JUS standardizacija
rajućim novim standardima za materijal, zakovice, vijke, iz zavarivanja i drugo. Takođe je usvojen jednostavniji način ororačuna ugaonih šavova prema Ššvajcarskim propisima SIA 161/79 sa dokazom napona samo u varu. Jačina na zatezanje dodatnog materijala mora biti najmanje jednaka jačini.na zatezanje osnovnog materijala. izvršena je inovacija računanja na zamor. Standardima se propisuju dozvoljeni naponi pri naprezanju zamaranjem. Tehnička obrada za štampu ovih standarda je gotova i predstoji njinovo objavljivanje. U proteklom periodu najznačajniji rad komisije je bio inovacija standarda iz oblasti stabilnosti nosećih čeličnih konstrukcija iz 1980. godine. Ovi standardi, koji su stupili na snagu 1980. godine predstavljali su veliki napredak u ovoj po mnogo čemu najznačajnijoj oblasti u građevinskom konstrukterstvu čeličnih konstrukcija. Standardi iz stabilnosti su uveli novi pristup rešavanju pitanja nestabilnosti koji je do tada bio skoro nepoznat širokoj stručnoj javnosti, pa se stoga njihova primena u praksi vrlo teško ostvarivala naime mnogi inženjeri su i nekoliko godina posle stupanja na snagu ovih standarda primenjivali propis iz 1964. godine koji je stavljen van snage.
Tokom primene u praksi uočeno je da u ovim standardima ima određenih propusta i na njih su stavljene opravdane primedbe. Revizijom standarda JUS U.E7.081 do JUS U.E7.121 (osim JUS U·E7.106 i JUS U.E7.116) otklonjeni su uočeni propusti i standardi su tako obrađeni da su jednostavniji za primenu. Standardi se baziraju na odredpama EUROCODE, 3 i uvode novi pristup analizi problema stabilnosti nosećih čeličnih konstrukcija koji omogućava postepeno napuštanje postupka proračuna prema dopuštenim naponima i prelazak na proračun prema graničnim stanjima. Pravilnik o jugoslovenskim standardima iz oblasti stabilnosti je objavljen u ,,Službenom listu SFRJ” broj 21/86 sa rokom stupanja na snagu godinu dana.
Sem revizije postojeće regulative započet je i rad na najpotrebnijim novim standardima za pojedine vrste konstrukcija. Do sada je završen standard:
JUS U.H2.110 — Čelična konstrukcija za nošenje · antena. Proračun i izvođenje koji se trenutno nalazi u tehničkoj pripremi za štainpu. Pripremljen je i predlog nacrta Pravilnika o tehničkim normativima za otpormost protiv požara nosećih čeličnih konstrukcija koji će u ovoj godini biti na. javnoj diskusiji. Obrazovane su i radne grupe koje treba da pripreme prednacrt standarda za staze dizalica kod čeličnih konstrukcija i prednacrt tehničkog normativa za spregnute konstrukcije. Kada se govori o čeličnim konstrukcijama treba napomenuti da je pripremljen novi standard JUS U.E7.010, — Izbor materijala za noseće čelične konstrukcije od opštih konstrukcionih čelika, a takođe je završen i rad na reviziji standarda: JUS C.BO.500 iz 1970. godine koji je predat u štampu, : U radu na standardizaciji postoji neophodnost saradnje sa Međunarodnom organizacijom za standardizaciju ISO. U Zakonu o standardizaciji izričito stoji da u skladu sa interesima i mogućnostima SFRJ jugoslovenski standardi treba da budu usklađeni sa međunarodnim standardima. Usklađenost jugoslovenske i međunarodne standardizacije omogućuje dobru saradnju na međunarodnom planu. Ovo ne znači direktno preuzimanje odgovarajućih ISO standarda već Kkritičko preispitivanje istih i usklađivanje sa našim stepenom razvoja i ciljevima utvrđenim Društvenim planom Jugoslavije. Na kraju želimo da istaknemo da su u dosadašnjem radu na standardizaciji svoj doprinos dale brojne obrazovne, stručne i naučne institucije kao i mnoga organizacije udruženog rada iz naše delatnosti, kao i izvestan broj pojedinaca {inženjera i tehničara) koji su pored svojih redovnih poslova učestvovali u radu na standardizaciji stavljajući joj na raspolaganje svoje stručno znanje i iskustvo. U narednom periodu biće potrebno veće angažovanje društvenih stručnih organizacija i poslovnih zajednica na izradi jugoslovenskih standarda i normativa iz ove oblasti, kao i veće uključivanje naučnih instituta i istraživačkih laboratorija.
==S===>2=>= IK II II II O O wpwwww.iuwuruMU LO UOUOOULUUUULUIRU UML RON O UNA LINE GU
404
Standardizacija 1987./br.5 — 6