Kraljevina Srbija : novi krajevi : geografija-orografija-hidrografija-topografija-arkeologija-istorija-etnografija-statistika-prosveta-kultura-uprava

4 НИШКН ОКРУГ

Планине који св, међу Јелатницом п Црвеном Реком, спушта ка Нишави.

Овај крак Суве Планине има данас неколико имена, од којих пио Млоча некад се узима као име за цео тај планински огранак. Међу тим тај огранак не ће бити ништа друго него онај део Суве Планине који су стари звали Куновицом. На том огранку највиђенији су висови: Облик п Мандал.

На оном билу које везује Стару Планину са Ртњем идући на Бабин Зуб, на Бабину Главу, па на Шлепе, падају у очи, према нишком округу, ови висови: Коларница, Плеш, Тупанар, Лесков Врг, Вишеград. 'Тај венац пде на Грамаду, па пзнад села Матевца. л Каменице дели вода Нишавњ п СОврљишком Тимоку. За тим се повија на север, и спаја се с планином Аевицом.

Ма северозапад од Нита су: Башаловац, Црни Врг, Бобен, Попова Глава, Зелени Камен, Бели Камен, пи већ над Топоницом „ервишка Чука.

Од тога планинскога повијарца одваја се на југ једна кос која се, ва тим, повраћа на југонсток. На тој коси могу се поменути ови врхови: Љути Врх, Паљина, Попова Глава, п, најпосле над самим Нишем, са североисточне стране — Виник.

Од Селичевице пак одваја се једна коса те дели воде Морави и Нишави. Та коса дошавши близу Нишу с јужне му стране, рашири се у један врло волики брдоравањ, који се зове Горица.

И Горица п Виник угибљу св под грозним виноградима и под другим усевима.

Та два брда врата су нишка за све који мисле Ниш сидом да освоје.

3 Воде Планине и воде узрок су што је Ниш постао ово што је. Да Нишава, не расеца Ниш на две поле; да Морава не тече тако близу Ниша; да се у Мораву не стају: Топлица, Јабланица, Ветерница, п Власина, те током својим отварају толике путове к Нишу,