kanadu kao člana tela u ISO-u | pokrovitelj je Kanadskog nacionalnog komiteta IEC. u IEC-u. Takođe, on održava veze sa drugim međunarodnim organizacijama za standardizaciju.

Preko i 200 kanadskih stručnjaka uključuje se besplat-

, no, posredno: ili neposredno, u rad na međunarodnim

· standardima. Kanada irna jak uticaj u ISO-u i IEC-u.

U 1984. godini 204 stručnjaka je radilo preko CNC—IEC, a neposredno u radu IEC; jedan-od njih je predsednik (TC 83), pet su sekretari (TC 42, TC 78, SC 12 G, 15 CICISPR B) a 10 nosioci radnih grupa (WG).

Rad na standardizaciji u oblasti elektrotehnike odvija se u okviru rada na međunarodnoj standardizaciji kroz pomenuti Kanadski nacionalni komitet IEC (CNC IEC), a u okviru rada na nacionalnim stahdardima, kroz akreditovane organizacije za izradu standarda Kanadskog udruženja za standardizaciju CSA (Canadian Standards Association). || :

CSA je osnovana 1919. godine i bila je prva organizacija u Kanadi koja se bavila razvojem i donošenjem standarda za industrijske svrhe. Sada je ova privatna, finansijski nezavisna organizacija najveća i najvažnija za standarde i atestiranje u Kanadi. Ona ima glavnu direkciju u Otavi i šest posebnih jedinica u provincijama Kanade, zatim ima agencije za atestiranje u Engleskoj, Holandiji i Japanu, CSA ima i posebno organizovane inspekcijske službe u Australiji, Hong-Kongu, Indiji, Izraelu, Koreji, Novom Zelandu, Singapuru, Južnoj Africi i Tajvanu. Ovom organizacijom rukovodi telo od 25 direktora, od kojih se 16 postavlja glasanjem članova, ovi biraju ostale, a predsednika bira rukovodeće telo,

U svojim tehničkim komitetima CSA ima preko 6 000 članova volontera, od doktora nauka do potrošača iz

'svih sredina, kao i 2 200 pridruženih pomažućih članova · koji svojom članarinom finansijski pomažu ovu organizaciju. Pored pomažućih članova, CSA dobija pomoć i od države, proizvođača, udruženja, konsultativnih firmi, fakulteta | dr. Dobar deo troškova se podmiruje zaradom od prodaje standarda, kpitivanja, atestiranja i inspekcija. CSA je publikovala preko 1 OO00 standarda, od kojih je polovina preuzeta za kanadske nacionalne standarde. CSA-standardi ss donose konsenzusom proizvođača, korisnika i inspekcija, u tehničkim komitetima u 35 obiasti, u 9 grana.

. CSA je akreditovana i za ispitivanja, atestiranja i inspek-

ciju. Regionalnim zakonima neki programi atestirarija su obavezni (npr. većina oblasti iz elektrotehnike).

CSA vrši i inspekciju u proizvodnji, i to tako što obavlja nenajavljene posete fabrikama proveravajući da li = tokom proizvodnje proizvođači drže zahteva iz standarda. Tokom svake godine izvrši i preko 30 000 poseta širom

sveta (tačnije u 42 zamlje).

2. ORGANIZACIJA | REZULTATI ZASEDANJA

Ceremonija otvaranja 49. generalnog zasedanja IEC održana je 21. maja 1985. godine u prostorijama kongresnog centra hotela „Kvin Eiizabet“ u Montrealu.

Uz pozdravne govore predsednika Kanadskog nacionalnog komiteta IEC, predsednika Kanadskog saveta za standardizaciju, potpredsednika grada Montreala i zamenika ministra inostranih poslova Kvebeka, 49. generalno zasedanje IEC je otvorila gospođa Žan Sove (Jeanne Sauvć), generalni guverner Kanade. | Pored toplih reči dobrodošlice svim učesnicima 49. generalnog zasedanja, generalni guverner Kanade podvukla je u svom izlaganju značaj IEC-standarda u Kanadi i u međunarodnoj trgovini i doprinos Kanade pri izradi IEC-standarda, smatrajući pristup Kanade ovom radu kapitalnim s obzirom da je Kanada veliki svetski proizvođač, potrošač i izvoznik u ovoj oblasti. Zatim je predsednik IEC-a gospodin Dežu, povodom otvaranja 49. generalnog zasedanja, izrazio u ime svih prisutnih delegata zahvalnost domaćinu na toplom prijemu, izvandrednoj organizaciji Zasedanja i odličnim uslovima za rad, kao i na omogućavanju kontakta brojnih svetskih stručnjaka sa kanadskom tehnologijom i njihovim nivoom tehnike.

U daljem izlaganju predsednik IEC-a je rekao da današnji razvoj tehnike, kretanje ideja i prenos informacija idu takvom brzinom da to nije niko mogao da predvidi u momentu osnivanja IEC-a pre 80 godina. Kao posledica ovoga došlo je do sve većeg uvođenja u procese proizvodnje elektronike, telekomunikacije i automatizacije i čestih poboljšanja tehnologije, te nikada do sada nije progres nauke brže korišćen. Ovo ima znatne ekonomske reperkusije na nacionalnom i međunarodnom, odnosno na svetskom nivou.

Ovakav trend stavlja u zadatak IEC-u — rekao je u daljem svom izlaganju Predsednik IEC, — da postavlja na

250 WE O ari i KOE Vr 5 raz Usni iZ AU A Sz USılinr=ecz ılu"iaani Kiran i lani \muna Ba uf: euuikiE a ya, Lai Sl ui usana "Sei e a ai: i Rana,

Standardizacija 1985./br. 9—10