Kako se čita bilans

пр =

у Пасиву под дуг по облилацији 1.000.000.— дин. а за разлику у активу од 50.000.— дин. морали би неким рачуном назначити као дис ажију оно, што би ставили у активу.

4. Кредитори. Као што су хипотеке и облигације тако се исто и кредитори рачунају као саставни део нашег дуговања. И

лика стави.

5. Менице. Треба добро правити разлику између меница по којима ми дугујемо и по којима потражујемо. Прве долазе у Пасиву а друге у Активу.

Пређимо на Активу:

6. Ефекти пли хартије од вредности. О њиховом стању стара се рачун ефеката и при билансирању они долазе у Активу са вредношћу коју тога дана имају.

7. Страна монета. Под страном монетом разумемо све стра-

8. Ломблрди. Банке дају зајмове на утврђене рокове и као гаранцију добивају од дужника Хартије од вредности. Ламбарди спадају у друштвену имовину и место им је у Активи.

9. Авал. Под именом авал разуме се наше јемство за другога. Главни дужници задужују се за јемчену суму а рачуну авала одобрава се ова. Тада у билансу авал дужници долазе у Активу а рачун авала у Пасиву или само салдо рачуна авала у Пасиву.

10. Фонд за подпомалање џ пенсију. Установе чији управници имају у виду стање чиновника и радника, образују Фонд за подпомагање чиновника и раденика из кога се подпомажу у случају болести и друге невоље. Исто тако може и фонд за пенсију да се оснује. Капитал нагомилан у томе циљу, сачињује друштвен дуг и долази у Пасиву.

1. Штедионице. — Многе фабрике установљавају штедионице и тим начином уче раднике на штедњу, дајући му уз то известан проценат интереса на заштеђен новац, и примајући врло

мале суме на уложну књижицу. И ова сума уштеђеног новца долази у Пасиву.

МИ Како се биланс испитује

Наш је задатак био до сад да изнесемо како се гради биланс и како га треба разумети, јер као што смо видели, оби-