JUS standardizacija

GENERALNI SEKRETAR MEĐUNARODNE ELEKTROTEHNIČKE KOMISIJE (!EC} POSETIO JUGOSLAVIJU

(:

U našoj zemlji je krajem maja ove godine boravio generalni sekretar Međunarodne elektrotehničke komisije ({EC}, gosporc:mn C.J. Stanford.

G. Stanford je u ime IEC učestvovao u radu XVI Plenarne skupštine Međunarodnog savetodavnog komiteta za radic kacije (CCIR), koja je održana od 12. do 23. maja u Dubrovniku.

Boravak gospodina Stanforda u Jugoslaviji bila je prilika za kontakte sa Saveznim zavodom za standardizaciju i raznaovors O standardizaciji.

S obzirom da će se ove godine u periodu od 20 — 30. oktobra, u Dubrovniku održati zasedanje grupe IEC koršteta | potkomišTeta, gospodin Stanford je, na inicijativu Gerieralnog sekretara Komisije za koordinaciju jugoslovenske standardizaciie : oblasti elektrotehnike, razgledao prostorije u kojima bi se ovo zasedanje moglo održati. Oalučeno je da to bude Rote! ,,Libertss” koji raspolaže svim pogodnostima za održavanje jednog takvog skupa.

Gospodin Stanford je 21. maja posetio Savezni zavod za standardizaciju u Beogradu i razgovarao sa direktorom Zavoda, V, Dragojevićem, zamenikom direktora Dr M. Spasićem, pomoćnikom direktora D. Banovićem, Predsednikom i Gerisralnim: sekretarom Komisije za koordinaciju iugoslovenske standardizacije u oblasti elektrotehnike, prof. F. Mlakarom i Đ. Lisicom. Ri.3#govor se odnosio pre svega na saradnju između naše zemlje i IEC u pogledu izrade i primene međunarodnih standzrda }EC. G. Stsnford je objasnio sadašnje stanje i težnje u ovoj međunarodnoj organizaciji. Naglasio je potrebu da se još više skrs?i period pofrsaban da bi se doneo neki IEC standard, potrebu da se uvede nova kategorija dokumenata koji nose naziv „dokumenti o tehničkom trendu” | potrebu da |EC uključi u svoju organizaciju nove industrijske snage iz regiona Pacifika: Japan, Tajvan, Južna Koreja i zapadni krajevi SAD. Po rečima gospodina Stanforda elektronska industrija u ovom području, zbog svog finansijskog potencijala, Ima dominantan uticaj na razvoj savremene elektronske industrije.

U vezi sa učešćem jugoslovenskih stručnjaka u radu IEC, g. Stanford je rekao da Jugoslavija uživa značajan ugled u ovoj Organizaciji zbog svog dosadašnjeg doprinosa. On je izneo i mišljenje da su naše mogućnosti da utičemo na rad }EC veće nego Što mi to u praksi ostvarujemo, te ne može da razume zašto više ne koristimo te mogućnosti. On bi lično to potpomogao i podržao, jer smatra da je to u interesu Jugoslavije i IEC.

U razgovoru u Zavodu obuhvaćeno je takođe pitanje održavanja IEC zasedanja u Jugoslaviji. Izražena je spremnost da to postane redovna praksa, i postignut je dogovor da Zavod u tom smislu zatraži saglasnost i podršku Saveznog izvršnog veća.

123

Standardizacija 1986./br. 7—8