JUS standardizacija

— na nasipu za rasterećenje;

— na poprečnom profilu puta gde se jedna ili obe stra . ne završavaju u vrtači, jami, odnosno jaruzi;

— na plavnim područjima;

— na prelazima preko jaraka, potoka;

_ — priključci zaštitne žičane ograde na objektima. Osim toga utvrđuje se način postavljanja zatezne i vezivne žice, pričvrsnih delova i nastavaka, kao i uslovi uzemljenja ograda od dini:

Zaključak

Dužina izgrađenih autoputeva, u našoj zemlji je sve veća. Velike brzine | intenzitet saobraćaja zahtevaju visok nivo sigurnosti koji, pored ostalog, podrazumeva i postavlja-·

HIDRAULIČKA |I PNEUMATIČKA TRANSMISIJA

Vlada Vojinović, dipl. ing.

Rad Međunarodne organizacije za standardizaciju (ISO) u ovoj oblasti

Ako je elektronika centar nervnog sistema mašina hidraulička i pneumatička transmisija predstavljaju mišićni sistem.

Ova dva srodna oblika sile su osnova velikog broja industrijskih proizvodnji. Sistemi hidrauličke i pneumatske transmisije su jedan od tri načina transporta i regulacije energije. Drugi su mehanički (zupčanici, lanci i sl.) i elek trični (generatori, motori, razvodnici). Svetska proizvodnja sastavnih delova ovih sistema dostiže 12 miliona dolara. Hidrauličke transmisije nalaze primenu u svim fazama proizvodnje. Među finalnim proizvodima u kojima se primenjuju organi hidrauličke i pneumatičke transmisije ističu se mašine za zemljane radove, alatne mašine, sistemi kočenja i sistemi upravljanja, uključujući i vazduhoplovstvo. Primena velikog broja tipova robota predstavlja novi pravac primene u punom razvoju. Sada se dobro poznaju, čak | kada je to samo putem filmova, neobične

automatizovane linije za zavarivanje, zakivanje i metaliza ciju u fabrikama automobila.

nje zaštitnih žičanih ograda. Prema tome i zaštitne žičane ograde su jedan od veoma važnih činilaca bezbednosti saobraćaja na putevima. Njihova specifična namena zahteva i odgovarajuća tahnička rešenja koja, shodno osnovnim principima standardizacije, moraju da zadovolje i tehničke | ekonomske zahteve odnosno moraju da budu standardizovane.

Postavljeni cilj, da se iz mnoštva tipova zaštitnih žičanih ograda izdvoje tehnička rešenja koja najviše odgovaraju našim uslovima, je postignut — usvojena su prva tri jugoslovenska standarda za zaštitne žičane ograde. U njima

verovatno nisu obuhvaćeni i svi problemi ill nije sve opti-

malno utvrđeno. međutim, stvorena je osnova koja mno-

go znači za Šire sagledavanje propusta i budućih potreba.

Oko 12 komiteta IOS-a radi u ovoj oblasti ali je osnovni rad, koncentrisan u okviru ISO/TC 131 — Hidraulička i pneumatička transmisija. Ovaj komitet je doneo veći broj međunarodnih standarda tehničkih uslova i zahteva, postupaka ispitivanja, terminologije i grafičkih simbola. Do sada je objavljeno preko 50 standarda. Sistemi hidrauličke transmisije sadrže izvestan broj osnovnih elemenata koji se javljaju praktično u svim primenama, pri čemu projektanti mogu da biraju između proizvoda različitog porekla.

Proizvođači sastavnih delova imaju, po pravilu, veliku distributivnu mrežu i na taj način su njihovi prozivodi veoma pristupačni. Industrija pribegava direktnoj prodaji na tržištima ili preko distributera čiji je zadatak da dobro poznaju proizvode i potrebe kupca i često daju savete za ugradnju.

Na tom nivou je standardizacija posebno korisna jer zamenljivost i uklopljivost — dimenzionalna funkcionalna i hemijska čine velik& prednosti za industriju hidrauličkih transmisija i industrija koje ona opslužuje. Standardizacija u pogledu poboljšanja sporazumevanja, dimenzione zamenljivosti, uslova primene | istraživanja postaje sve značajnija.

51

Stran tia ani ii OR a ae a a a aaaeČčČčČčČčČčČčČčČČuČ2u O _________ 5qs trandardizacija 1986./br. 3—4

S