Narodna enciklopedija srpsko-hrvatsko-slovenačka : I. knjiga : A—Z, page 44
АКАДЕМИЈА ОД ШТУРАКА
15 књ. ПО одељења (различна научна трађа). Поред тога, 0. У. Д. одржавало је сталне везе са словенским научним друштвима. О. У. Д. имало је свој архив и своју библиотеку. Цео рад је био једнолик, али стално све бољи; списи у Гласнику показивали су велики напредак по научној вредности. — 1877 0. У. JI променило је свој програм и формулисало та opako: »O. У. Д. обрађује и унапређује науке и уметности, самосталним истраживањем у наукама природословним, друо штвеним, језикословним, историским и уметничким, у колико се тиче Срба и Словена, а физичким, физиолошким и пеоихолошким у опште. Поред тога друштво може преко нарочитих одбора, старати се и радити о ширењу наука и књижевности у веће кругове«. Тиме је (О. У. Д. хтело да се бави и (поглавито) самосталним | научним истраживањем и популарисањем тога рада. Научним истраживањима. бавило се оно и даље. У томе правцу, поред дотадањег рада, приређивало је и историске, етнографске, археолошке о екскурсије. Популарисањем науке бавило се тек од 1883, када је основало и пети одбор, »Одбор за ширење наука и књижевности у народ« помоћу библиотеке популарних књига. 13ј5 1886 — суспендовао Je ~ министар Просвете М. Кујунџић (С. У. Д. због свог сукоба са њим. 1/11 1856 изишао је закон о оснивању Срп. Кр. Академије Наука. Чл. 31 тога закона уступљена је Академији библиотека, збирке и имање (О. У. Д. Сукоб, који је настао због тога, привремено се завршио поновним отварањем С. У JU 25/6 1887. Али од тога доба оно је тешко радило, јер је остало без државне помоћи, а велики број његових чланова припао је С. К. Академији Наука, којој је посвећивао главну активност. СОпор између два друштва око архиве и библиотеке У. Д. завршио је 9/4 1891 министар Просвете Андра Николић. На његов предлог оба су се друштва спојила, 1892 на, тај начин, што је (С. У. Д. изабрало својих 5 чланова за редовне чланове (О. К. А. Н. а сви остали његови , разни чланови IIOстали су почасни чланови (. KR. A. H. Издања (О. У. Д.: а) Гласник (О. У. Д.
књ. 1 одељка 75, ШП одељка 15; 6) Посебна издања: 16 књ. историске, етнотрафеке, библиографске.
Литература: Извештаји С. У. Д. у Гласницима. О. У. JU
B. Орпоска Краљевека Акад емија Наука и У метности основана је 111 1886. законом С. КАН са задате ком: »да науку обрађује и унапређује; да поставља и одржава здраве основе научноме суду; да обелодањује и изазива истраживања, научна у природи, друштву и историским споменима; да потпомаже одомаћивање и развитак виших уметности; да удруженом снатом за напредак проевете извршује оно, за што је посебна,
· под њену управу потпала
сната недовољна«. Имала је од почетка 4 одсека: 1. природних наука; 2. философских наука; 3. друштвених | наука, 4. уметности. У истраживању етнографском, језичном и историском (О. E. MN. Ho имала је најпре и нарочито да се обазре на земљиште СОрба и српског суседства. Академију сачињавају академици, којих је испочетка могло биги 95, а од 1891, 34. Број дописних чланова два пут је већи, од броја правих чланова. Ове чланове бира сама А. по количини рада и по исправности, самосталности и савесности у раду. Законом о оснивању СОЕ AX MH. је Народна Библиотева и Музеј Српских Земаља. Од г2ј1 1901 С. К. А. Н. води само надзор над Библиотеком, и од ње и управе Музеја добија Тодишњи извештај. Први председник (С. К. А. Н. (на три године) био је Ј. Панчић, затим: Ч. Мијатовић, M. 'Db. Милићевић, Ј. Мишковић, Д. Нешић, ЈРистић, С. Лозанић, (С. Новаковић, Ј. Жујовић, Ј. Цвијић.
1892 GO. | A. Н. спојила се, са СО. У. Друштвом према решењу министра Просвете од 9/4 1891, и добила је доста велику архиву старих докумената и доста велику библиотеку. 1593 у А. је основан лексикографски одсек (рад на Речнику) и етнографски“ одсек (рад на испитивању српских села). Поред тога, главни рад (0. К. А. Н. састоји се у научном раду њених чланова и у раду на издавању њихових и других научних списа. У томе смислу С. К. А. Н. издаје: 1. Глас СО. IH. А. Н.: а) 1 разред: садржи расправе из природних и математичких наука; 6) II разред: расправе из философских, језичних, правних и историских наука; 2. Опоменик (Т и П разред); 3. Српски Етнотрафски Зборник, који садржи: а) Разну етнографску грађу; о) Насеља српских 36маља; в) Обичаје народа српскога; т) Орпске народне игре; д) Српска народна јела. и пића; 4. Зборник за историју, језик И књижевност српског народа (1 одељење: Опоменици на српском језику; П оде љење: Споменици на туђим језицима); 5. Дијалектолошки Зборник; 6. Посебна. издања.
До 1924 С. К. А. Н. штампала је Гласа, Т разр. 45 књ.; Гласа П разр. 60; Опоменика I разр. 9; ОСпоменика П о разр. 50; Српског Етнографског Зборника: 1 одељење 12 књ., П одељење 192; Зборника, за, историју, језик и књижевност српског народа, 1 одељење 5, ЏП одељење 2; Дијалектолошког Зборника 2 књиге; Посебних издања. (приповетке, споменице, научне студије) 44 књ. музикалија 1 књ. Годишњака 31 књ. (до 1929).
Литература: Годишњаци (. О А књ. 1—ХХХ]. Б. Миљковић.
АКАДЕМИЈА ОД ШТУРАКА (Ассадеmia degli invidiati), књижевно друштво дубровачко. Основано 1719, као опозиција академије Дантубнијех. Председник овога
ВИ —