Južna Stara Srbija : istorijska, etnografska i politička istraživanja. Knj. 1, Kumanovska oblast : (sa dvadeset i tri slike u tekstu i jednom etnografskom kartom)

100 ЈОВ. ХАЏИ-ВАСИЉЕВИЋ

Г. Типови села

Села у овој области по евојем типу деле се у три категорије, у села збијенога, разређенога и разбијенога типа. И у томе ова област чини у Моравсковардарској долини широку зону у којој се јављају села два сасвим различита типа и у којој се, с малим изузетком, врши прелаз од једнога типа села другоме, од збијенога разбијеном. Осталих типова села. нема у овој области.

Највише је села разбијенога па збијенога типа. Граница области села збијенога и оних разбијенога типа готово се поклапа са границама колова у овој кази. Тако, збијенога су типа сва села у Карадачком а сва су готово разбијенога типа у Средоречком колу. Ова два кола са продужењем венца Рујан-планине — у колико она припада овој области — готово двоје Кумановеску удољину. У Овчепољском колу има села сва ари типа: и збијенога и разбијенога и разређенога типа. У овом се баш колу у овој кази (области) врши онај поступни прелаз од збијенога ка разбијеном типу села. Села у овом колу као: Довезенце, Клечовце и Јачинце више су разређенога но разбијенога типа и леже између зоне села разбијенога II оне збијенога типа. И друга се села разбијенога типа у Овчепољском колу, осем села Џезова, разликују од села разбијенога типа у Средоречком колу, као што ву на пр. Младо Нагоричино, Рамно, Бајловце п др. каквих се никако не налази ни међу селима разбијенога типа у Овчепољском колу.

Најзбијенијега су типа села у овој области на. Овчем Пољу, на југо-западној страни Градишке Луке и у Карадагу, а најразбијенијега су она на Нагоричкој Заравни и на Козјаку, почињући од села Ораха и Враготурца на север и исток. Као што наводи и Др. Јован Цвијић! и као што ће сеу нашем даљем излагању видети (одељак ТУ), село Младо На-

16 Основе за географију п геологију Македоније п Старе Србије, 1, 146—141...