Narodna enciklopedija srpsko-hrvatsko-slovenačka : III knjiga : N—R

РАТОВИ СРБИЈЕ

војске, одобрио, да се грчке трупе у ЈЛерину скантонују ради одмора. –

9/11 формиран је од Моравске П гонећи одред (4 батаљона, и 1 батерија), који је кренуо правцем Покривеник — Лесковац споредном, а друмом дуж западне обале Преспанскот Језера главном колоном. 'Турска заштитница (5 слабих табора, 9 батерије, 1 ескадрон) држала је положај у теснацу на линији кота 1.270—Хан Отења. После кратке борбе турска. је заштитница, растерана, а гонећи одред је наступио до Горње Горице, где је заноћио. Остатак, дивизије скантоновао се око Ресна. Како. је сфера операције Г Армије била ограничена, на јуту до Лерина, гоњење остатака, турске Вардарске Армије у правцу Лерин—Корча, остављено је грчкој војсци, а према западу је остао незаузет још торњи део слива Црног Дрима. Отога је Г Армија, 9/11 наредила, да Моравска ПШ зваузме Дебар операцијом у два правца: из простора Гаре—ЈЛазаропоље—Галичник Моравском бригадом, 14 пуком и 3 доџунска, батаљона Моравске П са јаком брдском артилеријом, и од Ресна преко Охрида и Струге Моравском П и бритадом Дунавске ], која је 11/11 стигла у Ресан и стављена под команду Моравске П. Међутим 10/11 ескадрон Моравске П са нешто пешадије заузео је Охрид. 11/11 вршено је прикупљање Моравске П и бриrame Дунавске 1.

12/11 стигла је Дунавска бригада “8 ливизионом пољске артилерије и 1 брдском батеријом из Ресна у Охрид. Кичевека. колона, добила. је задатак, да. утврди и брани прелазе на путевима за Дебар и да извиђа ка Дебру. 13/11 Дунавска је бригада стигла код Отруге, и избацила, је предње делове у правцу 'ЋафаСане и Дебра. Моравска П заноћила је источно од Охрида. Кичевска колона прикупљала се код Кичева и Гара.

Tora дана извршена је дислокација/ Т Армије: Моравска |I у Битољу са предстражама у Ресну и Кенали, коњичка у Скопљу, Лимочка П у Велесу, држећи у Криволаку, Штипу, Ђевђелији, Струмици и Дојрану делове, који се тамо налазе (13/1 и коњички дивизион), остатак Дунавске Т у Скопљу, Дринска 1 у. Битољу. Ово је извршено у току 14, 15 и 16/11.

Моравска П продужила је наступање и њен коњички ескадрон ушао је 15/11 у „Дебар, а 16/11 у Елбасан, у који је упућен један одред Моравске П (5 батаљона и брдска батерија). Кичевска колона. такође је ститла у околину Дебра. У овом стању дочекано је 92111 примирје ca Турском.

23/11 наредила је Врховна. Команда, да Моравска II, са свима придатим деловима из Дунавске ], изађе из састава. Il ApMHje, H ma делове Дунавске 1 повуче у Стругу, Охрид и Ресан, остављајући 1 батаљон у Елбасану, 14 пук да поседне Дебар, Моравска П да се сасреди у Кичеву

и Гостивару, држећи на Мавровим Хановима 9 чете, Моравска, бригада да се са среди у Тетову. Ово је извршено до 26/11. Меравској Т наређено је, да саошшти Грцима, да одмах напусте делове северно од линије распореда Моравске ], иначе да их силом протера. До овога, међутим није дешло, јер су се Грци повукли. Да би се трупе одмориле, Т Армија је 24/11 наредила, да се Дринска 1 распореши на стансвање у Криволаку—Кавадару—Неготину и селима дуж железничке пруге, са једним одредом у Ђевђелији и једним у Прилепу, Тимочка, П да се скантонује у Велесу са једним балаљоном у (Св. Николи. Док су 1 Армија и Моравска П водиле ове операције, Ш Армија (без Моравске П, Моравске бригаде и градске артилерије) изводила је операцију за овлађивање сливом Белот Дрима. 19/10 армиска. коњица, упућена ка Дуље-Хану, да са одредом, који се тамо налазио, заузме Призрен, заноћила је у Качанику. Дринска П, упућена преко Зборце-Хана и Дуље-Хана ка Ђаковици, прикупила се H спремила за покрет у Приштини. Шумадиска, 1 заноћила. је код Качаника и ЕлезХана, (артилеријом). Армиски штаб био је у Скопљу. Врховна Команда наредила. је, да се што пре заузме Призрен и 'Ђаковица. Међутим је добивен извештај од Дринске П, да је Призрен заузет. 20/10 Шумадиска 1 стигла је у Феризовић, а артилеријом у Качаник. Дринска П заноћила је у Дуље-Хану (6 батаљона, ескадрон, пољска батерија и пионири). Остаде трупе образовале су Призренски одред и заноћиле су у Призрену. Армиски штаб заноћио је у Качанику. 21/10 Дринска П стигла, је код Зрзе, а претходницом на десну обалу Белог Дрима, држећи Швањски Мост. Ту су неколико грађана из Ђаксвице известили, да су се редовне тутрске трупе (око 10 табора са 8 топова) после губитка Шећи извукле преко IIpHзрена и Љуме ка Дебру, али да се арнаутски прваци (Бајрам-Цур и Ризам-бег) спремају да бране Ђаковицу. У то је Шумадиска 1 стигла у Штимље и Феризовић (артилерија), а армиски штаб у Феризовић. 22/10 Дринска Ш је наступала ка Ђаковици, на чијој су ивици и коси Накаради, посели положај око 2.000 Арнаута под Бајрам-Цуром и Ризам-бегом. После борбе од неколико сати, Дринска П је растерала, Арнауте, прошла кроз варош и посела предстражом положај испред вароши од половине косе Чабрата дуж реке Крсне до њена утока у Лукавицу, главнипом на Резини и у Ђаковици. У мрак су ушле и црногорске трупе (Васојевићска бритада) у Ђаковицу. Шумадиска 1 ститла је у Суву Реку. 23/10 Дринска. П ушла је у Ђаковицу, Шумалиска 1 у Призрен, куда. је ститао и штаб Армије.

1 108.