JUS standardizacija
te da se vrednosti 525 kV zamene sa 550 kV i 765 kV sa 800 kV , kako bi se vrednosti uskladile sa potrebama visoko naponske opreme i da bi se tabela || istog standarda prilagodila potrebama vuče.
Takođe je na nivou Radne grupe identifikovan napon u tački korišćenja {utičnica ili utikač), koji se dobija superponiranjem napona na mestu napajanja i pada napona u električnoj instalaciji od 4 %. Tako se predlog Radne grupe sveo na očskivanje modifikacije standardnog napona u tabeli |, u sledećem izdanju IEC Publikacije 38, na 230/400 V + +10% — 14 % posle 2003. godine. Tima se opseg dozvoljenog odstupanja širi. Oprema koja bi se koristila za nazivni napon 230/40O V mora da bude proizvedena tako da radi zadvoljavajuće kroz celo područie od 207/359 V do 253/438 V, s tim da mora da radi bezbedno iako sa smanjenim performansama od 198/343 V do 253/438 V. Međutim, uočila se porreba za održavanjem kvaliteta napona zbog čega se namsrava da se opseg tolerancija suzi od * 10 % na + 8 %. U vezi s tim biće, na nivou Radne grupe pripremijen jedan veoma složen izveštaj o svim aspektima te probiematike. =
4. Zaključak
Vodeći računa o svemu napred rečenom i potrebi da se aktivno ućestvuje na davanju primedbi i glasanju o dokumentima TC 8 IEC, to je neophodno potrebno prodiskutovati o svim aspektima kako bi se eventualno pri reviziji tabela |, || i V Publikacije 38/1983, kao i pri donošenju dokumenta IEC 8 (Secretarijat) 1142: Standard voltages at the utilization points. [Standardni napon u tački korišćenja) moglo predvideti sve šta je sporno..
Propisane granice tolerancije za ispitivanje opreme različte su od standarda do standarda u odnosu na vrstu opreme, od onih predviđenih u IEC 38. Oprema koja odgovara standardu IEC 38, odnosno JUS N.A2.001, radi bez problema u tački napajanja.
Treba voditi računa o stvarnom naponu Koji će postojati na mestu korišćenja jer će se proširiti granica dozvoljenog odstupanja za 4 %. To preporučuje Tehnički komitat IEC 64.
Proizvodnja opreme mora da bude u skladu sa odgovarajućim dozvoljenim promenama nanona na izlaznim utičnicams {napon u tački korišćenja).
Zbog uslova koji mogu da nastanu van kontrole isporučioca ili potrošača energije, ali ne često i ne dugo, periodi u Kojima je napon, bez prekida, izvan poslednje navedene granice , rad opreme neće moći da bude zadovoljavajući. Tada zašti ta treba da deluje da b: zaštitila opremu.
Dozvoijena odstupanja od nazvinog napona na mestu isporuke električne enercije određena su u SFRJ republičkim i pokrajinskim opštim uslovima o isporuci električne energije. Njih su donele skupštine samoupravnih interesnih zajednica na osnovu republičkih i pokrajinskih zakona o elektropriveredi. Savezni zavod za standardizaciju je dopisima iz 1986. godine tražio saradnju sa komitetima za energetiku, ali nije bilo odziva.
Od 1977. godine odnosno 1985. godine, nije bilo usklađivanja opštih uslova o isporuci električne energije niti međusobno po republikama niti sa zahtevima iz perioda prilagođavanja pri prelasku na vrednosti iz standarda JUS N.A2.001. Iz razloga napred navedenih ut.1,213 bilo bi neophodno revidirati vrednosti dozvoljenog napona, da bi se imale unificirane vrednosti.
Za jugoslovenske proizvođače koji žele svoju opremu da plasiraju na tržište Evropske zajednice jako je važno da dobro prouče ovaj problem i prilagode svoju opremu tim zahtevima.
Standardizacija 1990./br. 46