JUS standardizacija
Da zaključimo, da bi se aditiv izabrao za korišćenje u industriji biljnih ulja i masti, neophodno je da se aditiv nalazi u pozitinoj listi Pravilnika o kvalitetu aditiva. To Istovremeno znači da je Pravilnikom potpuno definisan njegov kvalitet. Međutim, on se jedino može dodavati ako je izričito propisan Pravilnikom o kvalitetu jestivih biljnih ulja i masti, margarina, majoneza . . . i to samo u proizvodima koji su obuhvaćeni tom grupom.
Ovaj jugoslovenski propis odnosno Pravilnik o kvalitetu jestivih biljnih ulja i masti izrađen je takođe na osnovu preporuke Codex-ovog komiteta za ulja i masti, gde je takođe na-
ša zemlja — država članica, pa je sasvim razumljivo da su oba navedena propisa u odgovarajućoj korelaciji, a to daje osnov da se po pitanju kvaliteta veoma lako možemo uključitinasvetsko tržište sa proizvodima na bazi biljnih ulja i masti. -
Međutim, sve što je napred izneto ne znači da ovaj pravilnika predstavlja potpuno završen i nepovrediv zakonski propis, već naprotiv, ukoliko se zbog razvoja tehnologije ukaže potreba, treba na vreme u vidu stručno obrazloženih zahteva predlagati izmene i dopune kako jednog tako i drugog propisa o kvalitetu.
UTICAJ PROMENE ATMOSFERSKOG PRITISKA NA SVOĐENJE ZAPREMINE GASA NA STANDARDNO STANJE
Dr Dobrivoje PROKIĆ, dipl. ing.
1. Uvod
Stalan porast proizvodnje i potrošnje gasa i njegova visoka cena na domaćem i inostranom tržištu zahtevaju povećanje tačnosti merenja i obraćunavanja zapremine gasa.
U vezi sa tim, predložen je postupak za svođenje zapremine gasa na standardno stanje (pri standardnoj temperaturi Ja 27315) Et i standardnom pritisku p.)*. ·
Takođe je pokazano kolika se relativna greška javlja, ako se pri svođenju gasa na standardno stanje, ne uzima u obzir promena atmosferskog pritiska.
2. Jednačina gasnog stanja
Kao što je poznato, pored ostalog, zapremina gasa V zavisi od temperature T i pritiska p i može se predstaviti jednačinom gasnog stanja u obliku:
a M K P = Po + P. gde je: p — pritisak gasa u sudu u Pa; pi = nadpritisak gasa koji se meri pomoću manometra, u Pa;
) * Prema sadašnjim jugoslovenskim metrološkim uslovima za gaso-
ve, standardni pritisak iznosi Ps = 101325 Pa, a standardna temperatura iznosi T_ = 273,15 + t, = 273,15 + 15 = 283,15 K Prcira- O SJ š
(ili 15 C).
Da atmosferski pritisak koji se meri pomoću barometra, u Pa;
V — zapremina gasa, u mž;
T — temperatura gasa u kelvinima K;
Z — faktor stišljivosti gasa;
m — masa gasa, u kg;
M — molarna masa gasa, u kg/mol;
R — univerzalna gasna konstanta u J/kg K.
Iz jednačine [1) se vidi da zapremina V određenog gasa (mase m i molarne mase M), može imati različite vrednosti, u zavisnosti od različitih vrednosti temperature T, i pritiska p.
Međutim, poređenje zapremine različitih gasova moguće je samo u tom slučaju, kada one imaju jednaku temperaturu i jednak pritisak.
Zato se zapremine različitih gasova, pri različitim temperaturama i pritiscima, svode na standardno stanje pri kome je propisana standardna temperatura i standardni pritisak.
3. Jednačina standardnog gasnog stanja
Ako se u jednačinu gasnog stanja (1), umesto postojeće temperature gasa u kelvinima K, stavi standardna temperatura To a umesto postojećeg pritiska p, stavi standardni pritisak ps dobija se jednačina standardnog gasnog stanja u obliku:
MN AAN An Zla (2)
Standardni pritisak, standardna zapremina i standardna temperatura gasa, respektivno.
Standardizacija 1987./br. 7—8
497