Menično pravo. I

159

211. — Менични пренос, који би се извршио према пропису овога 5., састојао би се у томе, што би преносилац написао само своје име и презиме или Фирму на полеђини менице. Овакав пренос зове се чист, бео, бланко (ћлапсо) нешспуњен (а п нередован) пренос.

(0 томе из чега се састоји овај потпис жирантов и ко га може стављати важе већ изнесена правила у бр. 208.

Закон каже да потпис овај треба написати „оставивши за попуњење празно место.“ Због овога, празног, дакле чистог, белог места, пренос је овај п добио своје име бео (бланко) пренос. Ово празно место пред потписом може сваки каснији ималац менице попунити према потреби, стављајући на њему све већ познате битне саставке пунога преноса.

По изречном наређењу закона овај се пренос мора ставити на полеђину менице. Само то, што би сопственик написао име своје на полеђини менице, довољно је, да самом Формом својом покаже, да је то учињено у цељи преноса менице. Али, ако би сопственик менице своје име написао на лицу менице и ову дао некоме, шта ондаг — Све док би то тако стајало притежалац овакве менице не би се могао ематрати као жиратар. Њу, чим би се празно место уредно испунило, а то може да се учини, пренос би постао пун пи као такав би важио и кад на лицу менице стоји.

212. — Ималац менице са бланко преносом властан је овај испунити. А шта бива ако би он при том испуњавању ставио неки други датум, а не баш онај када је пренос извршене Нема сумње да би важило оно речено у бр.206. Само би овде ваљало водити одговарајућег рачуна о томе, да је онај, који ово попуњавање чини, врло често у апсолутној немогућности и знати тачан датум кад је пренос извршен. Јер меница са бланко преносом може проћи