JUS standardizacija

Ishikawa dijagram, grafički prikaz, kontrolna karta, ček lista, histogram i dijagram rasipanja. S. Shingo”) navodi osnove koncepta proizvodnje bez grešaka kako slijedi: 1) kontrola na izvoru (sprečavanje nastajanja loših dijelova), 2) 100 % kontrola (statistička je manje efikasna), 3) minimizacija vremena potrebnog za povratnu korektivnu akciju, 4) suradnici griješe (to se ne smije zaboraviti), te trebarazvijati i u procese ugrađivat; naprave POKA-YOKE. |

6) Ekonomičan plasman proizvoda na kompetitivna tržišta mogu ostvariti samo one RO koje njeguju jedan od dva pristupa: 1) uz istu cijenu treba nuditi višu kvalitetu, 2) proizvode jednake kvalitete treba nuditi uz niže cijene: a da bi se to mogio, neophodno je stalno unapređivanje kvalitete uz istovremeno snižavanje troškova.

2. Strategija za kvalitetu i definicija kvalitete

U RO stručnjaci različitih službi različito shvaćaju kvalitetu svoga proizvoda. To je čak i dobro, ako pri tom uvijek uvažavaju zahtjeve (očekivanja) kupaca i društvene zajednice segmenta tržišta kojem su proizvodi namijenjeni.

2.1 Strategije za kvalitetu

Kvaliteta industrijskog proizvoda započinje na vrhu RO! U

vezi s tim najviši rukovodioci moraju objaviti PISANU PO-

LITIKU ZA KVALITETU RO, koja je rezultat usvojene

strategije RO. Polazeći od zahtjeva segmenta tržišta na koje

RO želi plasirati proizvode i realnih sposobnosti RO, mogu-

će su tri osnovne strategije, pa i politike za kvalitetu:

1) proizvodnja najboljeg proizvoda,

2) proizvodnja proizvoda uz uvažavanje svih zahtjeva (očekivanja) kupaca i društvene zajednice odnosnog segmenta tržišta,

3) proizvodnja takvih proizvoda koji odražavaju trenume sposobnosti RO.

Prvu strategiju mogu njegovati RO sa izrazito snažnim vlas-

titim razvojem i s jakom i agresivnom prodajom koja mora

uvjeriti kupce da su nuđeni proizvodi baš ono što njima treba. Njihova politika za kvalitetu glasi: biti i ostati najbolji

(vodeći) u svijetu!

Druga strategija podrazumijeva da proizvodnja započinje sa

intenzivnim aktivnostima marketinga. Na osnovi opsežnih i

dubokih istraživanja svakog pojedinog segmenta tržišta sa-

stavlja se sažeta informacija o proizvodu koja uključuje sve zahtjeve i očekivanja kupaca. Kvaliteta te informacije je to veća što vjernije oslikava i specificira zahtjeve, odnosnog segmenta tržišta. Zadatak je faze projektiranja/konstruiranja proizvoda da što više ugradi zahtjeve iz sažete informacije

o proizvodu u tehničku dokumentaciju, uvažavajući pri tom

sposobnosti i stabilnosti proizvodnih procesa. Ta faza je

izuzetno značajna za kvalitetu finalnog proizvoda. U pro-

“7 Vidi: S. Shingo, Nova japanska proizvodna filozofija, Biblioteka

produktivnost i stabilizacija, Beograd, 1985.

izvodnji zatim treba osigurati visoku kvalitetu konformnosti! Tu strategiju mogu uspješno njegovati i RO koje rade na osnovi kupljene licencije, ako imaju razvijenu službu marketinga i jak aplikacijski razvoj; one ne mogu biti vodeće na tržištu — ali mogu uspješno slijediti davaoca licencije. Poli-

· tika za kvalitetu odražavat će odlučnost RO da zadovolji

kupce, osigura visoku kvalitetu konformnosti i servisa. Treću strategiju primjenjuju manje uspešne RO. Ona može odgovarati za domaće tržište, više ili manje zatvoreno, ali ne može nikako osigurati ekonomičan plasman roba na kompetitivna tržišta. Te RO moraju jačati SVIJEST O POTREBI KVALITETE, počevši od najviših rukovodilaca i organa upravljanja, jer im je inače budućnost vrlo cma. Zatim, neophodno je uvođenje osmišljenih, programa izobrazbe za kvalitetu kao i prikladnih programa za povećanje motivacije za dobar rad (mijenjanje odnosa prema radu), i to počevši od vrha RO i nastavljajući kroz cijelu RO. Ukoliko ne raspolaže s vlastitim kadrovima, RO može angažirati vanjske zavode i renomirane stručnjake.

· Također je potrebno uvažiti slijedeće činjenice:

1) JUS standardi serije A.K1. specificiraju sasvim jasne obaveze isporučioca roba i usluga u pogledu sistema kvalitete koji može osigurati povjerenje kupca da će dobiti ugovorenu kvalitetu. Mnoge RO i za domaće tržište morati će ugovoriti te standarde. Konkurentnost njihovih proizvoda bitno će ovisiti o povećanju sposobnosti za kvalitetu.

2) Proizvođači uređaja i sistema visoke tehnologije utvrdili su da kod mnogih domaćih dobavljača materijala i komponenata postoji tehnološki i organizacijski jaz u smislu kvalitete. Prevladavanje tih disproporcija bitan je preduvjet za smanjenje uvoza tehnologije, materijala i komponenata, jer tehnološki razvoj ne čeka!.

U politici za kvalitetu te RO moraju naglašavati neophod-

nost visoke kvalitete konformnosti i servisa (da bi zadržale

postojeće kupce), te potrebe smanjenja svih eksternih i in-· ternih gubitaka radi loše kvalitete (kako bi se stvorio prostor za nove, suvremene konstrukcije).

2.2 Definicija kvalitete

U literaturi iz područja kontrole kvalitete i u standardima mogu se naći različite definicije kvalitete industrijskog proizvoda. Za potrebe ovog rada navodi se definicija R. N. Fawzija [G] koja glasi:

„„Kvaliteta je suma odgovarajuće ponderiranih relevantnih karakteristika proizvoda koje pridonose zadovoljenju kupaca u određenom vremenskom razdoblju i u određenom rasponu cijena”.

Ta definicija neposredno omogućuje stvaranje matematičkog modela za objektivno kvantificiranje realizirane kvalitete, i to s gledišta kupaca, tj. uvažavajući strategiju konkurentnog proizvoda (sve započinje istraživanjem tržišta). Taj model može se pisati kako slijedi:

Standardizacija 1987./br. 78

503