JUS standardizacija
Za predsedavajućeg sastanka izabran is Dr G. Szeker (Madarska), a za njegovog zamenika Mr K. Berghoim (Finska).
32 „Dnevni red
Bilo je 10 tačaka dnevnog reda | to: usvajanje dnevnog reda, izbor predsedavajućih na sastanku, pregled razvoja u oblasti standardizacije na međunarodnom, regionalnom i nacionainom nivou od V}I} sastanka, koordinacija aktivnosti u međunarodnoj standardizaciji, usaglašavanje standarda | tehničkih propisa na međunarodnom nivou, atestiranje, ispitivanje, program rada, ostali posiovi i usvajanje Izveštaja sa |X sastanka. U daljem tekstu su obrađene samo važnije tačke koje predstavljaju nove objiasti rada na standardizaciji ili bitno unapređuju dosadašnji rad.
3.3 Pregled razvoja u oblasti standardizacije od VIII sastanka a) Na međunarodnom nivou
Materijali Međunarodne organizaclje za standardizaciju (ISO) Međunarodne elektrotehničke komisije (IEC) i Međunarodne organizacije za zakonsku mietrologiju (OIML), su u pisanom obliku i u vidu dokumenata ECE dostavljeni i prezenfirani na |X sastanku.
Izveštaj ISO daje pcdatke: da je do sada u ovu organizsaciju učlanjeno 89 zemalja, od kojih 47 kao članice i 15 kao dopisni članovi; da se posao standardizacije obavlja u preko 2.400 tela i to 164 tehnička komiteta, 645 potkomiteta i oko 1 GOO radnih grupa; da sekretarijate ovih tela drži 31 zemlja; da je do kraja 1985. godine izdato 6068 ISO standarda, da se 463 predloga nalazi pred usvajanjem, a u obradi je 2.023 nacrta standarda; da je do V!}} sastanka osnovano 5 novih tehničkih komiteta. Ovaj izveštaj obuhvata i rad na ECE Listi, zatim na međunarodnom usaglašavanju standarda i tehničkih propisa, atestiranju i ispitivanju, sa detaljnim podacima o novim akcijama.
Izveštaj JEC daje podatke: da su do sada učlanjene 42 zemlje (nacionalne organizacije za standardizaciju); da se poslovi standardizacije obavljaju u preko 940 radnih tela | to u okviru 8O tehničkih komiteta, 124 potkomiteta i 700 radnih grupa; da se svake godine izdaje oko G O00 stranica standarda, da najnoviji IEC katalog sadrži 2 000 publikacija iz svih oblasti elektrotehnike i da je do sada izdato 70 000 stranica standarda; da su do VI|i sastanka osnovana 3 nova tehnička komiteta. Ovaj izveštaj obuhvata i šta je sve novo urađeno u proteklom periodu u vezi sa terminologijom, simbolima, bezbednošću, atestiranjem, ispitivanjem, tehnologijom informisanja i ECE Listom.
Izveštaj OIML obuhvata listu novih dokumenata koji su izdati od VIII sastanka funkcionera vlada. Urađeno je 14 me-
(PTEUUUN preporuka (RI) i 6 međunarodnih dokumenata i).
Standardizacija 1986./br. 7—8
Predstavnik GATT-a je usmeno obavestio prisutne na Sastanku o postignutim rezultatima u radu na primeni Sporazuma GATT o tehničkim preprekama u prometu.
b) Na regionalnom nivou
Kao dokument na Sastanku bio je izvod iz Godišnjeg :Zveštaja Evropske ekonomske komisije sa 41. sastanka, Koji se odnosi na standardizaciju i odgovarajuće aktivnosti. Predstavnik Evropske ekonomske zajednice (EEZ) usmsno je obavestio prisutne na sastanku o rezultstima koja je EEZ ostvarila u oblasti standardizacije od V)!}) sastanka funkc:onera vlada.
c) Na nacionalnom nivou
Delegacije Bugarske, Nemačke Demokratske Republika iriolandije dale su pismene izveštaje o postignutim rezulfatir.& B u tim zemljama u oblasti standardizacije, Cvakav izvešite: ismeno su podnele delegacije Poljske i Špsnije. Delegat Japana podneo je pismeni izveštaj o razvoju standardizacije i sistema ztestiranja kroz ,,Akcioni program”,
3.4. Koordinacija aktivnosti na međunarodn=j standar zaciji
Prema ranijem zaključku sa 12. sastanka Grupe eksperata bilo je potrebno da zemlje članice ECE podnesu izveštaj o načinu na koji se koristi ECE Lista u oblastima za koje je DOtrebno doneti standarde i propise. SFRJ je prva oagovorila i njen izveštaj je bio luvršćeni u dokumente na 13. sastanku Grupe eksperata, pod brojem STAND (GE.1/R.77)Adqd 1. Ovaj izveštaj obuhvata sve propise i standarde koji su povezani sa ECE Listom a 'doneti suu SFRJ, bez obzira na nadležnosti u SFRJ, tako da izveštaj ima tri poglavlja: ,,iz nadležnosti Saveznog zavoda za standardizaciju”, ,,!z nadležnosti ostalih saveznih organa i organizacija“ i „iz nadježnosti republika i pokrajina”.
Za |X sastanak izveštaje su pripremili SSSR, kao i Savet za uzajamnu ekonomsku pomoć (SEV), koji su dali kormpietne—pune nazive i oznake GOST odnosno SEV standarda povezanih sa ECE Listom.
Pisane izveštaje u vezi sa ECE Listom dali su ISO i IEC u kojima su izneli koje su oblasti u odnosu na ECE Listu obuhvaćene odgovarajućim tehničkim komitetima. ISO i |EC imaju najveću odgovornost za donošenje standarda iz ECE Liste.
Poljska delegacija je dala pismeni predlog za dopunu ECE Liste, a Evropska konferencija za civilnu avijaciju (ECAC) dala je izveštaj u vezi sa realizacijom tačaka iz Liste na kojima sarađuje.
Pošto su za glavni posao na izradi standarda i drugih dokumenata iz ECE Liste, koji se odnose na standardizaciju na međunarodnom nivou, odgovorne odgovarajuće međunarodne organizacije i tela, štoje i svrha ECE Liste, to su detalj-
135