Kraljevina Srbija : novi krajevi : geografija-orografija-hidrografija-topografija-arkeologija-istorija-etnografija-statistika-prosveta-kultura-uprava

286 ВРАЊСКИ ОКРУГ

Хајдучка Црква, на граници орпеко-турској. Задужбина неТИХ хајдука. Сад су саме развале.

Краљева Кућа, село 2'|, часа од Врање, сад ва границом у Турској, има старих зидина, а близу јету пи село Карадник.

Још нешто. У селу Градњи, у Пољаници, до саме цркве, има гробље. Каменови, који су удљрани чедо главе мртвима, једни су прави крстови, а други више личе на какву слику крилата човека (анђела). На првима има записа (али нема старијих од 1887 године) а на овим другима нема ништа писано.

Људи причају, да у старије време Турци нису давали уд'рати крстова на гробове, него су св Срби довијали те камен секли налик на крилата човека или анђела, па тако Турке варали, јер и то је опет нењи крет! Тек у новије време почели су: Турци трпети да Срби могу ударати крстове на гробове својим мртвима!

8 Становници

а. Њихове исТОРИЈОБЕ СУДПНЕ

Становници врањекога округа, живећи у моравској водопађа, хжојом је најлакше продирати на Косово, и којом је најпрече било Турцима прилазити к овоме Брду, запамтили су све ведике наЈезде на стару државу српску.

„Косово Поље, на ком су често „сабље делиле царства“, и „Ново Брдо, извор богаства п моћи старих српевих владалаца, привлачила су ко себи 'Гурке освајаче, докле годи једно и друго није пало под власт њихову.

Најлакши пут и 6 једноме пи 5 другоме, освојаче је водио преко врањског поморавља.

А. зна се како је земљи куда често пролазе војске!

Не ће бити од штете да овде поменемо понешто из причања Турака паметара о њиховој влади у овоме крају. Алп причања ова нека су као ређа биљка на земљи нашој, а никако као поуздани пзвори историској светлости. Турци, како су адватни у свачем другом,

1 Сулејман Зећировић-Баља, из Пољанице, и Ајрадић „Аметовић, из Сурдулице.