JUS standardizacija
— u kojem poaručju vrijednosti parametara se promatra sva ki uvjet,
— kako se stupnjevaju vrijednosti i na koji način se primjenjuju u drugim standardima.
Standardi IEC 721—2 „,Parametri okoline koji se pojavljuju u prirodi”
Ti standardi imaju prvenstveno informativnu zadaću, a služe kao smjernica za oblikovanje klasa uvjeta okoline u standardima serije 721—3. U njima je opisana fizikalna pozadina, te raspodjela uvjeta okoline na način kako se oni izvomo pojavljuju u prirodi, pri čemu je prikaz raspodjele statistički obrađen i zasnovan na dugogodišnjim mjerenjima i promatranjima, a dodatno je potkrepljen i geografskim kartama gdje je to moguće.
Standardi IEC 721—3 „Klasifikacija grupa parametara okoline i njihovih strogosti”
Već iz samog pregleda postojećih i planiranih standarda serije 721—3 može se lako razabrati da su obuhvaćene praktički sve tipične okolnosti u kojima se proizvod može naći od trenutka nastanka pa do kraja svog vijeka trajanja. S obzirom da najveći dio tog vijeka čini razdoblje upotrebe, nedvojbeno je da su u seriji 721—3 najznačajniji upravo standardi 721—3—3 [2] i 721—3—4 [3] zajedno sa standardom 721—3—0 [4]. Tu ne ireba zanemariti niti standarde 721—3—2 [5] i 721—3—2 [6] skladištenje i transport, jer su izvozni proizvodi — naročito ako je riječ o prekomorskoj pošiljci — upravo tokom transporta i skladištenja izloženi oštrijim i agresivnijim uvjetima okoline nego tokom upotrebe. Koncepciju standarda iz serije 721—3 najpraktičnije je objasniti uz pomoć dokumenta 75 (Secr.) 55, odnosno prijedloga standarda 721—3—3, jer svi ostali standardi te serije imaju identičnu ili vrlo sličnu strukturu koja je, razumljivo, u svakom standardu prilagođena specifičnim okolnostima u kojima se proizvod nalazi. Izuzetak je standard 721—3-0 — Uvod u kojem je objašnjeno značenje klasa strogosti te navedene upute za njihovu primjenu.
Standard IEC 721—3-—3 „,Stacionarna upotreba na lokacijama zaštićenim od vremenskih utjecaja” .
Predmet standarda su uvjeti okoline ograničeni samo na one parametre koji mogu utjecati na smetnje u funkcioniranju elektrotehničkih proizvoda nakon što su montirani za stacionarnu upotrebu — uključujući i razdoblja mirovanja, održa vanja i popravaka — na lokacijama zaštićenim od vremenskih utjecaja [7].
Pri tome se pod pojmom „,stacionarna upotreba” podrazumijeva proizvod koji je čvrsto spojen s konstrukcijom ili postoljem, ili je stalno smješten na određenom položaju.
Nije predviđen za prijenosnu upotrebu, osim kratkotrajnih premeštanja za vrijeme montaže, održavanja i popravaka. Pod pojmom „lokacija zaštićena od vremenskih utjecaja” podrazumijeva se lokacija na kojoj je proizvod zaštićen od izravnih vremenskih utjecaja. Ako je lokacija potpuno zaštićena (zatvoreni prostor), tada su ti utjecaji apsolutno isključeni, a ako je djelomično zaštićena (natkriveni prostor), tada ti utjecaji nisu potpuno isključeni jer se mogu pojaviti okapna voda, vjetrom nošene oborine i sl.
Standardiziranje uvjeta okoline u svim standardima serije 721—3 zasniva se na klasificiranju:
— klimatskih uvjeta (K)“!,
— bioloških uvjeta (B),
— kemijski aktivnih tvari (C),
— mehanički aktivnih tvari (S) i
— mehaničkih uvjeta (vibracija i udaraca) (V i M).
Svi su ti uvjeti prikazani u tablicama, pri čemu su kvantitativne vrijednosti svrstane u ograničeni broj klasa strogosti na takav način da klase obuhvaćaju široko područje uvjeta okoline kojima proizvod može biti izložen tokom skladištenja, transporta, montaže i upotrebe. Strogosti svakog parametra okoline su maksimalne ili granične vrijednosti koje će biti nadmašene ili samo u beznačajno kratkom vremenu neprekidnog izlaganja pojedinim parametrima (npr. temperaturi i/ili relativnoj vlažnosti), ili u zanemarivom dijelu ukupnog broja događaja (npr. udaraca). Izuzetak su kemijski aktivne tvari kod kojih su osim maksimalnih navedene i prosječne (dugotrajne) vrijednosti jer je poznavanje ovih vrijednosti važno u određenim okolnostima upotrebe proizvoda. Potrebno je naglasiti da se svi parametri ne javljaju istovremeno, jednako dugo i sa istom učestalošću, iako proizvod može istovremeno biti izložen djelovanju kombi-
nacija pojedinih parametara. Isto tako neponovljivi efekti mogu nastati kao izravna posljedica djelovanja dva ili više parametara koji slijede jedan iza drugog. Tipičan primjer je tzv. temperaturni udar, odnosno naglo ohlađivanje proizvoda (kiša, mlaz vode, morski valovi i sl.) neposredno nakon što je bio na visokoj temperaturi (sunčevo zračenje). Kao ilustracija kvantitativnog klasificiranja uvjeta okoline iz prijedloga IEC standarda 721—3-—3 preuzete su dvije od šest tablica i to djelmična tablica klasifikacije klimatskih uviota i potpuna tablica klasifikacije kemijski aktivnih tvari, budući da su te dvije tablice dovoljne za prikazivanje načela klasificiranja.
Pored kvantitativno klasificiranih uvjeta okoline koji su navedeni u tablicama, IEC standard sadrži i nekoliko dodataka. U dodatku A naveden je pregled uvjeta koji utječu na optimalan odabir klasa strogosti, a ovise o:
4) U dijelu standarda serije 721—3 su osim klimatskih klasificirani još i posebni klimatski uvjeti (Z) u kojima su pojedini klimatski
uvjeti detaljnije opisani.
486
Standardizacija 1987./br. 7—8