Narodna enciklopedija srpsko-hrvatsko-slovenačka : III knjiga : N—R

по својим последицама биле су одсудне за овлађивање Косовом.

Добро наоружани, Арнаути са Малог Ксвова, прикупили су се, по упутству команданта ПШриштинскот одреда, око потраничних караула, утврдивши пољским окотима нарочито косу испред Мердарске карауле, око Низамскот лотора и Мердарског мерћеза. Моравска П имала је према армиској заповести да се 9/ј9 примакжне граници, због чега су 2/П и 1/1 пук посели границу од карауле Васиљевац до Шумадиске 1 910 увече српски траничари и четници, напали су и заузели караулу Дубницу, на шта су Арнаути одмах прешли у нашад на целом одсеку на Мердарској Коси. Борба се водила још 3/10 до после подне, када је Моравска П, одбивши Арнауте, прешла границу тонећи их, али је одмах враћена на полазне положаје изричном заповешћу 11 Армије. Међутим ноћу 3-4/10 Арнаути су напали и заузели караулу српски Васиљевац, и 410 извршили напад на Моравску Ш на целом фронту, тежећи да обухвате њено лево крило у правцу Боровца, где је било једно српеко утврђење. Борба 'је вођена целог дана на српској територији, где je 1/II поколебан почео да одступа, али нашад 12/1 из Шумадиске Т у правцу Подујева, повратио је ситуалију 1/1. Борба. је продужена шреко ноћ. 5/10 заузета. је караула турски Васиљевац, 6/10 је Моравска П заузела караулу српски Васиљевац, а Турци и Арнаути одступили су онда на целом фронту. (В. Мердари, бој ROMI M.)

И на фронту 1 Армије напали су Арнаути 2/10 на српску територију код Вртотоша, али су одбивени трупама, 1 позива. По огласу рата, 6/10, Моравска 1 заузела, је све турске карауле на своме фронту и избила је на линију Св. Илија Честелиноки—Карадник Краљева КућаТрновад—Бујановац. Дринска 1 и Дунавска ] остале су на самој граници, заузевши све турске карауле.

7/10 српска, Врховна, Команда издала, је директиву: Т Армија, да наступа правцем на Куманово, на линију Табановад—Четирци—Наторичани и тамо да се задржи, упутив једну побочницу преко Шрешева. да држи Кончулеки Теснац, до доласка, трупа из Пиљана; П Дрмија, да наступа. преко Криве Паланке и Страцина на Кратово, где да уђе у везу са Т Армијом и да чека, даље наређење; 1 Армија, да 5/10 до 710 настуша, ка Шриштини 'и заузме је, обезбеђујући своју позадину, и да преко Вучитрна упути један одред ка Митровици; Ибарска војска, да 710 настуша, ка, Новом Пазару и заузме та: Јаворска бритада, да остане Ha Јавору у одбрани и да извиђа ка Ојеници.

Ha дан прекида односа између Орбије и Турске 4/10, делови УП турског корпуса, били су раштркани на простору СкопљеКуманово— Крива Џаланка, са делом код

· РАТОВИ СРБИЈИ

Приштине и Шризрена. 5/10 цео корпус, сем Приштинског одреда, који је био истурен код Подујева, сасређен је код Куманова. У Гиљану је био један одред редифа, који је оематрао путеве ГиљанеФеризовић и Гиљане—Куманово. Према. директиви турске Брховне Команде од 3—4/10 да Вардарска Армија заустави настушање Срба и Бугара на Царево Село, по могућетву их разбије и да на линији Берекетли—Овче Поље—Куманово заузме такав положај, да онемогући наступање српске и бугарске војске на Куманово, Вардарска Армија издала је заповест, да Армија са две дивизије задржава настуктање од Криве Шаланке и Кочана, а са тлавном снагом да узме удела у битцши код Куманова, да УП корпус, до доласка У и МТ корпуса, утврди положаје северно од Куманова, и у случају напада, да се на њима брани. УП корпус је 7/10 заузео и утврдио положаје западно од речице Бањске 19 низамском дивизијом, а Скопљанском редифском источно од ње на Црном Пољу. 8/10 стигао је командант УП корпуса (Фети-паша) у Куманово. Међутим је 7/10 Вардарска. Армија (Зеки-палца) издала, заповест, да Армија двема, дивизијама У корпуса задржи наступање од Царевог Села и (Султантепе, а да наступа против Орба, који се крећу од Шаланке и Врање, и то: У корпус путем Штип—

Берекетли—ПЏавлешинце — Градиште (rme

је чело стигло 8/10), 8 VI корпус путем Берекетли — Малина — Орашје — Живина, (тде је чело стигло 8/10). УП корпус да се дотле енергично брани код Куманова.

7/10 Т српска Армија предузела је наступање ка Куманову са дивизијама у. два реда: Моравска ], Дринска 1 и Дунавска, Ту. првом, а, Тимочка. П и Дунавска, у другом, позади крилних; Моравска I, десном колоном (2/Т и једна брдска батерија) преко Трновца, а левом (остали пукови) друмом Давидовац—Бујановац. Код Трнавца. и Бујановца развила се борба, У којој су Ђурци били потиснути. Главнина дивизије заноћидла је код Лавашова. Дринска, 1 је ишла преко Ратаја—Рујна, ка. Четирци. У подножју Рујна протерала je слабе турске делове 'и главнином заноћила јужно од Жбевца. Дунавска. 1 ишла, је десном колоном (тлавном) преко Жапског—карауле ПЦер— (Ов. Петка— планина Старад, левом (8/) преко Мале Буштрање—Жајате ка Ов. Џрохору. Код Старца је десна, колона, уз садејство четничког одреда (војводе Вука), протерала један турски батаљон са Отарца. Дививија, је заноћила код Ов. Шрохора. Димочка. II заноћила, је код Доње Нерадовце, а. ДуHaBCKa II код Ратаја. Коњичка дивизија и штаб 1 Армије били су у Врањској Бањи.

Још пред прелазак П Армије у наступање, Ридека дивизија добила, је од Врховне Команде бутарске војске директиву, да наступа долином Отруме, што је

= 70 =