JUS standardizacija
ŠESTO JUGOSLOVENSKO SAVETOVANJE O GEOELEKTRICITETU STATIČKOM ELEKTRICI--
TETU I GROMOBRANIMA
Sreten Gazikalović, dipl. ing.
Ovo je Jedan od najznačajnijih skupova stručnjaka koji se bave statičkim elektricitetom. (Geoelektricitet i munja su takođe statički elektricitet).
U Sarajevu je od 6, do 8. maja 1986. g., u organizaciji SMEITJ-a — Sekcija za geoelektricitet, statički elektricitet i gromobrane, Slovenskog društva za geoelektriko, statičko elektriko i strelovode Maribor, Hrvatskog drušiva za geoelektricitet, statički elektricitet i gromobrane Zagreb, Instituta za zaštitu od požara i eksplozije Sarajevo | Elektrotehničkog fakulteta Sarajevo, održano VI Jugoslovensko savetovanje o geoelektricitetu, statičkom slektricitetu i gromobranima.
Ovde će se ukratko izneti neka od interesantnih iskustava sadržanih u referatima, kao i neke od novina koje se predlažu.
Na savetovanju je izloženo tridesetčetiri referata. Referati su posebno interesantni jer predstavljaju vrlo široku panoramu mišljenja, tako da gotovo i nema oblasti koju učesnici nisu dodirnuli.
Proučavanje atmosferskih pražnjenja a s tim u vezi i stru- +
ja groma iziskuje poznavanje osnovnih parametara gromova,. Radovi u ovoj oblasti i prethodna iskustva omogućili su da se dođe do novih saznanja koja su dala različite formule (na bazi merenja) za parametre gromova. Polazeći od analogije sa jonizacionim izvorima svetlosti, nađeno je da se nivo snage groma nalazi u granicama reda veličine od oko (najgrublje) 10 — 1 000 GW. Zbog kratkog trajanja, energija je relativno manje vrednosti, grubo, u granicama reda veličine od 1 000 — 100 000 kwh. Spomenute su dve metode određivanja zaštićenih prostora gromobranom. Usamljeni dugi vertikalni gromobran ili visoki objekat imaju veliki broj zaštićenih prostora, gde svaki zavisi od amplitude struje groma.
Računanje verovatnoće zaštite jednog objekta od munje, omogućuje nam da realno sagledamo efikasnost zaštite. .Prema predloženoj analizi zaštitne zone zemljovodnih užadi na dalekovodu, može se jednostavno naći za svaki konkretan primer kritična oblast iz koje je ugrožen fazni provodnik od direktnog udara groma. Takođe se može jednostavno odrediti širina krtične oblasti i odgovarajuća verovatnoća.
Na osnovu analize prenaponske zaštite može se zaključifil a) da je neophodno prve raspone dalekovoda snabdevati zaštitnim užadima;
b) da bi se potpuno eleminisala opasnost od proboja izo-
lacije transformatora usled atmosferskih prenapona poželjno je postaviti dodatne komplete odvodnika prenapona (najbolje ispod portalnog stuba);
c) povratni preskok ne ugrožava izolaciju, bez obzira da li je pražnjenje u vrh stuba, ili zaštitno uže.
Naglašava se da se napred opisanom metodom dobija rizik nastanka prenapona iznad podnosivog napona izolacije. Dat je nov sistem zaštite od prenapona u kućnim instalacijama. Današnjim razvojem tehnologijs, omogućena je izrada uređaja za zaštitu kućnih električnih instalacija od prenapona nastalih usled:
a) direktnog ili indirektnog udara groma,
b) kratkih spojeva u instalaciji
c) delovanja spoljnih elektromagnetnih polja.
Na osnovu višegodišnjeg iskustva, predložena su tehnička rešenja za zaštitu metalnih fasadnih skela od atmosferskih pražnjenja. :
U predlogu koncepta metodolonije za izvođenje merenja, ispitivanja i pregleda gromobranske instalacije, posvećena je posebna pažnja njenom vizuelnom pregledu i tehničkom izveštaju o istoj.
Ponuđeno je jedno novo rešenje za izradu efikasnijih klasičnih gromobrana, koje bi našlo primenu kako pri izradi novih, tako i eventualno pri zameni radiokativnih gromobrana uz najmanje intervencije na gromobranskoj instalaciji. Dati su pregled i nove metode ispitivanja gromobranske instalacije na objektima unutar fabričkih kompleksa kod kojih su uzemljivačke trake međusobno povezane sa posebnim osvrtom na SOUR „,PLIVA” ZAGREB).
Što se tiče električnog osiguranja TK vodova priključenih na elektronske centrale, iznosi se da:
a) TK kablovi sa metalnim plaštom (kompaktnim ili slojevitim) moraju imati uzemljen plašt najmanje na oba kraja tj. u centrali i na vodu u mreži {ormarić) te odgovarajuća premoštenja u nastavcima i
b) svi TK vodovi priključeni na elektronsku centralu moraju imati fino naponsko osiguranje (230 V), bez obzira da li se radi o nadzemnoj, podzemnoj ili kombinovanoj mreži.
Osnovni problem koji se javlja kod zaštite živih bića na otvorenomi prostoru je, da treba zaštititi određeni prostor, a ne objekat, jer obekta često i nema,ili se pak često menja (šator u autokampu). U takvim slučajevima dolazi u obzir postavljanje gromobrana lakog tipa (GLT); even-
203
OU On O-O _ "7 Zo ZmmcwmmscsTvqTTTRnI: TC O O O CC O O
Standardizacija 1986./br. 9—10