Narodna enciklopedija srpsko-hrvatsko-slovenačka : III knjiga : N—R

Врховна Команда наредила је, да се што пре формира здружени одред у 'Ђаксвици или Призрену и упути на Медовски Залив. 94/11 обе дивизије су преданиле: Дринска П (цела) у Ђаковици, Шумадиска 1 у Призрену. 25 и 26/10 формирани су одреди за поход на море и то: из Шумадиске 1 Шумадиско-арбански одред (6 батаљона, 1 брдска батерија, 'вод пеонира и коњички ескадрон, око 6.500 људи) код Жура и у Ђаковици; цела Дринска П (5 и 6 пук П позива, 1 брдска брзометна и 1 брдека де Банжова батерија, шионирски полубатаљон и део болничарске чете), ојачана са 2 брдеке батерије (из Ибарске војске).

Ибарска. војска 19/10 наредила је за 20/10 покрет од Митровице ка Шећи, и 20/10 је, после тешкот марша, по рђавом путу и времену, заноћила у Руднику. 21/10 је заноћила у биваку источно од Џећи, а штаб у Пећи, где су се сусрели са црногорским источним одредом (Ђенерал Јанко Вукотић). 23/10 ушућен је један пук (11/П) ка Ђаковици, одакле се чула. топовека паљба, као претходница, а 3а њом и главнина, која је заноћила у Раушићу, а претходница у 'Ђескову. 94/10 штаб је стигао у Ђаковицу, а трупе су биваковале пред Ђаковицом. 95/10 Врховна Команда је наредила, да Ибарска војска остави 1 батаљон у Пећи, а остало да се врати у Митровицу и 'да се утврди Нови Пазар. Према овом наређењу 97/10 кренула је Ибарска војска натраг, тде је и стигла 30/10 повукавши и батаљон из Цећи, mo наређењу Врховне | Команде. 31/10 ститле су све трупе Ибарске војске у Митровицу, 5 прекобројни пук послат је у Скопље, 2 брдске батерије ШТ Атрмији, a Ибарској војсци додељени пукови Ш позива у Санџак.

Шумадиско-арбански одред имао је да крене 27/10 и да, настуша од Жура преко ЈБум—Куле— Брути— Везировог Моста Ћафа Кумуле—Ороши и долином Маће ка, селу Плани, одатле преко Кроје и Лираг не на Драч, па, овладавши просторијом између Маће и Шткумбе, да наступа ка Валони.

Дринска. П имала је да крене 98/10 из Ђаковице и да правцем 'Ћафа-ШрупитВау-Спаштит, код села, Спаша, пређе Црни Дрим, и даље преко Михајне, Шуки и Души да наступа ка ЈЉешу. Оба одреда имала, су искључиво товарну комору. Шеумадиско-албанеши одред ститао је 928/10 до Јум-Куле. Од Љум-Еуле кренуо се 28/10 у колони по један, јер 'се по. стаза– ма, Арбаније другојаче није могло, ститао је код Брути, прешао Везиров Мост и ститао до Петке променив правац, јер се због сметова није могло проћи ma 'Ћафа-Кумулсу. 29/10 стигао је до браће, 30/10 до Ђуђе и Мжањ, 31/10 до Бисаљ - Сипри, 1/11 до Ороши, 2/11 до Блиништа, променив опет правац због врло рђавог пута, 3/11. cmprao je IO Колари, 4/11 до Трегене

РАТОВИ СРБИЈЕ

и 5/1] избио је пред Љеш, у исто време кад и чело Дринске Џ.

Цео овај марш био је веома тежак због терепа, рђавог пута, немања хране и фуражи и санитетских прилика. Отпора од стране Арнаута није било.

Дринска П кренула је из 'Ђаковице 28/10, и стигла је 29/10 на Црни Дрим. Како на месту, где је требала да изврши прелаз, није било ни моста нити какве спреме, а покушаји да се саставе сплавови нису дали резултате, Дринска II је 30/10 скренула преко Тректани ка Везировом Мосту, где је извршила прелаз. 31/10 стигла је до Петке, 1/11 до Михајне, 2/11 до Шуки, 3/11 до Души, 4/11 до Калмети и 5/11 до Љеша.

На, овом веома тешком маршу Дринска ПО наишла. је само код Спасари на. отпор од око 1.000 Арнаута, који су после кратке борбе одетупили ка Скадру, због чега је у Мјету остављен одред од 6 чета, (6/II) са 2 митраљеза ши водом брдеке батерије (де Банж) са задатком, да штити бок и позадину Дринске П од Окадарске посаде.

5/11 оба су одреда дошла пред Љеш, у коме се затекао један редифски турски пук, који је држао положај за непосредну одбрану ЈБеша на коси источно од вароши. Дринска П развила, је свој летећи одред (2 батаљона, ескадрон и два брдска. топа), а Шумадиско-албански одред своју претходницу, и одмах су напали Турке, који су. били изненађени појавом (СОрба. После борбе од 2% часа, положај је заузет и тотово цео пук заробљен (43 официра, 103 подофицира, 854 редова ши 2 TOпа). Док су српске трупе нападале положај, једно црногорско одељење упало. је у варош ЈБеш са западне стране, те су сз српске трупе у освојеном Љешу сусреле са савезницима.

8/11 Врховна Команда наредила је, да, из политичких разлота, наши одреди не настушају даље од Драча, да се оба одреда сједине на средокраћи између 'Тиране и Кроје, ша, пошто обезбеде ту шпросторију, да се крену ка Драчу, заузму га, и обезбеде просторију. Шрема овоме ШТумадиско-албански одред кренуо је 9/11 ка, Драчу и стигао је до Плане на реци Маћи, 10/11 морао се кренути до према селу Гурси, где је скелом прешао Маћу, а 11/11 ститао је у Гурси. 19/11 ваузета је без борбе Кроја, где је одред остао. 13 и 14/11, за које су време долазили изасланици из Тиране и Драча и известили, да је валонска. арбанашка. влада прогласила независност Арбаније, те да српске трупе не наступају даље. Али Шумадиског арбански одред продужио је свој задатак, и 15/11 је. без отпора, заузео Ћирану, оставивши у Кроји као посаду 1 батаљон и упутивши. 1 батаљон у Шигви као оситурање од Драча, ју који је овог дана, 'ушао ссњички ескадрон. 16/10 остављена. су 2 батаљона у Тирани, а одред је ушао

= 109: