JUS standardizacija

UDK 621.3.02

2.1

2.2

2.3

2.4.

STANDARDNI NAPONI

Standard voltages

Ovaj standard je nastao revizijom standarda JUS N,A2.001 iz 1957. godine, {Standardni naponi električnih mreža) i delimično jeu skladu: sa standardom Međunarodne elektrotehničke komisije IEC 38 iz 1983. godine. Razlike su u tabeli 3 i u oznakama tačaka.

Tačka 3.1 i napomene u ovom standardu imaju samo Informativni karakter.

Predmet standarda i područje primene

Ovim standardom utvrđuju se naponi za:

— prenosne, distribucione i ostale razvodne elektroenergetske mreže, kao i za opremu u tim mrežama, za naizmeničnu struju standardne frekvencije 50 Hz, sa nazivnim naponom iznad 100 V;

— mreže naizmenične i jednosmerne struje za električnu vuču;

— opremu za naizmeničnu i jednosmernu struju sa nazivnim naponom ispod 120 V naizmenične struje i ispod 750 V jednosmerne struje; frekvencija naizmeničnih napona je prvenstveno 50 Hz. Oprema podrazumeva baterije (primarnih ćelija ili akumulatora), ostale izvore električne energije naizmeničnog ili jednosmernog napona, električnu opremu (uključujući industrijsku, telekomunikacijsku i informacijsku), električne uređaje i aparate.

Ovaj standard ne primenjuje se na napone koji predstavljaju ili prenose signale ili merene vrednosti kao ni

na napone sastavnih delova i sklopova unutar električnih uređaja ili opreme.

Definicije Naizmenični naponi u ovom standardu izraženi su efektivnim vrednostima.

Nazivni napon — napon kojim su označeni mreža ili oprema i u odnosu na koji se daju neke njihove radne karakteristike.

Najviši napon mreže — najviša vrednost napona koja se pojavljuje u normalnim radnim uslovima u bilo kojem trenutku i na bilo kojem mestu u mreži.

Ova vrednost ne uključuje kratkotrajne napone u prelaznim stanjima u mreži, npr. one koji nastaju pri uključenju i isključenju, kao ni prolazne promene napona.

Najniži napon mreže — najniža vrednost napona koja se pojavljuje u normalnim radnim uslovima u bilo kojem trenutku i na bilo kojem mestu u mreži.

Ova vrednost ne obuhvata kratkotrajne napone u prelaznim stanjima u mreži, npr. one pri uključenju i isključenju, kao ni prolazne promene napona.

Najviši napon opreme — najviši napon za koji je oprema predviđena u pogledu:

a) izolacije,

b) drugih karakteristika koje se mogu odnositi na taj najviši napon koji je utvrđen u odgovarajućim standardima za pripadajuću opremu.

Najviši napon opreme je najveća vrednost ,,najvišeg napona mreže” [{t. 2,2) za koji se oprema može upotrebiti. 199

Standardizacija 1986./br. 9—10