Kraljevina Srbija : novi krajevi : geografija-orografija-hidrografija-topografija-arkeologija-istorija-etnografija-statistika-prosveta-kultura-uprava

299 ВРАЊСКИ ОКРУГ

Могло би се рећи да Ћевсар Угљеша није био само утравник Врањи, Иногошту, пи Прешеву, него да су те земље биле његова. држава, по ондишњем значењу те речи.

Године 1402, кад је оно Деспот Отеван Високи (и брат му Вук) бо онај страшни бој е Турцима на 'Трипољу код Грачаница, Ћесар Угљеша, господар врањеки, држао је с Турцима; али је ипак био Деспоту Отевану велики пријатељ и помагач, јављајући му шта Турци раде, п шта смерају да раде.

Доцније Угљеша остави Турке са свим, и пређе на страну врпеку, под власт Деспоту Стевану, и земљу своју Отвувскомо : брашно, Нногоштој, н Пркшево прмемв и оудрвжа, но Беств 1ако пбноге крмло Жрнстилномњ“.

По што је оставио Турке, и пришло Отевану, Угљеша је био заклон и заштита Србима на овом крају.

Ћесар Угљеша био је у Врањи пл године 1412, кад оно басена Султан Муса, у сред зиме, јурну из Оофије преко Врање на Ново Брдо

Г. Руварац мисли да је ово онај Ћесар Угљеша, господар. Срљвлемњ н подоџнанио, која 6 азто 6981 = 1423 записа манаотпру Хиландару село Врање.

Али ко је управо тај Ћесар Угљеша! Ко су његови стари ' Гдв је његов гроб“ На та шттања још данав не можемо дати одтовора. У манастиру Љубостињи, на једној плочи у патову, пише: а се лети Стефањ, кесара оџглеше сниљ“, Ова је прилика да је тај Стеван син овога Њесара Угљеше.

Толико за сад можемо казати 0 овој знатној личности врањокота округа.

Од новијих људи који су се заузимали за народне послове, п тота ради некад муке трпели, помињу 66:

Поп Живко Ма села КриЕвицЕ

Овај Поп Живко купио је по ПЏчињи добровољце, и в њима тукао Турке у оно време кад су Немци били освојили од Турика Ниш и Приштину.