JUS standardizacija
mevanje, u našem slučaju, lakše shvatanje izložene materije u članku.
JUS U.S4.106 — ... .... Termini i klasifikacija ·
Ovim standardom su utvrđeni termini i definicije i klasifikacija žičanih ograda.
Zbog posebnog značaja terminologije i klasifikacije, uopšte, daje se kompletan sadržaj odnosnih poglavlja.
Termini | definicije
Žaštitna žičana ograda — element kojim se štiti površina puta (putno zemljište) autoputa od nepoželjnog ulaska i omogućava bezbedan saobraćaj.
Piletivo — mreža (ispuna ograde). = vertikalna i ispuna zaštitne žičane ograde pričvršćena na zeteznu žicu i stubova. . Zatezna žica — žica, pričvršćena s gornje i donje strane, a po potrebi i u sredini, na stubove zaštitne ograde koja je i noseći elemenat pletiva — mreže.
Nastavak (iznad pletiva mreže) — žica pričvršćena na stu'bove iznad pletiva — mreže (iznad zatezne žice), radi povećanja visine ograde bez pletiva — mreže.
Stub — vertikalni noseći element pletiva — mreže [ zatezne žice. Betonira se e ili pričvršćuje u tlo sidrastim vijcirna. Zatezni stub — početni, ugaoni, međustub (središnji) ili _krajnji o koji se zateže zatezna žica.
Središnji (umetnuti) stub — stubovi postavljeni između za teznih stubova. i
Kosnici — oslonci zateznih, ugaonih završnih stubova — nosača vrata. Mogu sb postavljati u ravni zaštitne ograde pod pravim uglom na nju ili u simetrali ugla. Stub-—nosač kapije — stubovi koji nose vrata-kapije (jednostrano noseći stub, dvostrano noseći stub ili stub za zatvaranje) i završni stubovi žičane ograde.
Stub-—-sidraš — stub za pričvršćivanje kosnika.
Vrata (kapija) — mesto za prelaz s jedne na drugu stranu ograde. Prema nameni mogu da budu jednokrilna i dvokrilna. Jednokrilna vrata — leva ili desna, uglavnom, za prelaz ljudi.
Dvokrilna vrata — vrata sa dva krila (levo ili desno) za prolaz vozila ili mehanizacije. Širina vrata može da iznosi od3m do Bm.
IKombinovana vrata — kombinacija jednokrilnih i dvokrilnih vrata.
Vezni elementi — vijčani ili drugi elementi za spajanje koji se koriste za postavljanje zaštitne žičane ograde.
i lasifikacija
Zaštitne žičane ograde razvrstane su u sledeće vrste — ti-
pove:
1) Žičane ograde bez nastavaka iznad pletiva — mreže;
2) Žičane ograde sa jednim ili više nastavaka iznad plstiva — mreže;
3) Žičane ograde u kombinaciji sa jednokrilnim vratima;
4) Žičane ograde u kombinaciji sa dvokrilnim vratima;
5) Žičane ograde u kombinaciji sa jednokrilnim i dvokril nim vratima.
JUS U.S4.102 — ... . Tehnički uslovi
Ovaj standard je donet radi utvrđivanja tehničkih uslova koje mora svaka zaštitna ograda i njeni sastavni delovi da ispune. Ovim standardom su obuhvaćene žičane ograde na bazi aluminijuma i čelika. U standardu su dati svi bitni delovi ograde, a za svaki deo pojedinačno oblik i rmsre kao i posebni zahtevi u vezi sa materijalom upućivanjem na odgovarajući jugoslovenski standard. Takođe su posebno razmatrani i uslovi izrade i druge pojedinosti kao što su: veličine oka, prečnici žice, zaštita .od korozije i drugo.
Posebno poglavlje u ovom standardu predstavlja pitanje trajnosti zaštitnih ograda; usvojeno je da trajnost ograda od aluminijuma bude 20 godina odnosno 10 godina za ogradu od pocinkovane žice — u područjima sa normalnim atmosferskim uslovima, računato od dana postavljanja. JUS U.S4.112 — ... nje
. Tehnički uslovi za postavija-
Ovaj standard utvrđuje tehničke uslove za postavljanje zaštitnih ograda kao i način postavljanja u odnosu na poprečni profil puta. Važno je napomenuti da se ovim stardardom predviđa obavezno postavljanje zaštitne žičane ograde duž autoputeva, a samo po potrebi i duž ostalih puteva.
Ovim standardom su detaljno određeni parametri | uslovi od kojih zavisi pravilno funkcionisanje ograde kao na primer:
1) Visina ograde: najmanje 140 cm, a najviše 230 cm:
2) Vrata u ogradi —'zahtevi u vezi sa postavljanjem i na-
menom;
3) Ugradnja stubova — način ugradnje i zahtevi u vezi sa ugradnjom. 4) Postavljanje-zaštitnih žičanih ograda u funkciji popra-
čnog profila puteva. Ovde je obuhvaćeno 10 slučajeva koji prate i odgovarajući grafički prikazi, i to:
— na ravnom poprečnom profilu puta:
— na blagom (dugom) useku;
— na nasipu;
— na poprečnom profilu puta'nasip-usek;
— na blagom (i strmom) ali Irratkom useku:
50 O UI O O UO U o LEO E ČL ORAO ES TOT PRAJIOReN Peca