JUS standardizacija

INFORMACIJE

A.U toku 1989. godine objavljene su sledeće naredbe o oba

veznoj homologaciji delova i opreme motornih vozila:

— Naredba o obaveznoj homologaciji bicikala sa motorom i motocikala u pogledu kočenja, prema ECE R.78 („Sl.

list SFRJ”, br. 17/89);

— Naredba o obaveznoj homologaciji mehaničkih uređaja za spajanje vučnih i priključnih vozila, prema ECE R.55

(„Sl.list SFRJ“, br. 63/89).

B. U 1990. godini planira se donošenje 2 nova naredbe o obaveznoj homologaciji delova i opreme motornih vozila: — Naredba o obaveznoj homologaciji vozila u pogledu njihove unutrašnje opremljenosti, prema ECE R.21; — Naredba o obaveznoj homologaciji vozila u pogledu isturenosti spoljašnjih delova vozila, prema ECE R.26.

C. Pokrenuta je inicijativa za izradu Naredbe o homologaciji motornih vozila kao celine.

SEPROSEV — SISTEM OCENE KVALITETA | ATESTIRANJA PROIZVODA KOJI SU PREDMET

UZAJAMN IH ISPORUKA

Milica Miljković, dipl. ing.

Od 10. oktobra 1988. godine Jugoslavija je postala ravnopravan učesnik u Sistemu ocene kvaliteta i atestiranja proizvoda koji su predmet uzajamnih isporuka SEPROSEV. U nekoliko narednih brojeva ovog Biltena biće prikazani organizacija i funkcionisanje ovog sistema koji se stvara u okviru Saveta za uzajamnu ekonomsku pomoć — SEV. Zatim će čitaoci biti redovno informisani o uključivanju jugoslovenskih proizvoda i ispitnih laboratorija u ovaj sistem.

Sistem ocene kvaliteta i atestiranja proizvoda koji su predmet uzajamnih isporuka — SEPROSEV razrađen je i uveden na osnovu odluke Ekonomskog samita zemalja članica SEV na najvišem nivou i Kompleksnog programa naučno-tehničkog progresa zemalja članica SEV do 2000. qodine. Cilj stvaranja Sistema SEPROSEV je stalno povišenje tehničkog nivoa i kvaliteta proizvoda koji su predmet uzajamnih isporuka i njihove konkurentnosti na svetskom tržištu, racionalno korišćenje materijalnih, energetskih i radnih resursa, kao i izbegavanje ponovnih ispitivanja proizvoda, zahvaljujući uzajamnom priznavanju rezultata ispitivanja.

Osnovni dokumenti ovog sistema jesu Konvencija o Sistemu SEPROSEV i Pravila Sistema SEPROSEV. Konvencija o Sistemu SEPROSEV potpisana je na 43. zasedanju Sesije SEV, a stupila je na snagu 29. maja 1988. godine. U ime Saveznog izvršnog veća Skupštine SFRJ ovu Konvenciju je potpisao šef Stalne misije SFRJ pri SEV u Moskvi. Savezno izvršno veće je Konvenciju ratifikovalo 1. jula 1988. godine i ona je u Jugoslaviji stupila na snagu 10. oktobra 1988. godine.

Pravila Sistema SEPROSEV utvrdio je Izvršni komitet SEV na svom 122. zasedanju, februara 1988. godine. Protokol ovog zasedanja potpisao je i rukovodilac jugoslovenske delegacije i na taj način je Jugoslavija prihvatila ova pravila.

Učestvovanjem u Sistemu SEPROSEV biće olakšana

spoljnotrgovinska razmena između SFRJ i zemalja

članica SEV, zahvaljujući uzajamnom priznavanju rezultata ispitivanja i atesta o kvalitetu.S druge strane, pošto je Sistem SEPROSEV otvoren ı za druge zemlje koje nisu članice SEV, a u njemu se poštuju principi koje su usvojile i druge međunarodne organizacije za

atestiranje, icalno je očekivati da će učestvovanje u

ovom sistemu za Jugoslaviju biti referenca za uključi-

vanje i u druge međunarodne sistems atestiranja, posebno imajući u vidu pravce sporazumevanja između

SEV i EEZ koji obuhvataju i standardizaciju i atestira-

nje.

U Konvenciji o Sistemu SEPROSEV utvrđeno je da će

zemlje članice SEV i SFRJ obezbediti:

— funkcionisanje Sistema u skladu sa Konvencijom;

— određivanje nomenklature (lista) proizvoda koji podležu atestiranju u Sistemu SEPROSEV;

— ovlašćivanje ispitnih laboratorija za obavljanje ispitivanja proizvoda koji se atestiraju u Sistemu SEPROSEV;

— proveru kojom se utvrđuje da u preduzećima koja izrađuju proizvode koji se atestiraju u Sistemu SEPROSEV postoje uslovi koji obezbeđuju stabilan kvalitet ovih proizvoda i efikasnu kontrolu njihovog kvaliteta;

15,

OU III VL II II i II ___ O | | | ____________ _____—

Standardizacija 1990./br. 1—3