Južna Stara Srbija : istorijska, etnografska i politička istraživanja. Knj. 1, Kumanovska oblast : (sa dvadeset i tri slike u tekstu i jednom etnografskom kartom)

ЈУЖНА СТАРА СРБИЈА 15

других јужних градова, а било је и Орба из Велеса.

И овај је рад пропао откако је се почело носити модерно „френско“ одело, које су Турци нагло почели примати. Сад се више ни велики број турскога женскиња неноси по старој моди. — Шалваре од гезије и цанфеса уступиле су место свилепим жипонима; антерије од селемије, атласа, кутније и других свилених материја уступиле су место MOдерним хаљипама са дугачкпм шлеповима, јелеци од кадшфе или атласа уступили су место мидерима и скупоценим блузама итд. — Место многих низа меких махмудија, мендухија и разних „костадинки“ сада и турско женскиње носи највише лажне дијаманте, бисере, мерџане и друге, вештачке

адиђаре.

манову странци. То су били махом Власи из Крушева п

Бојацијски занала. Овај је занат цветао у Куманову до пре 830 година. Данас је готово сасвим пропао. Нарочито је пропао откако су у Куманово продрле нове минералне боје. Раније је цветао и с тога што је се више носило бојено, највише црно, сукно; сада се ни то не носи. Сада свака шкаља ћилимова и других домаћих хаљина сама боји бојама које се добијају у трговинама. До пре четрдесет година бојаџијских је радионица било на двадесет, и бојаџије су имале свој потпун еснаф.

Алат у овом занату је: казан, дибек, вогат (ва вртење), ћуп за чивши, мамељуга (дрво за, трвење). Од боја постојале су и бојило се: чивиш, рекаво, модро, црвено, (броћ) лево итд. Најскупље је наплаћивано алево (20 гроша од оке пређе).

Тенекишијеки (лимарско-клонферски) заната. Овај је занат од млађих заната у Куманову. Донет је са петролеумом. Откако је ово гориво заменило по селима борину му граду лојану свећу и овај је се занат распростро. Њега раде и Срби и Турци. Еснафска организација није му чврста, али су радионице његове мање ваше груписане. Има их 18 и већина их је на Одун-пазару, око Јени Џамије. У Куманову се израђују од блеха. најобичније ствари: фењери, зејтинице, гасници, светила, чамчаци за воду, лампе са фитиљем од гајтана, без стаклета, џезвад, леђени, канте са решеткама за поливање и друго. ;

У последње време блехано, као и бакарно, посуђе, почиње се пагло замењивати порцуланским, те овај и калаџијски занат слабе у Куманову. Нарочито слаби овај други. Њега још највише одржавају Турци, у којих се, релативно, највише затекло бакарнога, посуђа.

о