Menično pravo. I

" 229

ОДСЕК ДЕСЕТИ. О плаћању повредствовањем.

5. 184.

Меницу протестирану може платити посредственик или за част издатеља или за част кога од треноситеља.

(Ово посредствовање плаћања ознамиће се у самом протесту или у придатку ко истом.

Онај, који посредствовањем меницу исплати ступа у права, притежатеља, али је дужан испунити и све обвезаности, које су за притежатеља прописане. Ако је плаћање посредствовањем учињено за част издатеља, онда су сви преноситељи ослобођени. Ако ли је учињено за част кога од треноситеља, сви после овога следујући ослобођавају се од својиг обвезаностт. Ако има њиг више, који оће посредствовањем меницу да плате, исплата Ће се онога тредпоставити, којом се највише њиг од обвезаности, ослобођавају. Ако се онај јави да је плати на кога је она вучена, па је због непријема протест изискат, он Ће над свима другима првенство имати.

296. — Говорећи о одрицању исплате (бр. 279) ми смо видели, да се меница може неплатити из разних оправданих узрока. Али кад ту исплату одрекне акцептант, односно трасат, ма са којег неоправданог узрока, онда може наступити случај, да ту меницу плати неко други за част каквог меничног обвезника.

Аналогично хонорацији пријема (бр. 172. п след.), менично право и код исплате допушта, да се може умешати какво лице, које и није никако, или бар није непосредно на исплату позвано. И кад такво лице изврши исплату менице, онда се та његова радња зове: посредствовање пли интервенција при исплати, тонорација или почаствовање исплате; таква исплата зове се почастна исплата, исплата за част, исплата