Južna Stara Srbija : istorijska, etnografska i politička istraživanja. Knj. 1, Kumanovska oblast : (sa dvadeset i tri slike u tekstu i jednom etnografskom kartom)

148 ЈОВ. ХАЏИ-ВАСИЉЕВИЋ

так атара подељен је, ко зна још када, међу чифчије становнике села.

Чифлик у Скочковцу, до 1894 год. кад смо га ми последњи пут видели, није био ограђен.

Сам господар са момцима тера десет до дванаест зевгара =—— рала — то јест сам обрађује земље колико могу у току године поорати десет до дванаест рала и та се земља зове чивлчка. Сву другу земљу обрађују чифчије становници села од старине. Под каквим се условима обрађује ова земља видеће се мало ниже.

в) Пашин чифлик у Младом Нагоричину.

И овај је чифлик као и онај у Режановцу само је разлика та што он обухвата сву господарску земљу која. износи до 4000 шиника ораће земље и што господар његов нема друге земље у атару овог села.

Такви су и сви остали од старине и већи чифлици у овој кази. У кумановским чифлицима нема. оних великих конака за господара, какви се виђају ) Окопљанској Кази и каквих је било у другим областима у додиру Моравеко-вардарске долине.

Још мањи су нови чифлици, они које ми стављамо у трећу врету.

Највише чифлика у овој кази има П врете т. ј. оних који су од старине чифлици па су прешли у друге руке, па Ш, а најмање оних [У врете,

Од чифлика II врсте највећи су чифлици ХаџиКадрије Хаџи-Јумеровог Призренца у Клечовцу; он има. 85— 10.000 шиника ораће земље. Овај је чифлик до чифлика скопљанског Хавзи-паше који је постојао у селу Клечовцу; затим чифлик Дамта Турчина из Куманова који се налази у селу Четирцу ; затим чифлик ХаџиАсана Тенекеџије ву Длтој и др. Оваквих чифлика има доста у овој кази. Многи су од старих наслеђених чифлика прешли у друге руке и као мираз девојачки.

Од чифлика Ш врсте т.ј. оних који су постали од чести отмицом земље од хришћана а од чести куповином или само куповином зиратне земље парче по парче јесу: Чифлик Манастира Прожтора Пчињског