JUS standardizacija

2.1 Preporuke vladama članicama ECE o politici standardizacije Do sada su usvojene sledeće preporuke:

A. Dalji razvoj u međunarodnoj saradnji u oblasti standardi-

zacije (prva verzija usvojena 1970. godine)

B. Koordinacija aktivnosti standardizacije (prva verzija

1970. godine)

· C. Međunarodno usaglašavanje standarda i tehničkih propi-

sa (nova verzija usvojena 1980. godine | zamenila je prvu iz

1970. godine)

D. Pozivanje na standarde (prva verzija usvojena 1970. go-

dine, a verzija sa amandmanima 1980. godine i 1984. godi-

ne)

— Dodatak | | Definicije (ISO preporuka 2 — 1983.)

— Dodatak |I} !ISO/ICE kodeks principa o „pozivanju na standarde” (januar 1974. godine)

E. Tretman uvezenih proizvoda (inostranih proizvoda) — pr-

va verzija usvojena 1970. godine)

F. Stvaranje i uvođenje međunarodnih sporazuma o atesti-

ranju (prva verzija usvojena 1980. godine)

— Dodatak ! ISO/IEC kodeks principa o sistemu atestiranja od strane trećeg lica i odgovarajući standardi — Dodatak |! Dopuna preporuka za sporazume o atestiranju G. Metodološke studije i obrazovanje (prva verzija 1970. godine) 22 ECE Lista oblasti koje treba standardizovati (u daljem tekstu ECE Lista)

Ova lista obuhvata oblasti koje su od interesa za vlade zemalja članica ECE i predstavlja preporuku za programe rada međunarodnih i regionalnih organizacija za standardizaciju a namenjena je | onima koji u svojim aktivnostima imaju i standardizaciju. Prva lista je usvojena 1978. godine, a inovirana je 1982. godine. Ona se stalno menja u zavisnosti od poslova koji su završeni a nalaze se na toj listi, kao i od iniciranja novih oblasti za koje su zainteresovane zemlje članice ECE.

Osnovni kriterijumi za unošenje neke oblasti standardiza-

cije u listu su:

— bezbednost i zaštita zdravlja (kriterijum A)

— zaštita životne sredine i kontrola zagađenosti (kriterijum B)

— racionalno korišćenje energlje i slrovina (kriterijum C)

— sve one oblasti gde ne postoje usaglašeni standardi koji stvaraju ili mogu da stvore tehničke prepreke u međunarodnom prometu (kriterijum D).

Svakako da se ovde misli na oblasti koje nisu uopšte ili nisu

dovoljno obuhvaćene međunardnom standardizacijom.

Rad na ovoj listi je stalna aktivnost funkcionera vlada i

grupe eksperata prilikom održavanja sastanaka.

134

Standarde iz Liste donose međunarodne organizacije, kao | regionalne koje su citirane u Listi, a među njima najviše obaveza imaju Međunarodna oragnizacija za standardizaciju (ISO) i Međunarodna elektrotehnička komislia (}EC), sli i još 33 različitih međunarodnih i regionsinin orasnižasc">? koje su u Listi zadužene ili kao nosioci poslova ili kao sšrsdnici ria izradi standarda. Za sada je Listom obuhvaćeno 13 oblasti i to: 1. Atomska energija — sigurnost i zaštita od nukissrnih zračenja — standardi o bezbednosti 2. Građevinarstvo i konstrukcija opreme i delova 3. Električni i elektronski uređaji i delovi — standard! o slgurnosti i o utrošku energije 4. Zaštita životne sredine — metode merenja 5. Zaštita od požara — standardi o bezbednosti ] metocds merenja 6. Hrana — održavanje mikrobioloških nivoa | mere zsžtite,metode merenja 7. Mašinstvo{oprema) — standard! o bezbadnosti 'B. Zdravlje — standardi o bezbednosti } metode rnerenja 9. Traktori, mašine za poljoprivredu i šumarstvo — zaht vi u odnosu na bezbednost | metode merenja — ispltivanja 10. Transportna oprema i uređiaji — aspekti sigurnosti 11. Oprema za obradu podataka — razni standardi 12. Metrologija — metode izračunavanja 13. Ostali proizvodi i oprema (zagrevanje, ventilacija, erkondišn, gorivo, cevovodi za ulje i gas i oprema za uskla dištenje) — metode ispitivanja, tehnička svojstva, zahtevi u odnosu na bezbednost, specifikacije materijala.

3. IZVEŠTAJ O RADU NA IX SASTANKU FUNKCIO-

NERA VLADA ODGOVORNIH ZA POLITIKU STAN-

DARDIZACIJE 3.1. Uvod

Sastanak je održan u Ženevi (Palata Ujedinjenih nacija) od 12 — 16. maja 1986. godine. Sastanku su prisustvovale članice ECE: Belgija (2), Bugarska (3), Kanada (1), Čehoslovačka (2), Finska (2), Francuska (3), Danska (2), Nemačka Demokratska Republika (1), Savezna Republika Nemačka (4), Mađarska (2), Holandija (2), Norveška (3), Irska (1), Poljska (1), Rumunija (1), Španija (3), Švedska (5), Švajcarska (1), Turska (1), Sovjetski Savez (4), Sjedinjene Američke Države (1), Jugoslavija (1). Po ostalim članovima ugovora kao posmatrači učestvovali su: Japan (1), Australija (1). Učestvovali su predstavnici specijalizovanih agencija i međuvladinih organizacija: FAO (1), WHO (1), GATT (1), EEC (1), OIML (1), IMO (1), IAEA (1)! Od navedenih međunarodnih organizacija učestvovali su: ISO (2), IEC (3), EFTA (2), ICMSF (1) i OECD (1). Ukupno je bilo 67 učesnika. 49 predstavnika ECE, i ostalih 18.

Standardizacija 1986./br. 7–8