Južna Stara Srbija : istorijska, etnografska i politička istraživanja. Knj. 1, Kumanovska oblast : (sa dvadeset i tri slike u tekstu i jednom etnografskom kartom)

ЈУЖНА СТАРА СРБИЈА 179

пељиви су али плашљиви; подмукли су и врло много суревњиви. Између осталога, најјача им је одлика вредноћа. У пољским и богатим селима најлепше су урађене њиве, виногради, баште и све друго, арнаутско. У планинским селима сада они најбоље, чувају стоку; а и занатлије су најбоље у колико они раде занате.

Поред урођене вредноће њима за све то иду на руку и прилике у Турској. Шта и вреди Србину да буде вредан као Арнаутин кад ће му све што уради овај (беспослени и сиромашни Арнаутин) однети или отети. Србин и несме како би желео и могао обрађивати своје имање јер у томе лежи највећа опасност за њега и његово имање. Арнаути су на то врло суревњиви па како су подмукли они не бирају средства да се дохвате онога што је у Србина лепо, па било то кућа или виноград или ма шта. А кад им се учини да имају доста за живот (земље, стоке и друго) они су мирни, добри суседи па чак и поуздани пријатељи.

Арнаути су здрави и жилави. Не говоре много али се доста хвале; поносити су и сујетни. Имају традиција да су њихови стари били хришћани али католичке вере; то чине с тога што те вере нема међу њиховим суседима Србима. Они знају да су њихови стари прешли у мухамеданство и добили неколико села у овој кази и населили се у њима. Али они нерадо о томе причају.

Данашњи Арнаути у овој области нису сви Арнаути. Доста су они у се претопили Срба. Помухамедани ли се Орбин у селу у коме има Арнаута, он се и поарнаути јер сви Орби у измешаним селима већ знају арнаутски.

Арнаути су се у овој области населили на два начина: колонизирањем и поступним насељавањем из северних суседних и западних предела. Прво су Арнауте населиле турске власти и то је било после сеобе Срба, крајем ХУП и почетком ХУШ века. То се јасно види из домаћих писаних споменика, из арнаутских народних традиција и из тока самих историјских догађаја. Из повеља краља Стефана Милутина из године 1293

ЈЕ