JUS standardizacija

ra u kojima nastaje eksplozija može imati bitan uticaj na svojstvo probojnog paljenja, što do sada nije bilo poznato. Celi niz iskustava koja se odnose na ispitivanja su takođe rezultat istraživanja, od kojih su mnoga imala refleksa u međunarodnoj praksi i standardizaciji, a posebno u domaćoj standardizaciji. Ona su opisana dosta detaljno tako da mogu poslužiti, osim za teorijsko obrazloženje, zašto se pojedina ispitivanja sprovode i za praktičnu primenu pri konstrukciji električnih uređaja namenjenih za eksplozivnu atmosferu. | Iz gore izioženog proizilazi da se knjiga može koristiti u studijske i naučne svrhe kao osnova i udžbenik za teorijska razmatranja, ali isto tako i kao praktična pomoć za primenu i razvoj električnih uređaja iz ove oblasti.

Na kraju, kada govorimo o sadržaju ove knjige treba reći da ona ukazuje na regulativu koja u ovoj oblasti postoji, ali je pretežno vezana za rad na međunarodnom planu, što znači za jednu opštu svetsku praksu. S druge strane, ovo područje je u Jugoslaviji pokriveno celim nizom jugoslovenskih standarda koji vrlo detaljno regulišu način praktične izrade i upotrebe ovakvih uređaja u eksplozivnoj atmosferi, što je u poglavlju 18. ,,Atestiranje protiveksplozijskih uređaja” i istaknuto i to u delu gde je izložen postupak sprovođenja atestiranja prema Naredbi o obaveznom atestiranju protiveksploziono zaštićenih električnih uređaja, koja je objavljena u ,,Službenom listu SFRJ” br. 25/81. Očigledno je da intencija autora nije bila da taj deo detaljnije obrađuje u ovoj knjizi.

Materijalom obrađenim u ovoj knjizi obuhvaćeno je celokupno područje protiveksplozione zaštite: od teoretske obrade činilaca koji učestvuju u eksploziji: eksploziona smeša, uzročnik paljenja, teoretska obrada eksplozije kao fenomena, kao i svi činioci sigurne primene električnih uređaja u ugroženim prostorima.

Svaka grupa problema, koji se javljaju kao činioci opasnosti ili mere zaštite obrađeni su izuzetno jasno i slikovito i ilustrovani, naučno obrazloženi i dokumentovani.

Ova knjiga prof. Marinovića pisana je jasnim, jezgrovitim i razumljivim jezikom velikog poznavaoca teorije i prakse što joj daje nov kvalitet i vrednost jer uprkos složenosti naučnog i teoretskog obrazloženja svih bitnih činilaca i komplikovanosti ove multidisciplinarne materije, umeo je dati sve praktične podatke i objašnjenja primene, tako da će ovo delo postati nezaobilazno na polju teorije i prakse sa ovog područja.

Da kažemo i sledeće: živimo u vremenu u kome se čine maksimalni napori za ekonomskom stabilizacijom privrede naše zemlje. Najčešće se u pomoć poziva nauka i njeno udruživanje s privredom. Gledano u tom svetlu, od ove knjige, imajući u vidu rad koji joj je prethodio i rad koji će se na ovim sadržajima knjige temeljiti, je veliki doprinos i primer kako nauka može da bude od praktične koristi privredi.

Zoran Milivojević, dipl. ing.

SAVETOVANJE O TERMINOLOGIJI

U Beogradu je 14. i 15. novembra o.g. održano Savetovanje o terminologiji (organizatori: Udruženje univerzitetskih nastavnika i drugih naučnih radnika Srbije — Osnovna organizacija nastavnika stranih jezika na nefilološkim fakulietima i Udruženje naučnih i stručnih prevodilaca SR Srbije).

U trideset i pet referata obrađivani su teorijski i praktični problemi terminologije kojoj se danas — i kao naučnoj disciplini i kao sredstvu za naučne, tehničke i privredne komunikacije i transfer znanja i tehnologije — u svetu posvećuje velika pažnja.

Nastojeći da pruže potpuniji uvid u rad na terminologiji kod nas i u drugim zemljama organizatori su pripremili i publikaciju ,, Terminološki pregled” (sa bibliografijom radova o terminologiji izdatih u Jugoslaviji i pregledom jugoslovenskih terminoloških standarda), koji je u prodaji, au pripremi je i Zbornik referata podnetih na Savetovanju.

Jedan od ciljeva Savetovanja je bio i da se podstakne udruživanje intelektualnih snaga i materijalnih sredstava kroz koordiniran sistem saradnje u radu na terminologiji. Zbog toga što je ovaj rad u Jugoslaviji nedovoljno organizovan na terminologiji se radi neekonomično, nedovoljno i bez oslonca na potrebne informacije što između ostalog izaziva terminološku konfuziju i neželjene procese u jeziku. Ova neorganizovanost (u većem delu zemlje) sprečava takođe Jugoslaviju da nađe svoje mesto u organizovanom sistemu veza nacionalnih, regionalnih i međunarodnih organizacija koje se bave terminologijom. Zato, prema zaključku ovog savetovanja organizatori treba da formiraju radnu grupu koja će, u što skorijem roku, ispitati mogućnost donošenja i usvajanja projekta o koordinaciji rada na terminologiji u našoj zemlji.

238 S a RU lime ia ri eri manum CL Lg guru greguinuuı wgzuziiuı uuuulij usli ue uuu: uuu IBI: uyai= = uuu = liyi= uu u yu: ara i ui MNS u urinu : Standardizacija 1986./br. 11—12