JUS standardizacija
kvalitet i atestiranje
IECO SISTEM
UKLJUČIVANJE NAŠE ZEMLJE U IECO SISTEM OBEZBEDIĆE NIZ IZVOĐAČE ELEKTROTEHNIČKE OPREME, OD KOJIH JE NAJVAŽ
PREDNOSTI ZA NAŠE PRONIJE TO DA ĆE SE PROIZ-
VODI ATESTIRATI U ZEMLJI, A ONI GE DOBIT! MEĐUNARODNI STATUS „OVLAŠĆENOG
PROIZVOĐAČA”
Jugoslavija bi krajem godine trebalo da postane punopravni član Međunarodnog sistema za ocenjivanje kvaliteta elektronskih sastavnih delova — IlECQ.Naša Zemlja je, naime, još od 1988. godine član |ECO sistema sa delimičnim pravima. To u praksi znači da učestvuje u odlučivanju o svim pravilima ali bez prava da samostalno proverava kvalitet proizvoda, već je obavezna da priZnaje tuđe ateste. Razlog je bio nedostatak federalne institucije koja bi vršila atestiranje. Početkom januara, međutim, počeo je da radi Nacionalni nadzorni inspek torat, formiran ukazom Saveznog zavoda za standardizaciju, pa se očekuje da će krajem godine međunarodna komisija verifikovati njegov rad, čime će Jugoslavija formalno steći pravo punopravnog člana ovog međunarodnog sistema.
Uključivanje naše zemije u IECO sistem i sprovođenje jugoslovenskog lECO sistema, obezbediće niz prednosti za naše proizvođače elektrotehničke opreme, od kojih je najvažnije to da će se proizvodi ispitivati u zemlji,a oni će dobiti međunarodni status „ovlašćenog proizvođača”. Deset puta jeftinije
Kolika je materijalna ušteda koju će ovakav status omogućiti domaćim proizvođačima jasno je ako se zna da su dosad morali da plaćaju atestiranje svakog proizvoda u svakoj od 24 članice sistema pojedinačno, tako da
se taj, inače skup postupak, množio za svaki proizvod 24 puta. Ilustracije radi, može se navesti primer jednog našeg proizvođača ove opreme koji je samo prošle godine na ime ovih troškova izdvojio 100 hiljada zapadnonemačkih rnaraka, dok godišnja članarina u IECO organizaciji za celu zemlju iznosi 5,5 hiljada švajcarskih franaka, dakle, više od deset puta jeftinije.
Ovim statusom, biće izbegnuta i mogućnost ekonomske špijunaže kojoj su proizvođači bili izloženi,a time će biti smanjena i mogućnost ometanja naših proizvoda na tržištu. Radi se, zapravo, o tome da je, uzimajući uzorak sa lica mesta, inostrani ekspert Dio u veoma povoljnom položaju da snimi proces proizvodnje i upozna tehnologiju,koja bi morala da bude stroga poslovna tajna. Za proizvođače elektronskin sastavnih delova učešće u YU IECO sistemu je stvar procene i dobrovoljne odlu ke. Osim navedenih prednosti, međutim, uključivanje u Sistem zahteva i dodatna ulaganja, pre svega u tehničko-tehnološku opremljenost. Neosporno je, međutim, da su ovakve investicije-ulaganje u budućnost. Jer, status ,,ovlašćenog proizvođača”, znači ujedno, za svakog proizvođača elektrotehničkih elemenata iz Jugoslavije, ravnopravan status sa najpoznatijim svetskim firmama iz iste branše. A kako je to lepo rekao jedan od najvećih svetskkih stručnjaka za kvalitet, američki profesor Juran, ,ako treba da preživimo, naši standardi će biti ti koji će nas spasti”.
AKTUELNOSTI IZ RADA NA SPROVOĐENJU SPORAZUMA O HOMOLOGACIJI U SFRJ
Na osnovu međunarodnog Sporazuma o usvajanju jednoobra moloaacija za opremu i delove motornih vozila, koji je done
znih uslova za homologaciju i uzajamno priznavanje hot u okviru ECE-OUN, Savezni zavod za standardizaciju
je izdao sšaopštenia o homologaciji od 1990-12-15 do 1990-03-05 god., datih u prilogu .
ai a_i a_i CE api Ra O O a O ul a a ea a e a
Standardizacija 1990./ br. 1—3
11