Južna Srbija — Vardarska Banovina, page 25

' 28

поред Црне Реке, болује од маларије. У мају добра половина школске деце обољева од ове опаке болести.

- Овај крај је од давнина насељен. Још у старом веку спомиње се племе Пелагонаца. Доцније су овај крај населили Срби који су се ту задржали. Тако је Пелагонија и данас претежније насељена староседеоцима — Србима православне вере. Од ослобођења вршено је и насељавање насељеницима из свих крајева наше земље. То насељавање обављено је у већ постојећим селима, а основано је и неколико нових села. Насељеници су се, иако из разних крајева, добро снашли. Истина, да је насељавање обављено по претходном регулисању Црне Реке, за њих би била већа добит. Насељеници су својим начином живота, бољом обрадом земље, учинили велики напредак у вођењу сеоског газдинства.

У Пелагонији се највише гаје житарице. Поднебље Пелагоније је врло добро и за гајење конопље, али се она још не гаји. ·

Таква је Пелагонија. У историском збивању на њеном земљишту одиграли су се многи догађаји. Да поменемо само оне из најновије историје. На њеном земљишту изведен је један део главне битке код Битоља 1912 год. Онда се је ћудљива Црна Река излила и наши војници били у њеним валовима неколико дана.

У данима највећих ратних страхота, онда када смо имали само један део Пелагоније, као слободно тло отаџбине, онда када је авет смрти лебдела над човечанством, на земљишту Пелагоније вођена је велика борба за права нашег народа. Ту су нашли вечни покој многи наши и наших савезника јунаци. Овај крај намучене земље Јужне Србије примио је у свој загрљај многе борце за национална права народа. Далеко од својих родних крајева, код многих завоја Црне леже њихови